Ruszyła akcja #podnoszeniemaznaczenie
W dzisiejszym poście chce z wami przeanalizować jak podnosić niemowle w poszczególnych etapach rozwoju. Musimy sobie uświadomić że to w jaki sposób podnosimy dziecko znacząco wpływa na jego rozwoju. Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas prawidłowej pielęgnacji pisałam tu KLIK
Zacznijmy od podnoszenia bokiem, dlaczego jest takie ważne?
Podczas przetaczania dziecka na bok i odrywania stopniowo dziecka od podłoża zaczynając od głowy, tułowia i na końcu pupy – zapewniamy dziecku odpowiednia stabilizację miednicy, głowy i obręczy barkowej. Dodatkowo dzięki takiemu podnoszeniu zyskujemy naturalną stymulację do obrotów i naukę schematu ciała oraz walczymy z asymetrią. Czy nie o to nam chodzi?
PODNOSZENIE DZIECKA, KTÓRE NIE KONTROLUJE GŁÓWKI
1.Dziecko leży na plecach, jedną rękę układamy po stronie, na którą chcemy obrócić maluszka, drugą natomiast układamy miedzy nóżkami dziecka.
2. Przetaczamy dziecko przez miednicę na bok tak, aby całe jego ciało leżało na naszym przedramieniu, natomiast główka na naszej dłoni. Nasza druga dłoń podtrzymuje miednicę dziecka.
3. Pochylamy się nad dzieckiem na tyle, ile to możliwe i zaczynamy pomału odrywać najpierw główkę dziecka, następnie tułów i na samym końcu pupę dziecka.
4. Opieramy ciało maluszka o nasz tułów i przechodzimy z maluszkiem do pozycji fasolki.
PODNOSZENIE DZIECKA STABILNIE TRZYMAJĄCEGO GŁOWĘ
1. Rękę, na którą będziemy przetaczać dziecko, układamy niżej pod barkiem na linii żeber, nasze przedramię znajduje się po przekątnej ciała dziecka, między jego nóżkami.
2. Przetaczamy malucha na bok i odrywamy głowę, tułów i pupę dziecka.
Odkładamy malucha analogicznie
Niemowlę leży bokiem na naszym przedramieniu, nasza dłoń znajduje się na linii żeber tuż pod barkiem, drugą możemy asekurować drugi bark dziecka.Odkładamy najpierw pupę dziecka, następnie tułów i głowę, i przetaczamy dziecko na plecy.
JAK PODNIEŚĆ DZIECKO Z POZYCJI LEŻENIA NA BRZUCHU?
1. Nachyl się nad dzieckiem i wsuń całe swoje przedramienie pod obie paszki dziecka.
2. Drugą rękę wsuń między nóżki dziecka tak, aby dłoń podtrzymywała brzuszek.
3. Gdy już cały ciężar ciała dziecka będzie spoczywał na twojej ręce, delikatnie podnieś malucha do góry.
Sposoby które pokazałam Wam wyżej są świetne dla dzieci do pewnego momentu, pamietajmy że z każdym dniem dziecko jest coraz bardziej mobilne i się przemieszcza aż pewnego dnia zaczyna siadać bądź czworakować. Z podnoszeniem z pozycji czworaczej nie ma problemu no robimy to podobnie jak podnoszenie dziecka leżącego na brzuchu.
JAK PODNIEŚĆ DZIECKO SIEDZĄCE?
1. Podejdź do dziecka i obejmij swoim przedramieniem tułów dziecka tak, aby twoja ręka, a dokładnie przedramię, znajdowało się tuż pod paszkami.
2. Następnie wsuń swoją drugą rękę pod pupę dziecka i unieś malca do góry.
Jeśli maluch opanuje pełzanie, czworakowanie, siadanie pewne jest że zacznie wstawać i co wtedy?
JAK PODNOSIĆ DZIECKO STOJĄCE?
Sytuacja wygląda dokładnie tak samo, jak podczas podnoszenia dziecka siedzącego. Obejmujemy obręcz barkową dziecka i podtrzymujemy miednice. Oczywiście, jeśli od czasu do czasu dziecko samodzielnie stojące i zaczynające chodzić, podniesiesz, układając swoje ręce na linii żeber, to też powinno sobie z tym poradzić.
PODSUMOWUJĄC!
- Noworodki i dzieci które nie potrafią samodzielnie siadać staramy podnosić się przetaczając jej na bok lub na brzuszek.
- Unikamy podnoszenia pod paszki gdyż może powodować to sytuacje odgięciowe.
- Starsze dzieci podnosimy według danych umiejętności ruchowych.
Tak tak !!! Cudowny wpis 🙂 dobrze wiedzieć co dobre 🥰
Czy podnoszenie pod paszki w jakimś wieku jest już ok? Bo jak inaczej podnieść starsze dziecko przodem do siebie?