W końcu mamy lato a rodzice mętlik w głowie wybierając buty dla swoich pociech. O tym jak dobrać idealne buty dla dziecka już pisałam tu >>KLIK<<. Tym razem powiem wam na co zwrócić uwagę przy wyborze bucików letnich. Wskazówki nie różnią się od tych o których już pisałam, ale pomyślałam że może będzie Wam łatwiej.

Myślę że przy wyborze obuwia dla dziecka warto wspomnieć jak pracuję stopa podczas chodu.

Wyróżniamy dwie fazy chodu:

  1. Przetaczanie- mówimy o niej wtedy gdy stopa podczas chodu ma styczność z podłożem;
  2. Przenoszenia – mówimy o niej wtedy gdy nasza stopa nie ma styczności z podłożem;

Jak więc wygląda cała faza chodu?

Zaczynamy od fazy przetaczania podczas której pieta jako pierwsza dotyka podłoża, potem cała stopa opada i zaczynamy przenosić ciężar ciała na przód stopy, żeby na sam koniec najpierw oderwać pietę  następnie całe przedstopie od podłoża.  

Podczas przenoszenia bardzo ważne jest ugięcie stopy aby po prostu się nie przewrócić.

Następnie musimy zwrócić uwagę na ustawienie stóp podczas stania jak i podczas chodu. Chodzi tu oczywiście o koślawienie stóp przez naszych maluchów. Koślawość stóp jest fizjologią do 4 roku życia. Niestety taką koślawość jest bardzo ciężko stwierdzić mówię tu o koślawości fizjologicznej i na pewno nikt jej nie zdiagnozuję bez konkretnej obserwacji. Dlatego tak często was odsyłam na konsultacje i nie udzielam porad online. Podczas takiej obserwacji obserwujemy nie tylko ustawienie stopy ale całej kończyny dolnej, łącznie z obręczą biodrową i tym co dzieje się wyżej.

Dlaczego tak trudno ocenić nam koślawość fizjologiczną. To proste – stopa każdego dziecka jest inna, jest inaczej zbudowana i musimy zwrócić uwagę na wszystkie jest aspekty podczas obserwacji.

Podeszwa stopy u dziecka zbudowana jest z podściółki tłuszczowej. Podściółka tłuszczowa spełnia bardzo ważne funkcję;

– ochronną;

– zwiększa płaszczyznę podparcia stopy;

– zmniejsza siłę nacisku na powierzchnie.

Zanika dopiero ok 5 roku życia i wtedy kształtuje się tak zwane sklepienie stopy. Dlatego może wydawać nam się że nasz maluch ma płaskostopie.

Musimy pamiętać że chód dziecka dojrzewa z każdym dniem. Pamiętacie mój wpis o pionizacji dziecka krok po kroku >>KLIK<< . Pisałam tam jak to wygląda po kolei czyli że dziecko najpierw chodzi na szerokiej podstawie i dopiero potem zaczynają się pojawiać prawidłowe fazy chodu które są cały czas doskonalone.

No więc co ma zrobić rodzic który tak naprawdę za bardzo nie wie na co zwrócić uwagę a widzi że ze stopą malucha nie dzieje się najlepiej. Przede wszystkim nie panikować ? Zawsze gdy nas coś niepokoi udać się na konsultacje do lekarza a najlepiej od razu do fizjoterapeuty tylko upewnijcie się że on spojrzy na wasze dziecko w „całości” tak żebyście mieli pewność że obserwacja została przeprowadzona dokładnie.

Co nas może niepokoić?   

– jeśli obserwujemy że stopa dziecka leci bardzo do środka czyli jej przyśrodkowy brzeg skierowany jest do wewnątrz a brzeg zewnętrzny stopy uniesiony jest do góry;

– pieta malucha nie powinna lecieć do środka zarówno podczas stania jak i podczas chodzenia na palcach;

– jeśli buty które nosi dziecko są „powykoślawiane” na którąś z stron;

– kiedy maluch chodząc, biegając potyka się o własne stopy.

 

 

I teraz co z tym chodzeniem na boso? Czy zawsze jest wskazane?

Ja jestem zwolenniczką chodzenia na boso pod warunkiem że stopa dziecka rozwija się prawidłowo czyli nic nas nie niepokoi i nie ma stwierdzonych wad stóp. Wtedy na bosaka do woli lub gdy jest w domu chłodno w skarpetce antypoślizgowej.

Jak dobrać sandałki dla dziecka? Na co zwrócić uwagę?

Zapominamy o klapkach i sandałkach bez zapiętka. W takich butach stopa dziecka musi pokonać dodatkowy wysiłek żeby taki but utrzymać a to but powinien być tak dobrany aby utrzymać i ochronić stopę przed koślawością. Dodatkowo polecam sandałki z zakrytymi paluszkami, chronią stopę przed otarciami podczas małych wywrotek.

Bucik letni powinien posiadać:

  1. Zapiętek – nie może być sztywny ani miękki. Musimy wybrać taki pośredni – który nie usztywni stopy, będzie on podtrzymywał stopę i chronił przed koślawością.
  2. Podeszwę dość elastyczną i cienką – taką że będziemy wstanie ją zginać na wszystkie strony.
  3. Materiał – powinien być wykonany z przewiewnego i oddychającego tworzywa.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie buta?

 – but powinien być dobrze dopasowany do stopy. Stopa dziecka nie powinna poruszać się do przodu podczas chodu,

– but powinien być dopasowany na długość i szerokość,

– but musi być lekki – gdy jest za ciężki dziecko może nienaturalnie ustawiać stopy,

– środek buta powinien być gładki bez pofałdowań i szwów,

– WKŁADKI  ortopedyczne w środku buta NIE SĄ POTRZEBNE!! Stopa u dziecka musi nauczyć się pracować, wkładki będą ograniczać ruchomość stopy tym samym będą ją rozleniwiać.

Złote rady przy zakupie butów

Myślę że najpierw warto samemu udać się do sklepu i obejrzeć dostępne buty. Oglądamy buty pod względem estetycznym a następnie sprawdzamy czy dany but spełnia opisane wyżej kryteria. Drugim krokiem jest wybranie się z dzieckiem na zakupy. Przymierzamy buty dziecku, pytamy czy but w żadnym miejscu nie uwiera i UWAGA fajnie by było gdyby dziecko mogło podczas zakupów pochodzić i pobiegać w tych butach po sklepie abyśmy mogli ocenić jak but jest dopasowany do stopy.

Mam nadzieję że troszkę wam pomogłam i będzie Wam teraz łatwiej dobrać odpowiedni but dla malucha.