Zaznacz stronę

Ostatnio dostaje od Was coraz więcej wiadomości w stylu kiedy bede mogla pionizować dziecko? Kiedy będę mogla nosić dziecko w pionie? Dlatego w dziesiejszym wpisie chce wam powiedzieć czym różni się noszenie w pionie od pionizacji.

Co to takiego jest pionizacja?

Pionizacja jest procesem, którego efektem jest uzyskanie wyprostowanej postawy ciała. W toku rozwoju wiąże się bezpośrednio ze zmianą funkcji kończyn górnych z podporowych na manipulacyjne. Dziecko uzyskuje pozycję pionową ciała kiedy osiąga w toku rozwoju stabilność miednicy, a siła mięśni jest w stanie ustawić kość krzyżową między kośćmi biodrowymi. Aby możliwa była czynna pionizacja  konieczne jest uzyskanie optymalnej siły mięśni kończyn dolnych i tułowia. analogicznie do procesu pionizacji dziecka.

Pionowa pozycja ciała jest niezbędnym elementem prawidłowego funkcjonowania większości układów ludzkiego organizmu. Jest także niezwykle ważną składową nauki i rozwoju chodu. W rozwoju motorycznym dziecka jednym z kluczowych elementów prawidłowego wzrastania jest uzyskanie trzeciego tzw. kamienia milowego, którym jest utrzymanie pionowej pozycji ciała (stanie), a kolejnym samodzielne chodzenie. To etapy, których osiągnięcie umożliwia dalszy rozwój układu ruchu i zaawansowanych funkcji poznawczych.

ETAPY PIONIZACJI

Pionizacja to oczywiście złożony proces i tak naprawdę składają się na nią wszystkie umiejętności których uczy się dziecko od narodzin. Zaczynajac od kontroli główki, następnie poprzez obroty, wydłużanie stron ciała, pełzanie, czworakowanie, samodzielny siad i tak dalej..i tak dalej..

Najważniejsze etapy pionizacji zaczynają się od pozycji klęcznej która zazwyczaj pojawia się około 9 miesiąca życia. Dziecko najczęściej klęczy na samym początku przy przedmiotach taki jak krzesło czy kanapa lub podtrzymuje się rodzica. Następnie maluch zaczyna wstawać, początkowo wybijając nie z obu nóżek w miarę rozwoju zaczyna wystawiać raz jedną raz drugą nogi i wstaje z wykroku.

Stojąc przy przedmiotach może pojawić się etap sprężynowania czyli maluch energicznie zgina i prostuje nóżki, po tym etapie dziecko zaczyna chodzić bokiem – ważne aby robiło to na dwie strony. Sprężynowanie to etap którego nie warto pomijać gdyż maluch uczy nie przenosić ciężar ciała

.

Po etapie chodzenia bokiem dziecko zaczyna czuć się coraz pewniej i puszcza się na początku jedną ręką, kuca wstaje, podnosi zabawki z podłogi po to aby następnie wykonać pierwsze kroki. Pierwsze kroki dziecka wyglądają dość nieporadnie. Nóżki szeroko rozstawione, brzuszek wypięty, lordoza pogłębiona, barki wysoko. To zupełnie normalne!

I WŁAŚNIE TAK WYGLADA PIONIZACJA DZIECKA. Ważne aby maluch wszystkie etapy rozwojowe osiągnął sam! Natomiast STAWIANIE DZIECKA NA SIŁE, PROWADZANIE ZA RĄCZKI, WKŁADANIE DO CHODZIKA – to pionizacja na siłę,  ucząca złych wzorców i wpływająca negatywnie na dziecka. Zdecydowanie jej odradzam.

No dobrze co w taki razie z noszeniem pionie?
Jeśli chodzi o noszenie przodem do siebie to odradzam tej rodzaj pozycji do noszenia dziecka. Wyjątkiem jest chusta w której dziecko nie ma pozycji pionowej. Zapraszam cie do moich postów na ten temat:

1.  Noszenie w pionie dlaczego jestem na NIE?

2. Wszystko co chcesz wiedzieć o chustach i nosidłach

Najlepszą pozycją do noszenia noworodka czy tez niemowlaka do 3 m.ż jest pozycja fasolki. Potem tez się sprawdzi ale już raczej do usypiania.

Innymi pozycjami o których Wam jeszcze napisze a już możecie o nich poczytać w moich ebookach są pozycje:

– skośnej fasolka, przodem do świata „krzesełko”, na ramieniu, samolot,

– pozycja na biodrze i pozycja bokiem do rodzica w których dziecko jest w PIONIE! Te pozycje noszenia zalecamy u dzieci które już samodzielnie potrafią stabilnie usiąść!

Umiejetność samodzielnego siadu pojawia  się u dziecka najpóźniej do około 10 m.ż czyli w momencie kiedy dziecko zaczyna się już samodzielnie pionizować. Wiec nie tylko siada ale zaczyna klęczeć, wybijać się do wstawania itp

… więc widzicie już że to jest wszystko ze sobą połączone. Dlatego nie warto pionizować dziecka wcześniej i na siłę.

Co może powodować pionizacja „na siłę”?

– odginanie dziecka w tył,

– brak symetrii,

– brak łączenia rączek w lini środkowej ciała,

– wady postawy,

– brak umiejtnosci upadania i wstawania,

– brak czworakowania,

– odruch ciągnięcia zamiast odruchu pchania.

..i wiele innych

Dlatego warto próbować unikać sytuacji w których dziecko jest pionizowane.