Dziecko w momencie pojawienia się na świecie ma bardzo słaby tułów i rozkład napięcia mięśniowego nie jest do końca taki, jakbyśmy sobie życzyli. Więcej napięcia mięśniowego jest na obwodzie, czyli maluszek ma zaciśnięte dłonie i podkurczone paluszki, natomiast słaby jest tułów dziecka. Dopiero z biegiem czasu, w miarę rozwoju, rozkład napięcia mięśniowego ulega zmianie.
Stabilny tułów u dziecka to współpraca między przednią ścianą mięśni i tylną, czyli mięśnie brzucha i grzbietu muszą ze sobą współpracować.
Na co zwrócić uwagę, aby pomóc dziecku w budowaniu stabilnego tułowia?
• Bardzo ważne jest podłoże, na którym przebywa dziecko. Na płaskim średnio-twardym podłożu maluszek ma okazje doświadczyć możliwości swojego ciała.
• Pielęgnacja dziecka, czyli to, w jaki sposób nosimy i podnosimy dziecko. Podnosząc dziecko w sposób tradycyjny, maluszek często nam się odgina do tyłu i pręży, co sprawia, że pracuje bardziej prostownikami grzbietu.
Zabawy z budowaniem stabilnego tułowia.
Dziecko leży na plecach na macie:
- połóż swoją dłoń na klatce piersiowej dziecka i delikatnie ruchem posuwistym do dołu (ale ręka jest w miejscu), daj dziecku znać, że tu ma budować swoją stabilność. Drugą ręką pokaż dziecku zabawkę lub po prostu nachyl się nad dzieckiem i z nim rozmawiaj,
- pokaż dziecku zabawkę na wysokości pępka, aby przenosiło wzrok w
kierunku zabawki.
Najnowsze komentarze