Zabawki! Temat ten wraca do mnie jak bumerang – cały czas pytacie „jakie zabawki kupić dziecku aby mu nie szkodziły a rozwijały?” Dziś podaje kilka przykładów zabawek dla dzieci w pierwszym roku życia.

Okres 0-3

Na samym początku wasz maluszek nie potrzebuje zabawek. Wystarczy mu wasza obecność, bliskość, twarz 🙂 Pierwsze trzy miesiące życia to czas w którym maluch musi się odnaleźć w nowym otoczeniu dlatego nie ma sensu bombardować go milionem zabawek.
Jeśli jednak musisz koniecznie dziecku pokazać zabawkę zrób to z głową.

Karuzela nad łóżeczkiem – zawieszamy ją na wysokości pępka a nie na wysokości wzroku. Z tego względu że chcemy aby maluch sprowadzał wzrok w dół a nie zadzierał głowę do góry.

 

 

 

Twoja twarz w tym okresie będzie dla dziecka najbardziej rozwojową zabawką. Przecież tak fajnie wyglądasz robiąc dziwne miny ?

 

Kontrastowa książeczka – świetna dla dwu miesięcznego szkraba.

 

 

Okres 4-6

Jest to czas dużych zmian w organizmie małego człowieka. Dziecko w leżeniu na plecach łączy rączki w lini środkowej ciała, potrafi leżeć symetrycznie, łapie się za kolanka. Roluje się na boki w 4 miesiącu życia, aby w piątym przekręcić się samodzielnie z plecków na brzuszek. Pod koniec 6 miesiąca W leżeniu na brzuchu,  pojawia się podpór wysoki, pivoting i pełzanie w tył.

Zabawki w tym okresie mają stymulować dziecko do dalszego rozwoju.

Stojak Baby Gym – tutaj na zdjęciu akurat Bujak od GOOD WOOD o którym pisałam tutaj KLIK, musimy jedynie zwracać uwagę, żeby dziecko za często nie ciągnęło zabawek w swoją stronę. Dlaczego? POCZYTAJ KLIK.
Bujak jest również świetną rosnącą zabawką razem z dzieckiem, ale to przeczytacie już we wpisie wyżej.

Książeczka sensoryczna – nie tylko stymuluje zmysły: wzroku, słuchu i dotyku ale wpływa również na rozwój wyobraźni, i motorykę małą dziecka – jak również pokuszę się stwierdzeniem że ułatwia leżenie na brzuchu i może zachęcać do pełzania. Na zdjęciu akurat Franio już siedzi, ( nie mogę znaleść innego zdjęcia), pamiętajcie jednak ze w tym okresie maluch nie musi jeszcze siedzieć. Książeczka jest świetna również w późniejszym czasie.

 

Mata sensoryczna – wpływa podobnie jak wyżej opisana książeczka ale również zapoznajemy dziecko z zupełnie innym podłożem.

Piłki różnej wielkości – to świetna zabawka. Można je podrzucać, turlać, rzucać i czołgać się do nich.

Książeczki do czytania – to coś co dzieci uwielbiają, mimo że czasami wygląda jakby nie mogły skupić się podczas czytania.

Okres 7-12

W tym okresie maluch staje się najbardziej mobilny czyli opanował już obroty z pleców na brzuch i eksperymentuje z obrotami z brzucha na plecy. Zaczyna pełzać do przodu, początkowo może robić to jednostronnie jednak z upływem czasu powinien zacząć robi to naprzemiennie. Pojawia się pozycja czworacza w której maluch buja się do przodu i do tyłu a następnie zaczyna siadać czy tez czworakować. Możecie być pewni że razem z czworakowaniem pojawi się za moment pozycja stojąca. To oczywiście w dużym skrócie bo pamiętajcie że każde dziecko jest inne i może rozwijać nie trochę inaczej niż w typowym rozwoju kalendarzowym.

Zabawki w tym okresie mają zachęcać dziecko do przemieszczania się ale tez rozwoju motoryki małej, dużej, czy też wyobraźni.

Zwykły koc – może okazać się świetną zabawką do jazdy po podłodze, służyć jako hamak czy też można się nim bawić w naleśnika.

 

Tablica sensoryczna – manipulacyjna. Świetnie wpływa na rozwój zmysłów, motoryki małej ale rownież wyobraźnię. Zajmuje malucha naprawdę na długi okres czasu.

 

 

Memorki sensoryczne i duże heksagony – to wspaniała ścieżka sensoryczna do poznawania zmysłów w swoim ciele.

 

 

 

PAMIĘTAJCIE że to tylko nasze propozycje zabawek a jest ich dużo więcej.