Zaznacz stronę

Umiejętność obrotów dla dziecka jest bardzo ważna i zupełnie nie rozumiem rodziców którzy nie przywiązują do tego dużej uwagi. Tym czasem nauka obrotów przez dziecko pozwala na zmianę pozycji i wpływa w okresie późniejszym na rozwój lokomocji u dziecka.

Nie wszystkim dzieciom nauka obrotów przychodzi z łatwością nie świadczy to zawsze o zaburzeniach rozwojowych ale może świadczyć o:

– złych sposobach pielęgnacji,

– zbyt wczesnym sadzaniu na siłę,

– złym podłożu na którym przebywa dziecka czyli zbyt miękkim zamiast średnio – twardym

– zbyt częstym używaniu bujaczka który zamiast stabilizować tułów niestety go rozleniwia.

Kiedy obroty się pojawiają?

Pierwsze świadomy obroty z plecków na brzuszek przypadają na okres 5-6 miesiąca życia dziecka, natomiast z brzucha na plecy to nawet 7-8 miesiąc.

Zdarza się że rodzice do mnie piszą że ich maluszek zaczyna się obrać w 2-3 miesiącu i czy to coś złego? Prawda jest taka że w tym okresie są to najczęściej obroty nieświadome i niekontrolowane przez dziecko. Wynikające z braku stabilności tułowia dziecka.

Jakie umiejętności musi opanować dziecko aby nauczyło się prawidłowych obrotów?

Niemowlę właściwie ćwiczy od samego początku gdy tylko pojawi się na świecie. Walczy z siłami grawitacji i uczy się „zapanować” nad swoim ciałem.

Około 3 miesiąca życia dziecko zaczyna łączyć rączki w linii środkowej ciała leżąc na pleckach, próbuje osiągnąć symetrie zarówno na plecach jak i na brzuchu i oczywiście ćwiczy stabilizację tułowia – która powinna się pojawić po ukończeniu 3 m. Leżąc na plecach zaczyna łapać się za kolanka wtedy nóżki unoszą się nad podłoże. W czwartym miesiącu życia powinno pojawić się tak zwane rolowanie na boki i to jest bardzo ważny etap. Podczas obrotów na boki miednica i obręcz barkowa ustawione są do siebie równolegle, to zmieni się w 5 miesiącu życia kiedy miednica powinna zacząć ustawiać się skośnie. Właśnie wtedy gdy miednica zaczyna ustawiać się skośnie a rączki zaczynają przekraczać linie środkową ciała dochodzi do świadomego obrotu z pleców na brzuch.

Jak wygląda idealny obrót?

  1. Główka obraca się w stronę w którą chce się obrócić dziecko
  2. Ręka dziecka po stronie w którą zwrócona jest głowa, wysuwa się do przodu (do góry), dłoń zwrócona jest do sufitu
  3. Nóżki unoszą się nad podłoże, miednica ustawia się skośnie. Noga która jest na dole podczas obrotu prostuję się, druga jest zgięta. Czyli bok przez który obraca się dziecko wydłuża się a drugi się skraca.
  4. Ręka która jest na górze, przekracza linie środkową ciała i dziecko obraca się na brzuch.

Jak pomóc dziecku w nauce obrotów?

  • Prawidłowa pielęgnacja – będę to powtarzać zawsze! Czyli taka w której podnosimy dziecko bokiem do podłoża, zwracamy uwagę aby podczas ubierania, zmiany pieluszki, noszenia pokazywać dziecku że ma obie strony ciała.
  • Stabilne średnio twarde podłożę – zadbajmy o przestrzeń dla dziecka która będzie nie tylko bezpieczna ale również najbardziej rozwojowa.
  • Zabawy – możemy od samego początku bawić się z dzieckiem. Fajną zabawą jest oczywiście „naleśnik” czyli rolowanie dziecka w kocyk.

 

Podsumowanie:

Jeśli rozwój niemowlaka nie będzie w żaden sposób zaburzony to prędzej czy później osiągnie umiejętność obrotów. Pamiętajmy że niewłaściwa pielęgnacja czy nadużywanie sprzętów typu bujaczki czy też przyspieszanie rozwoju dziecka może wpłynąć na zaburzenia rozwojowe u dziecka. 

Dajcie znać jak u waszych maluchów wyglądały pierwsze próby obrotów?

Bibliografia

Metoda NDT – Bobath; M.Borkowska, Z. Szwiling

Pierwsze 365 dni życia dziecka; T. Hellbrugge, J. Hermann