Dziecko podnosi główkę w leżeniu na plecach i podciąga się do siadu!

Wiemy już jak ważny w prawidłowym rozwoju dziecka jest samodzielny aktywny siad o którym pisałam tu >>KLIK<< i >>KLIK<< Dziś poruszymy temat podciągania się za szczebelki łóżeczka i podciągania głowy do góry w leżeniu na plecach.

Podciąganie główki u dziecka w leżeniu na plecach niczym „zwiadowca” jest prawidłowym etapem rozwojowym który może ale nie musi pojawić się u dziecka ok 4 miesiąca życia. Jest to fizjologia która po pewnym czasie zanika. Podczas unoszenia głowy nad podłoże pracują mm. zginaczy szyi, wzmacnia się obręcz barkowa i brzuch.

WAŻNE!!

Wszystko jest w porządku i mówimy o fizjologii jeśli dziecko potrafi również aktywnie leżeć na brzuchu i dźwigać główkę czyli pracuję grupa prostowników.

Podciąganie się do siadu za szczebelki łóżeczka, boki wózka. Jest to etap który również może się przydarzyć podczas rozwoju dziecka. Wszystko jest w porządku jeśli dziecko robi to samo a nie jest podciągane (nawet dawanie palców dziecku jest nieprawidłowe). O próbie trakcyjnej pisałam tu >>KLIK<< Takie podciąganie nie oznacza że dziecko jest gotowe do sadzania bo ta pozycja nie jest prawidłowa. Wiemy już że dziecko powinno usiąść  z dwóch pozycji z podporu bokiem lub pozycji czworaczej. Etap podciągania się przez dziecko za szczebelki czy gondolę pojawia się około 7 miesiąca życia i jest normalny jeśli dziecko wykazuję inne aktywności. Potrafi leżeć na brzuchu, obraca się na boki, pełza, pivotuję. Czyli różnorodność ruchowa jest kluczem do sukcesu.

 Co może zapalić nam czerwoną lampkę?

Jeśli dziecko przejawia tylko odruch ciągnięcia nie wykazuję chęci do innych aktywności polegających na pchaniu w podłoże warto udać się do fizjoterapeuty.

Zapewnijmy dziecku aktywności w ciągu dnia które pomogą wyrobić u dziecka odruch pchania:

  • twarde podłożę,
  • przebywanie dziecka w ciągu dnia na macie puzzlowej nie na łóżku,
  • unikanie jeśli to nie jest konieczne leżaczka-bujaczka,
  • zabawy z dzieckiem na podłodze :turlanie, zabawy piłką czy balonem,
  • zabawy na brzuchu.

Jeśli wasze dziecko wykazuje tylko odruch ciągnięcia to warto udać się do fizjoterapeuty w celu porady.