Czytając mojego bloga i śledząc moje poczynania na portalach społecznościowych wiecie że kładę ogromny nacisk aby niemowlę jak najczęściej leżało brzuchu. Dlaczego jest to takie istotne?

Leżenie na brzuchu jest bardzo ważne w rozwoju dziecka ponieważ z tej pozycji maluch osiągnie wszystkie kolejne etapy rozwojowe. Przypomnijmy sobie w skrócie jakie pozycje dziecko osiągnie podczas tej aktywności:
– symetryczny podpór na łokciach,
– symetryczny podpór na przedramionach,
– obrót z brzucha na plecy,
– podpór bokiem,
– pełzanie,
– czworaki,
– siad z pozycji czworaczej,
– raczkowanie,
– klęk wysoki,
– wykroki – czyli wystawianie raz jednej raz drugiej nogi NASTĘPNIE wstaje.
Zobaczcie sami na filmiku poniżej:

Natomiast podczas leżenia na plecach dziecko:
– łączy rączki w linii środkowej ciała,
– uczy się przekraczać linie środkową ciała,
– łapie się za kolanka,
– podrzuca miednice do góry przez co uczy się stabilizacji,
– przekręca się na brzuch,
– łapie się za stopy.
Sami widzicie że zalet leżenia na brzuchu jest zdecydowanie więcej, co nie znaczy że mamy zapomnieć o leżeniu na plecach czy też na bokach. Pamiętajcie: wszystkie pozycje trzeba dziecku zapewnić z delikatną przewagą leżenia na brzuchu.
Podczas leżenia na brzuchu wzmacniają się mięśnie brzucha, grzbietu, szyi – wszystkie mięśnie posturalne.
Co zrobić aby przyzwyczaić dziecko do tej pozycji?
Kładąc na brzuchu noworodka zauważymy że leży dość niestabilnie i szybko się złości. Miednica dziecka jest uniesiona do góry, nóżki i rączki dziecka są zgięte natomiast ciężar ciała opiera się na przedramionach, a powinien spoczywać na miednicy. Jak się domyślacie takie ustawienie ciała może powodować u malca trudności z podnoszeniem główki. Niestety maluchy mają problemy z prawidłowym ułożeniem ciała, dlatego szybko się złoszczą i niecierpliwią w tej pozycji. W miarę upływu czasu, gdy barki dziecka wysuwają się do przodu a ciężar ciała przenosi się na miednice zdecydowanie łatwiej dziecku podnieść główkę do góry.
Co należy zrobić aby pomóc dziecku?
Przede wszystkim nie należy się poddawać!
1.  Układaj dziecko na brzuchu u siebie na klatce piersiowej lub na swoich udach zwracaj uwagę na to aby rączki dziecka były wyciągnięte do przodu.
2. Układaj swoją rękę na pupie dziecka i kieruj ją delikatnie do dołu to pomoże maluchowi przenieść ciężar ciała na miednice.
3. Rączki dziecka wysuń do przodu tak aby znalazły się pod barkami lub delikatnie przed nimi,
4. Po skończonym drugim miesiącu układ dziecko na macie puzzlowej.
5. Kładź się z bobasem naprzeciwko niego rób śmieszne miny, czytaj książki, pokazuj zabawki po prostu WSPIERAJ swoje dziecko w tej aktywności szczególnie na samym początku.
6. Jeśli mimo wszystko reaguje płaczem PAMIĘTAJ że jest to bardzo trudna umiejętność dlatego nawet czasem 5 min powtarzane co jakiś jest bardzo ważne –  w końcu twój maluszek to polubi.
7. Noś malucha brzuchem do podłoża, pamiętaj żeby rączki dziecka były wysunięte do przodu.


Podłoże na którym układamy dziecko nie może być miękkie, a więc kanapa i miękkie materace odpadają. I tu zbliżamy się do wyboru mat. Jeśli myślicie że polecę wam jakąś firmę to niestety jesteście w błędzie. Powiem wam na co musicie zwrócić uwagę przy zakupie.
Na macie dziecko ćwiczy mięśnie ponieważ może się swobodnie poruszać i najważniejsze nie spadnie z niej.

Cechy idealnej maty:
– twarda: musi się nie odkształcać ponieważ łatwiej dziecku będzie osiągać nowe umiejętności,
– musi być wykonana z bezpiecznych materiałów,
– dobrze jak by nie była śliska,
– kolory maty muszą być stonowane: związane jest to z nadmiarem bodźców które wpływają niekorzystnie na układ nerwowy dziecka,
– łatwa do czyszczenia,
– amortyzująca upadki.
Dlaczego nie polecam mat miękkich z pałąkami? 
Z prostych przyczyn, są wykonane z miękkiego materiału który na podłodze podczas ruchu dziecka może się ruszać, dodatkowo dziecko może zaciskać na nim swoje piąstki a powinno mieć je otwarte. Stałe zabawy pałąkami mogą prowadzić do trudności w łapaniu zabawek położonych w innym miejscu niż zawieszonej przed oczami dziecka.

Mam nadzieje że dotrwaliście do końca i chociaż trochę pomogłam wam zrozumieć czemu pozycja na brzuchu jest tak ważna w rozwoju dziecka. Pamiętajcie: róbcie wszystko w zgodzie z własnym sumieniem, przy wybieraniu maty sprawdźcie czy posiada atest i czy spełnia wszystkie kryteria idealnego podłoża do rozwoju dziecka. Zapraszam na moją grupę na FB FIZJOWSPARCIE MALUSZKÓW i mój INSTAGRAM gdzie będzie umieszczony film z kilkoma wskazówkami dla rodziców na temat leżenia na brzuchu.