Czynni obserwatorzy mojego bloga doskonale wiedzą że jestem ambasadorką GOODWOOD POLAND. Co to takiego?
GOODWOOD Poland to drewniane bujaki dla dzieci – nie mylić z bujaczkami-leżaczkami. Ich zastosowanie jest zupełnie inne i ma bardzo pozytywny wpływ na dziecko. Drewniany bujak to inwestycja, owszem ale zaletą jest to że możemy ko wszechstronnie wykorzystywać z niemowlętami, z dziećmi w wieku przedszkolnym ale również z dziećmi w wieku szkolnym. Mało tego czasem sama chętnie z niego korzystam bawiąc się z Franiem. Jako ambasadorka polecam również bujaki do terapii dla fizjoterapetów.
No dobrze ale przyjrzyjmy się temu wszystkiemu bliżej. Co piszą o sobie producenci?
Wszystkie nasze produkty produkowane są w Polsce z polskiego drewna z certyfikatem FSC! Na pierwszym miejscu stawiamy jakość i bezpieczeństwo.„Good Wood to konstrukcje stworzone dla najmłodszych. Marzeniem każdego dziecka jest przebywanie na placu zabaw całą dobę, to marzenie spełniają nasze produkty!”
Teraz kilka słów ode mnie będzie poważna teoria ale i przykłady zabaw.
Jak wpływa zabawa bujakiem na rozwój dziecka?
Drewniany Bujak wpływa na rozwój motoryki dużej i małej. Ponadto śmiało mogę powiedzieć że podczas takiej zabawy stymulujemy układ przedsionkowy czyli zmysł równowagi, ćwiczymy koordynację ciała, stymulujemy zmysł czucia głębokiego, ćwiczymy koordynację oko ręka. Czy to mało? Z bieg czasu jak dziecko rośnie bujak ma też inne zalety – jest świetny w profilaktyce wad postawy u dzieci.
Motoryka duża – obejmuje obszerne ruchy, w które zaangażowane jest całe ciało lub jego znaczna część. Jest szeroko pojętą aktywnością ruchową, która w sposób najbardziej efektywny rozwija układ nerwowy. Mówiąc o motoryce dużej mamy na myśli taką aktywność jak chodzenie, bieganie, skakanie, jazda na rowerze czy pływanie, pokonywanie przeszkód, gra w piłkę, zabawy, w których ważna jest koordynacja wzrokowo-ruchowa, działania związane z rzutem czy celowaniem.
Motoryka mała – odnosi się do ruchów dłoni i palców, czyli ruchów o mniejszym zakresie, które wymagają skupienia, koncentracji i precyzji. Motoryka mała to pisanie, rysowanie, rzeźbienie, lepienie z plasteliny, zawiązywanie butów, chwytanie przedmiotów, zapinanie guzików.
Układ przedsionkowy – zwany zmysłem równowagi jest związany z wszelkimi układami sensorycznymi w naszym organizmie, ma swój udział w utrzymywaniu właściwego napięcia mięśniowego i właściwej postury ciała, pozwala odczuwać i pomaga koordynować ruchy całego ciała.
Zmysł czucia głębokiego – zmysł pozwalający na precyzyjne określenie położenia poszczególnych części ciała w przestrzeni.
Skoro wiemy już na co wpływa zabawa bujakiem, to zastanówmy się jak możemy go wykorzystać?
- Bujak może być BUJAKIEM oczywiście. Podczas kołysania stymulowany jest układ przedsionkowy dziecka – jest to również świetna propozycja do zabawy z rodzicami. Przecież kołysać możemy się we dwójkę.
- Bujak w połączeniu z platformą jest zjezdzalną. Kto znad pamięta z dzieciństwa jak świetnie korzystało się ze zjeżdżalni, aż żal było kończyć zabawe. Podczas tej aktywności również symulujemy zmysł przedsionkowy ale nie tylko zjeżdżając, również poprzez wspinanie się na Bujak aby zjechać ćwiczymy równowagę i stabilizację ciała.
- Bujak jest drabinką do wspinania o której wspominałam wyżej, wspinając się ustawiamy nóżki dokładnie kolana i stawy biodrowe w odwiedzeniu i rotacji zewnętrznej co świetnie wpływa na wady postawy np: kolana koślawe
- Bujak to również rownoważnia – a to uwierzcie mi już wyższa szkoła jazdy. Stajemy na riwnoważni i próbujemy wprawić ją w ruch. Musimy dobrze znać swoje ciało (czucie głębokie) aby się utrzymać, bardzo ważna jest tu koordynacja ciała i utrzymanie równowagi. Dzieki temu pracują wszystkie mięśnie posturalne które utrzymują kręgosłup.
- Bujak może być również biurkiem dla starszych dzieci.
Propozycje zabaw na bujaku:
NIEMOWLE- Baby Gym ⬇️⬇️
Zawieszamy na bujaku zabawkę. Dziecko dzieki wprawianiu zabawki w ruch uczy się łączyć rączki w lini środkowej ciała, otwierać rączki aby chwycić zabawkę, jeśli ustawimy zabawkę z boku to nawet uczymy dziecko jak przekraczać linie środkową ciała.
STARSZE NIEMOWLE (czworakujące)⬇️⬇️
Bujak świetnie się nada jako tor przeszkód – tutaj ograniczać nas może tylko nasza wyobraźnia.
PRZEDSZKOLAK⬇️⬇️
Dziecko siada na równoważni po turecku próbuje rozbujać Bujak na boki, gdy opanuje już tą umiejetność możemy bawić się z dzieckiem żucsjąc mu piłkę.
DZIECKO SZKOLNE⬇️⬇️
Stabe na równoważni, próbuje utrzymać równowagę pidrzucając piłkę do góry. Profilaktyka wad postawy, koordynacja oko-ręka, stymulacja przedsionka.
Bujak GOODWOOD POLAND to dobra inwestycja, jest to „zabawka” która rośnie razem z dzieckiem i może być naprawdę wykorzystana podczas rozwoju dziecka.
Najnowsze komentarze