Każdy rodzić czeka aż jego maluch nauczy się przemieszczać dlatego bacznie obserwują i zastanawiają czy to co robi dziecko jest prawidłowe. Pełznie pojawia się u dziecka miedzy 6 a 7 miesiącem życia. Początkowo dziecka pełza do tyłu czyli raczkuje tak jak rak. Następnie zaczyna poruszać się do przodu.
Jak wygląda prawidłowe pełzanie?
Pełzanie to ruch naprzemienny czyli prawa ręka w przód lewa noga w górę i tak na zmianę. Dziecko pełza po podłożu czyli jego brzuszek dotyka podłogi. Obręcz barkowa dziecka ustawiona jest w podporze na łokciach, barki są opuszczone odsłaniając szyję, obręcz biodrowa, pupa dziecka i nóżki swobodnie spoczywają na podłożu.
Co jeśli dziecko pełza jednostronnie?
Jest to temat skomplikowany. Co to znaczy pełzanie jednostronne?
Dziecko przesuwa się odpychając się jedną noga i ręką. Bardzo ważną informacją dla rodzica na tym etapie jest fakt że jeśli dziecko zaczyna dopiero swoją przygodę z pełzaniem to na samym początku może pojawić się ruch jednostronny. Jednak on po pewnym czasie powinien przejść w ruch naprzemienny. Jeśli obserwujemy swoje dziecko i zauważamy u niego tylko i wyłącznie ruch jednostronny warto udać się do fizjoterapeuty w celu poprawy jakości ruchu. Szczególnie zalecam to dzieciom które wcześniej miały stwierdzoną asymetrię lub WNM.
Pełzanie to złożony proces i aby był prawidłowy dziecko musi opanować wszystkie wcześniejsze etapy rozwoju:
– symetrie,
– stabilizacje tułowia,
– symetryczny podpór na łokciach,
– przenoszenie ciężaru ciała,
– łączeni rąk w linii środkowej ciała.
Dlaczego ruch naprzemienny podczas pełzania jest tak ważny?
Ruch naprzemienny jest bardzo ważny w rozwoju mózgu ponieważ dzięki niemu współpracują ze sobą obie półkule. Dzieje się tak dlatego ponieważ w naszym mózgu rozwija się ciało modzelowate które bierze ścisły udział w komunikacji prawej i lewej półkuli.
Ja jako fizjoterapeuta uważam że zarówno pełzanie jak i raczkowanie powinno odbyć się zanim dziecko zacznie chodzić. Dlaczego? Wpływa to pozytywnie na rozwój kręgosłupa i jego gibkość. Czyli przygotowuje mechanizm mięśniowy i szkieletowy do swobodnego chodu. Pełzanie cechuje dobra koordynacja i gibkość ciała.
Czym może grozić brak ruchu naprzemiennego podczas pełzania?
- Zaburzenia SI
- Dysgrafia
- Dysleksja
- Brak skupienia uwagi
- Trudności w nauce
- Dyspraksja ruchowa
- Lęk wysokości
- Brak koordynacji ruchowej
- Zaburzenia równowagi
Jak pomóc dziecku w prawidłowym pełzaniu?
– zapewniamy dziecku odpowiednie twarde podłoże,
– układamy dziecko jak najczęściej na brzuchu,
– unikamy sprzętu typu bujaczek,
– bawimy się z dzieckiem na plecach i brzuchu np. piłką,
– robimy tory przeszkód i „utrudniamy” dziecku przemieszczanie się,
Bardzo ważne na tym etapie jest również odpowiednia pielęgnacja.
Co może nas zaniepokoić?
– brak pełzania,
– brak ruchu naprzemiennego,
– ruch jednostronny,
– czołganie się na zasadzie podciągania obiema rękami.
Zawsze warto zgłosić się do fizjoterapeuty na każdym etapie rozwoju.
Bibliografia
Metoda NDT-Bobath M.Borkowska,Z. Szwiling
No dobrze a ruch naprzemienny typu pupa do gory, głowa w podporze co powoduje pelzanie do tylu jest poprawne? 5 miesiąc
niestety nie mam pojecia co oznacza „głowa w podporze”. Ruch naprzemienny to zawsze prawa ręka i lewa noga i odwrotnie.
