Każde dziecko jest inne i rozwija się w swoim własnym tempie. Niemniej jednak bardzo często piszecie do mnie z pytaniem, co może nas zaniepokoić w rozwoju niemowlaka. Dziś zostawiam Wam małą ściągawkę.

Co może nas zaniepokoić w rozwoju niemowląt?

  1. Nieprawidłowe napięcie mięśniowe.

Każdy z nas posiada napięcie mięśniowe – to w końcu dzięki temu nasze ciało potrafi działać przeciwko sile grawitacji. To, co może nas zaniepokoić, to obniżone napięcie mięśniowe. Dziecko jest wtedy wiotkie, przelewa nam się przez ręce – więcej przeczytasz TU .  Wzmożone napięcie mięśniowe – dziecko się pręży, odgina – więcej przeczytasz TU

  1. Asymetria

Asymetria to nic innego jak brak symetrii, czyli nos, bród, pępek i spojenie łonowe nie są w jednej linii. Symetrię ciała powinno każde niemowlę osiągnąć do końca 3. miesiąca życia. To, co może niepokoić:

– preferowanie jednej strony ciała;

– wyginanie się w jedną stronę,

– obroty w jedną stronę,

– spłaszczenie główki,

– główka zawsze zwrócona w jedna stronę i brak umiejętności obrotu w drugą.

O symetrii pisałam TUTAJ

[adinserter block=”1″]

  1. Zaciskanie piąstek

Odruch chwytny powinien zostać wygaszony do końca 4 miesiąca życia. Powinniśmy więc obserwować u dziecka między 2. a 4.  miesiącem życia coraz częstsze otwieranie dłoni.

  1. Brak zabawy rączkami

Dziecko do końca 3 miesiąca życia powinno łączyć rączki w linii środkowej ciała, obserwować swoje rączki, wkładać je do buzi.

  1. Problemy z karmieniem, czyli brak odruchu ssania lub nadmierne ulewanie

Problemy z karmieniem mogą wynikać z zaburzeń napięcia mięśniowego.

  1. Niemowę nie unosi głowy

Jeśli dziecko nie unosi głowy do 8. tygodnia życia, warto udać się do specjalisty. Umiejętność  unoszenia głowy jest niezbędna do dalszego rozwoju.

  1. Trudny do uspokojenia płacz dziecka

Każde dziecko płacze, aby zasygnalizować, że czegoś potrzebuje. Czasami przytulenia, poczucia bezpieczeństwa, a czasami bardziej przyziemnych rzeczy, jak jedzenie, czysta pielucha. Zdrowe dziecko, po zaspokojeniu potrzeb, przestaje płakać. Jeśli Wasz bobas nie uspokaja się mimo, że jest mu ciepło i wygodnie, brzuszek jest pełny, pieluszka czysta, Wy stajecie na rzęsach, aby go zabawić, od pół godziny bujacie w ramionach i co najważniejsze – jest to Wasza codzienność – zasięgnijcie porady fizjoterapeuty.

  1. Płacz przy ubieraniu i rozbieraniu

Oprócz o nieprawidłowym napięciu, może to również świadczyć o zaburzeniach sensorycznych np.: faktura ubrań jest nieprzyjemna dla dziecka.

Rozwój niemowląt ocenia się na podstawie obserwacji, ale nie tylko – ważna jest jakość umiejętności ruchowych, napięcie mięśniowe, odruchy adekwatne do wieku i wiele innych czynników.

[adinserter block=”2″]