Obroty to wbrew pozorom bardzo ważna umiejętność w rozwoju ruchowym dziecka. To dzięki możliwości obracania się, maluszek potrafi samodzielnie zmienić pozycję. Maluch trenuje obroty tak naprawdę od momentu pojawienia się na świecie. Na samym początku dziecko osiąga symetrię, kontrolę główki i stabilność tułowia. Wszystko to dzieje się do końca trzeciego miesiąca życia. W okolicy czwartego miesiąca maluch potrafi łączyć rączki w linii środkowej ciała, łapać się za kolanka, rolować na boki. W okolicach piątego miesiąca życia obręcz biodrowa ustawia się skośnie do obręczy barkowej i maluch zaczyna kombinować, jak wylądować na brzuszku

Kiedy pojawiają się obroty?

Świadomy obrót z pleców na brzuszek to koniec 5. miesiąca życia, natomiast z brzucha na plecy to 6., a nawet końcówka 7. miesiąca. Mam świadomość, że dzieci rozwijają się w różnym tempie i obroty mogą pojawić się u dziecka wcześniej, niż wskazałam w przedziałach rozwojowych – jednak pamiętaj, aby dokładnie obserwować swoje maleństwo: czy obrót jest świadomy, czy może wynika z braku stabilności ciała.

 

OBRÓT KROK PO KROKU

1. Niemowlę odwraca główkę w stronę, w którą będzie chciało się obrócić.

2. Rączka dziecka po stronie, w którą skierowana jest główka, wysuwa się w tym samym kierunku, dłoń zwrócona jest w stronę sufitu.

3. Dziecko unosi zgięte nóżki nad podłoże.

4. Pojawia się skośnie ustawienie miednicy– nóżka, która podczas obrotu będzie na dole, prostuje się, druga zgina.

5. Rączka po stronie, która będzie na górze, przekracza linię środkową ciała i malec obraca się na brzuszek

Jak pomóc dziecku w nauce obrotów na brzuszek?

 • Zacznij od prawidłowej pielęgnacji z uwzględnieniem podnoszenia dziecka bokiem, przetaczania dziecka na boki podczas zmiany pieluszki, czy też ubierania.
 • Zapewnij dziecku odpowiednie i bezpieczne podłoże np. matę puzzlową
 • Połóż dziecko na macie na pleckach. Chwyć rączkami dziecka kolanka lub stópki i je przytrzymaj. Następnie przetocz maluszka na boczek, podążając za nim tak, aby dziecko widziało twoją twarz.

                          

  Jak obrócić dziecko na brzuszek?

  1. Po stronie, na którą będziesz obracać dziecko, połóż zabawkę po to, aby maluszek skierował swój wzrok i głowę w stronę obrotu.

  2. Następnie ułóż rękę dziecka, przez którą maluch będzie się obracał tak, aby dłoń była skierowana do sufitu, a cała ręka była pod kątem 90 stopni do tułowia.

  3. Ułóż swoją dłoń między nóżkami dziecka i delikatnie podwiń miednicę – to ważne, aby dziecko nie odginało się do tyłu.

  4. Przetaczamy dziecko na bok, następnie możemy rozluźnić chwyt dłoni między nóżkami i przełożyć dłoń na miednicę, i ruchem ściągającym, pomóc dziecku obrócić się na brzuszek.