Często obserwuje na instagramie fotografie dzieci śpiących, ciasno otulonych w specjalnych otulaczach. Wszystko po to aby maleństwa miej wybudzały się w nocy. Czy rzeczywiście jest to potrzebne i ZDROWE?!
Co to właściwie jest to SPOWIJANIE?
Spowijanie niemowląt, czyli ich ciasne otulanie, to praktyczny i wygodny sposób na uspokojenie najmłodszych. Hmyy…
Zacznijmy odrazu od konkretów! Dlaczego uważam że jest to zbędne?
– Spowijanie ogranicza integracje odruchu MORO. Jest to odruch nowordkowy który pojawia się już w pierwszym miesiącu życia. Uaktywnia się przy nagłej zmianie pozycji, podczas gwałtownego bodźca z zrenątrz. Dziecko gwałtownie rozrzuca wtedy swoje rączki i nóżki na bok i do góry po czym tak samo szybka je przykurcza zamuksjąc piąstki i podkurczając paluszki u stóp. Odruch MORO, aby mógł się zintegrować musi mieć odpowiednie warunki aby pojawić się u dziecka – mówiąc najprościej.
– Ciasne otulania dziecka podczas snu może prowadzić do SIDS czyli śmierci łóżeczkowej. Według badań jakie przeprowadziła AMERYKAŃSKA AKADEMIA PEDIATRYCZNA spowijanie może nasilać wystąpienie SIDS szczególnie u dzieci powyżej 3 miesiąca życia.
– Spowijanie skraca u dziecka fazę snu głębokiego. Według badań źle to wpływa na jego rozwój. Dziecko które jest ciasno obwiązane nie ma możliwości wykonania swobodnego ruchu. Wiemy wszyscy że podczas snu czy przed zaśnięciem poruszamy rękami, nogami, głową – dziecko nie ma takiej możliwości, trudzi się i meczy gdy jest spowite i zasypia ze zmęczenia. Nie jest to naturalny sposób zasypiania. Brak głębokiego nieprzerywanego snu ma wpływ na rozwój dziecka. W trakcie snu głębokiego wytwarza się hormon wzrostu produkowany przez przysadkę mózgową. Dzięki niemu dzieci rosną, a noworodki i niemowlęta podczas nocy w każdym pełnym cyklu faz snu potrafią łącznie urosnąć 0,5mm. Głęboki sen wpływa także na przyrost masy ciała dziecka.
– Spowijanie ogranicza ruchy, jeśli dziecko cierpi na refluks lub dziecku się ulewa to spowite nie ma możliwości wykonać odpowiedniego ruchy np: ciężko mu przekręcić główkę na bok.
JEŚLI JEDNAK JUŻ ZDECYDUJESZ SIĘ NA SPOWIJANIE PAMIĘTAJ ŻEBY SPOWIJAĆ DZIECI DO 3 MIESIĄCA ŻYCIA wtedy dzieci najczęściej zaczynają obracać się na boki, niektóre nawet na brzuch.
źródło: https://pediatrics.aappublications.org/content/early/2016/10/20/peds.2016-2938
Ja totalnie nie rozumiem tych fantazyjnych sesji zdjęciowych gdzie spowinięte maleństwo najchętniej pani fotograf upchnęłaby w łupinkę od kokosa. Ja wiem to wygląda może słodko i trwa chwilę ale jednak dziecko i jego dobrostan jest dla mnie ważniejsze niż cukierkowa sesja na instagrama