Tyle się mówi o odpowiednim podłożu że musi ono być średnio twarde, czy aby na pewno?

Przyjrzyjmy się teraz jak podłoże wpływa na rozwój dziecka?

Rodzaje podłoża: 

  • mata puzlowa
  • mata sensoryczna
  • dywan
  • panele
  • koc
  • kanapa

Mata puzlowa według mnie to najlepsze podłoże dla dziecka, najbardziej rozwojowe. Mata puzlowa jest średnio – twarda a zarazem amortyzująca co się przydaje podczas upadków. Na średnio twardym podłożu maluch trenuje stabilność swojego ciała i oczy się pchać w podłoże a nie używać wzrorca ciągnięcia. O macie puzlowej więcej przeczytacie tu Klik

Mata sensoryczna fajne podłoże do zabawy z dzieckiem, odpoczynku i stymulacji zmysłów. Obserwujemy jednak aby maluch nie zaciskał zbyt często na miękkim materiale dłoni.

Dywan świetnie się sprawdzi w nauce pozycji czworaczej czy tez podczas czworakowania. Jest stabilny, twardy i nie jest ŚLIZKI co jest bardzo ważne podczas przemieszczania się na czworakach.

Panele/kafelki twarde ale dość śliskie podłoże sprzyja pełzaniu dziecka. Maluch swobodnie może trenować czołganie się właśnie na panelach a przechodząc do pozycji czworaczej może się rozjeżdżać ślizgając.

Koc kolejne śliskie podłoże które może prowadzić nie tylko do nadmiernego zasialania piąstek bo maluch będzie chwytał za nagromadzony materiał ale również dziecko może się w niego zaplatać.

Kanapa tu zależy jaki  będzie mieć materac jeśli jest średnio twardy, nie zapadający się pod dzieckiem to jest w porzadku należy tylko zwracać uwagę aby maluch z niej nie spadł! Natomiast jeśli mamy miękki materac który się odkształca niestety na powierzchnia odpada z tego względu ze może prowadzić do pozycji odgięciowych i asymetrycznych u dzieci.

Jak sami widzicie nie ma złotego środka najważniejsze to różnorodność ruchowa. Każde podłoże w jakiś sposób stymuluje dziecko do ruchu. Najgorsze jest to miękkie zapadające się bo może powodować sytuacje odgięciowe.