Doskonale jest już nam znany etap leżenia na brzuchu, dlaczego jest on tak ważny przeczytacie >>KLIK<<

Do tej pory jednak za mało mówiłam o rozwoju dziecka na plecach i kiedy tak naprawdę ten rozwój dobiega końca. Więc dziś o tym i mam nadzieję że dotrwacie do końca ?Musimy więc zacząć od samego początku – czyli jak zmienia się ciało dziecka w leżeniu na plecach. Ciało noworodka i ciało niemowlęcia znacząco się różni o tym Wam już pisałam. Jednak czy dokładnie wiecie jak to wygląda?

Noworodek w leżeniu na plecach ma rączki rozłożone na bok i zgięte w stawach łokciowych, natomiast nóżki dziecka są zgięte w stawach biodrowych i kolanowych i przyciągnięte do brzuszka. Dopiero z biegiem czasu w ciele malucha zachodzą znaczące zmiany – noworodek zmienia się w niemowlaka. Największe zmiany zachodzą między 3 a 4 miesiącem życia.

Jak to wygląda dokładnie?

  • Pierwszy i drugi miesiąc dziecka to brak stabilizacji tułowia, główka zwrócona zawsze w jedną stronę, dziecko leży asymetrycznie. Nóżki zgięte w pozycji „żabki”, rączki blisko tułowia dziecka najczęściej zgięte w „skrzydełka”.
  • Trzeci, czwarty miesiąca życia to okres w którym zachodzi do największych zmian w ciele małego człowieka. Dziecko w leżeniu na plecach zaczyna układać się symetrycznie czyli nos, pępek, spojenie łonowe są w jednej linii a obręcz barkowa ustawiona jest równolegle do obręczy biodrowej. Wpis na ten temat >>KLIK<< Dziecko zaczyna łączyć raczki w linii środkowej ciała, zaczyna łapać się rączkami za uda a nawet za kolanka przy aktywnej miednicy. Aktywnej czyli takiej która potrafi się oderwać od podłoża. Pod koniec czwartego miesiąca a na początku piątego dziecko zaczyna przetaczać się na boki.
  • W piątym miesiącu śmiało łapie się za kolanka a nawet za łydki. Miednice potrafi podnosić do góry i ustawiać ją skośnie po to aby zacząć aktywnie przekręcać się z pleców na brzuch. Tekst o obrotach>>KLIK<<
  • W szóstym miesiącu życia maluch unosi miednice do góry nad podłoże, łapie się za stopy i wkłada je do buzi.

I właściwie na tym etapie, czyli kiedy dziecko wkłada stopy do buzi rozwój na plecach się kończy.

Dlaczego ważny jest etap łapania się za kolanka a następnie za stopy i wkładania ich do buzi?

Dziecko unosząc miednice do góry pracuję przeciwko sile grawitacji, dodatkowo wzmacnia mięśnie brzucha i pracuję nad stabilnością tułowia. Dzięki temu dziecku łatwiej jest wykonywać obroty a następnie uczyć się przemieszczania.

Na co zwrócić uwagę i co może nas zaniepokoić?

Oczywiście musimy zwrócić uwagę i prześledzić rozwój dziecka w leżeniu na plecach od samego początku czyli czy wszystkie etapy rozwojowe pojawiły się u dziecka. Jeśli nasz maluch zaczyna unosić miednice zwróćmy uwagę na to czy robi to aktywnie.

Aktywnie czyli jak?

– głowa dziecka nie jest odchylona do tyłu tylko znajduje się bliżej mostka

– wzrok dziecka podąża za rączkami i obserwuję swoje kolana i stopy,

– miednica dziecka unosi się nad podłoże a nie leży na podłodze,

– nóżki dziecka są przyciągnięte do brzucha, kolanka nie rozchodzą się zbyt szeroko na bok.

UWAGA!!

Rodzice miedzy 4 a 5 miesiącem życia obserwują u dziecka aktywność która polega na wbijaniu pięt w podłoże i unoszeniu pupy w górę. Wygląda to trochę tak jakby maluch próbował zrobić mostek i tak właśnie nazywa się ten etap rozwojowy czyli MAŁE MOSTKI.

Czy jest się czym niepokoić i kiedy jak taki etap się pojawi?

Małe mostki to normalna umiejętność w rozwoju dziecka oczywiście pod pewnymi warunkami. Ich pojawienie się jest nawet całkiem ważne.

Podczas tej aktywności dziecko uczy się:

– obciążać prawidłowo stopy a szczególnie pięty,

– ustawia aktywnie miednice i pracuję nad jej stabilnością,

Kiedy powinniśmy zacząć się niepokoić jeśli ten etap rozwojowy się pojawi?

Jeśli maluch nie potrafi łapać się za kolana stopy, jego miednica leży na podłożu a kolanka rozchodzą się boki i dodatkowo nie śledzi tej czynności wzrokiem. Warto wtedy prześledzić wcześniejsze etapy rozwojowe i skonsultować się z fizjoterapeutą.

Jak pomóc dziecku w łapaniu się za stopki podczas zabawy i codziennych czynności?

  1. Prawidłowa pielęgnacja od samego początku – czyli każdy ruch wykonujemy przez miednice dziecka. W ten sposób od samego początku pokazujemy dziecku jak ważne jest unoszenie miednicy.
  2. Siadamy z dzieckiem na macie podłogowej, układamy dziecku między swoimi nogami. Pupa dziecka i nóżki leżą na naszym brzuszku lub druga pozycja siadamy pod ścianą, nasze nogi zgięte, układamy dziecko sobie na kolanach, pupa i nóżki dziecka leżą na naszym brzuchu.

– pokazujemy dziecku że ma nóżki, klaskając stopa o stopę,

– prawa ręka do lewej stopy i odwrotnie,

– prawa rączka do kolanka i odwrotnie,

– układamy swoje dłonie na miednicy dziecka i delikatnie unosimy ją do góry

– możemy również założyć dziecku na stopy skarpetki z grzechotką. Dziecko będąc ciekawe będzie unosiło nóżki do góry.

Wszystkie zabawy na moim Instagramie @fizjoterapeutka_z_misja

 

Mam nadzieje że już wiecie jak przebiega rozwój dziecka na plecach i dlaczego umiejętność unoszenia pupy do góry i łapania się za stopy jest ważna.

Bibliografia:

Metoda NDT-Bobath: M. Borkowska, Z. Szwiiling