Co z tym siadem??

Według najważniejszych zasad wspierania rozwoju o których pisałam TU nie przyspieszamy rozwoju dziecka. Nie sadzamy! Nie stawiamy! Nie prowadzamy! Każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie i jeśli będzie gotowe usiądzie samo. No dobra, ale kiedy zacząć się martwić? Jak wspierać dziecko w osiąganiu kolejnych etapów rozwojowych? Dziecko powinno usiąść z pozycji czworaczej lub z podporu bokiem leżąc na brzuchu. Nigdy nie usiądzie prawidłowo przez ciągniecie go za rączki. Podciąganie za rączki to najpierw próba trakcyjna wykonywana przez lekarza oraz odruch ciągnięcia który posiada każdy nas i nie wymaga ćwiczeń i pielęgnacji. Dziecko powinno ćwiczyć odruch pchania czyli podpory na brzuchu, siad skośny itp Najpierw zobaczmy co kiedy dziecko powinno osiągnąć. – około 3 miesiąca życia pojawia się podpór na łokciach w leżeniu na brzuchu, – miedzy 4 a 5 miesiącem życia podpór wysoki, – 4,5 dziecko potrafi się przekręcać z boku na bok, – 4.5,6 miesiąc dziecko potrafi obracać się z pleców na brzuch, – 6,7 miesiąc obrót z brzucha na plecy (tak, tak normy rozwojowe aż tak się zmieniły), – około 8 miesiąca dziecko się zaczyna czołgać, – miedzy 7 a 10 miesiącem życia dziecko może zacząć przybierać pozycję czworaczą, z tej pozycji również maluch będzie próbował usiąść, – następnie przyjmuję pozycje klęczną z której dziecko będzie próbowało wstawać a między 12 a 18 miesiącem życia zacznie samodzielnie chodzić.
Jeśli dziecko nie ma zaburzeń neurologicznych nie potrzebuje dodatkowych bodźców do stymulacji siadu. Dajmy dziecku czas aby samo mogło rozwijać się w własnym tempie. Czy możemy malcowi jakoś pomóc? Tak układajmy dziecko od samego początku na brzuchu. W pierwszym miesiącu układajmy maluszka w pozycji na brzuchu na swoich udach czy klatce piersiowej od 2 m.ż. zacznij układać na podłodze na macie puzzlowej. Dlaczego na podłodze a nie łóżku. Twarda podłoga jest najlepszym podłożem rozwojowym dla dziecka i najtrudniejszym. Kładź się razem z dzieckiem i wygłupiaj. Nie ułatwiaj dziecku, niech samo wyciąga rączki do zabawek i je chwyta. Kiedy powinnam zacząć się niepokoić? Jeśli dziecko w wieku 7 miesięcy nie ma podporu wysokiego i jeśli do 10 miesiąca samo nie usiądzie.
![]() |
Źródło: google.pl Tak wyglądają plecki dziecka posadzonego. |
Wiecie że BIERNE sadzanie dzieci może prowadzić do wad postawy takich jak skoliozy, plecy okrągłe i wiele innych. Według badań dzieci biernie sadzane przez rodziców zaczynają poruszać się przesuwając się na pupie i potrzebują ćwiczeń pod okiem specjalisty. Mam nadzieje że wiecie już że nie warto sadzać na siłę dzieci.
Bardzo ciekawy artykuł, zgadzam się z tymi informacjami ale brakuje źródeł, badań, odniesień etc. Przydałyby się chociażby po to aby mieć się czym podeprzeć przekazując te zalecenia innym.
Pozdrawiam
A ja mam pytanie odnośnie rozszerzania diety, bo z jednej strony nie można sadzać dzieci, a z drugiej trzeba rozszerzać dietę po 6 msc. A jeśli dziecko usiądzie dopiero ok 10 msc? Jak to pogodzić? Jak wprowadzać blw jeśli dziecko samo nie siada? Nie można tyle czekać bo mleko matki (zakładając że karmimy piersią) nie zaspokaja na tym etapie wszystkich mikroelementów min. żelaza. Pozdrawiam i będę wdzięczna za odpowiedź.
Wyjątkiem jest pozycja do karmienia, aby była w pełni bezpieczna dla dziecka ja zalecam taką; sadzamy dziecko bokiem do rodzica na jego kolanie, stopki dziecka oparte o krzesło na którym siedzi rodzić. aby bardziej zobrazować tą pozycje zapraszam do siebie na instagram tam jest pokazana.
Witam serdecznie jestem mama 7miesiecznej Jaśminy, Mała nie siada obecnie pelza czy raczkuje przynajmniej przesuwa się do tyłu zamiast do przodu. Od małego mamy problem z ulewaniem i częste kladzenie jej na brzuszku powoduje cofanie się treści zoladkowej ulewanie i zgaga. Mam pytanie czy gdy się bawimy na chwilę ja posadze popierając plecy własnym ciałem podczas zabawy czy nie wpłynie negatywnie na jej postawę? ( jest leczona gastrologicznie)