Zaznacz stronę

tup -tup – tup! Jakie buty dla malucha?

marzec 17, 2018

Rodzice nie mogą się doczekać, kiedy ich pociecha zrobi pierwsze kroczki. Gdy to nastąpi, zaczynają się pytania. Jakie buty dla dziecka? Jakie kapcie? Jeden lekarz mówi zakładamy kapcie, drugi zupełnie coś innego. Co robić?
Postaram się pomóc wybrać odpowiednie buty dla Twojego dziecka.
 
Nasze stopy spełniają wiele rozmaitych funkcji w naszym organizmie o których nawet nie zdajemy sobie sprawy. Oto niektóre z nich:
1. Umożliwiają przemieszczanie się,
2. Amortyzują obciążenia,
3. Pełnią jedną z funkcji równowagi, chronią nas przed upadkiem rozkładając ciężar ciała na dwie strony,
4. Są jednym z najważniejszych organów czucia, pozwalają nam czuć podłoże i utrzymywać pionową pozycję naszego ciała,
5. Pełnią również funkcję termoregulacji.
 
Wiedzieliście że tyle funkcji ma do spełnienia nasza stopa? Spróbujmy, więc sobie wyobrazić ile do pokonania przeszkód ma stopa małego dziecka, która dopiero się kształtuje. Możemy zaobserwować od kiedy dziecko pojawi się na świecie jak z każdym dniem zaczyna interesować się  swoim ciałem i jakie jest jego zdziwienie kiedy widzi swoje stopy. Od tej pory łapie je rączkami, chwyta się za duże palce, próbuje wkładać stopy do buzi. Wszystko co od tego momentu dziecko robi służy do doskonalenia, chce więcej i więcej aż w końcu stanie na nogi i zrobi pierwsze kroki.
 
Na początku dziecko zaczyna stawać w łóżeczku i przy mebelkach. Niepokoić nas zaczyna kiedy stopki zaczynają się koślawić, uwypuklać do środka, są nadmiernie napięte lub całkiem odwrotnie jakieś takie „rozlazłe”. SPOKOJNIE! To dopiero początek obciążania stóp, mają prawo poznawać i przybierać różne pozycje.
Do TRZECIEGO roku życia mamy do czynienia z fizjologicznym płaskostopiem u dzieci o którym pisałam TU klik. Natomiast stopki koślawe i kolana koślawe fizjologicznie mogą się utrzymywać do 6-7 roku życia.
CO Z TYMI BUTAMI??
Wybierając pierwsze buciki dla dziecka musimy pamiętać, że buty zakładamy dziecku dopiero wtedy, gdy umie ono już całkiem nieźle chodzić. Niestety im wcześniej będziemy zakładać na stopki buciki tym mniej doskonały będzie ruch stóp dziecka. Do prawidłowego funkcjonowania stóp dziecka, potrzebna jest ich praca – praca z ciężarem własnego ciała. Co w momencie gdy lekarz lub nasze otoczenie podpowiada nam,  że powinniśmy chronić stopy dziecka i kształtować je za pomocą butów?  Brrrrr nigdy nie usztywniajmy i nie krępujmy ruchów stóp naszego dziecka. Pomyślmy drodzy rodzice, jak czują się nasze stopy gdy założymy ciężkie buty zimowe? Stopy naszego dziecko odczuwają to jeszcze bardziej. „Profilaktyka” rozleniwia aparat ruchowy, negatywnie wpływa na dynamikę stóp.
Jaki powinien być but???
Nie powinien przeszkadzać stopie w pracy. Minimalnie dłuższy od stópki malucha o jakiś 1 cm. Najlepszym butem dla dziecka będzie but dobrze przylegający do stopy, dobrze trzymający śródstopie. Najlepiej trzymają stopę buty wiązane. Cholewka bucika nie może być sztywna, im but sztywniejszy tym bardziej ogranicza ruchy. Najlepsze buty to takie do kostki nie wyższe. Zapiętek nie powinien być sztywny. Jeśli jest zbyt sztywny to ogranicza dopasowanie się buta do stopy. Podeszwa buta nie może być za miękka i za twarda. W części bliższej pięty powinna być sztywniejsza, natomiast tam gdzie są paluszki dziecka 1/3 buta powinna się swobodnie zginać.
 
 
I NAJWAŻNIEJSZE pamiętajmy że jeżeli but będzie nie wygodny dla dziecka, o czym może zasygnalizować nam maluch w sklepie płaczem, potykaniem się, ciąganiem nóg za sobą itp. najlepiej wymienić i poszukać od razu innych.
PAMIĘTAJMY w domu, czy też na plaży, trawie najlepiej puszczać dzieci na boso aby stópki mogły same „wyczuć” podłoże  kształtować się same.