Witam,
Synek ma skończone 7 miesięcy – unosi pupe do góry do raczkowania, buja sie w przód i tył ale nie potrafi pelzac. Zgłosić się do fizjoterapeuty ?
Moje dziecko ma 8.5 miesiaca i nie pelza.. podpor wysoki opanowany, wczoraj zauwazylam ze lekko zaczyna unosic brzuch, ale nie wiem jak z pupa, może tez lekko. Nie ma asymetrii, ani wzmozonego ani obnizonego napiecia w miesniach… czy to znaczy ze nie bedzie pelzac, a od razu raczkowac? Troche sie martwie, ze nie pelza nadal, bo np obroty z plecoe na brzuch i odwrotnie opanowala szybko 🙂
Witam. Moje dziecko pełza ale odpycha się głównie lewą ręką (żadko prawą) i tylko prawą nogą a lewa noga w górze
Czy odpychanie sie jedną nogą ale obiema rękoma na dłuższą metę moze byc niepokojące?
Witam moze Pani napisac cos wiecej o pelzaniu pociągając się obiema rękami.
Mój syn również pełza dwoma rękoma jednocześnie. Po jakim okresie czasu powinien zmienić ruch na naprzemienny lub czorakowa? Kiedy się zacząć niepokoić?
U nas to trochę trwało ale się nauczył
Córka od kilku dni zaczęła się czołgać właśnie na zasadzie odpychania się rękami. Rozumiem, ze początkowo nie ma się czym stresowac ponieważ dopiero zaczęła. Kiedy taka sytuacja powinna mnie zaniepokoić? Kiedy powinna już pełzać prawidłowo. Dodam, ze za 2 dni skończy 7 miesięcy. Pozdrawiam 😉
Witam, syn dosyć wcześnie rozpoczął przygodę z pelzaniem skończył 2mc zaczął obracać się na brzuch i uwielbiał leżeć trenować tylko na brzuchu nawet godzinę bez marudzenia mając 4mc przemieszczał się tak do metra mając 5 mc pełza po całym domu z pokoju do pokoju 5,5mc ustawia się do raczkowania kolana ugięte pupa do góry łokcie blisko ciała niestety pełzanie nieprawidłowe chyba można określić jako jednostronne cały czas prawa ręka do przodu zaciśnięta pięść idzie pod klatkę piersiową (tutaj łokieć zostaje na poziomie barku) następnie lewa do przodu dłoń otwarta jest ok robi pełen zakres ruchu 360 stopni lewa noga zgina się cały czas pracuje, natomiast prawą nogę ciągnie po ziemi z boku wygląda to tak jakby cała prawa str była ograniczona ruchowo mimo że przy zabawie wszystkie kończyny pracują tak mi się wydaje poprawnie. Dodam że dziecko urodziło się z opadającym prawym kącikiem ust i rehabilitant stwierdził nieznaczna asymetrię wynikająca z nieprawidłowego podnoszenia, ale nie było to niepokojące neurolog także stwierdził że raczej wszystko jest ok ale wtedy dziecko jeszcze nie pełzało….. Czy jest to powód żeby umawiać się znowu do lekarzy, rehabilitantów. I moje pytanie czy rzeczywiście jest to prawda, że jeśli dziecko nie opanuje poprawnego pełzania w sensie naprzemiennego do 6mc życia 2 obszary w mózgu które rozwijają się do 6mc nie będą w pełni rozwinięte czego konsekwencją będą różne dysfunkcje, które ujawnia się w okresie szkolnym. Pozdrawiam!
Dzien dobry. Wiem że wpis był dawno ale może jakimś cudem jeszcze pani go przeczyta. Czy teraz po 2 latach widzi pani jakieś konsekwencje tego jednostronnego pełzania? Pani opis idealnie opisuje naszego synka – pełza tak samo, neurolog nic nie znalazl, z asymetria wyszliśmy, byliśmy u fizjo i ćwiczymy ale nic to nie daje – synek dalej wykorzystuje schemat ruchu ktorego się nauczył:/