Zaznacz stronę

Każde dziecko jest inne i rozwija się w swoim własnym tempie. Nie mniej jednak bardzo często piszecie do mnie z pytaniem co może nas zaniepokoić w rozwoju niemowlaka. Dziś zostawiam Wam małą ściągawkę.

Co może nas zaniepokoić w rozwoju niemowląt?

  1. Nieprawidłowe napięcie mięśniowe.

Każdy z nas posiada napięcie mięśniowe to w końcu dzięki  temu nasze ciało potrafi działać przeciwko sile grawitacji. To co może nas zaniepokoić to obniżone napięcie mięśniowe. Dziecko jest wtedy wiotkie, przelewa nam się przez ręce więcej przeczytasz TU .  Wzmożone napięcie mięśniowe – dziecko się pręży, odgina więcej przeczytasz TU

  1. Asymetria

Asymetria to nic innego jak brak symetrii czyli nos, bród, pępek i spojenie łonowe nie są w jednej linii. Symetrie ciała powinno każde niemowle osiągnąć do końca 3.m.ż. To co może niepokoić:

– preferowanie jeden strony ciała;

– wyginanie się w jedną stronę,

– obroty w jedną stronę,

– spłaszczenie główki,

– główka zawsze zwrócona w jedna stronę i brak umiejętności obrotu w drugą.

O symetrii pisałam TUTAJ

  1. Zaciskanie piąstek

Odruch chwytny powinien zostać wygaszony do końca 4 m.ż. Powinniśmy więc obserwować u dziecka między 2 a 4  m.ż coraz częstsze otwieranie dłoni.

  1. Brak zabawy rączkami.

Dziecko do końca 3 m.ż powinno łączyć rączki w lini środkowej ciała, obserwować swoje rączki, wkładać je do buzi.

  1. Problemy z karmieniem czyli brak odruchu ssania lub nadmierne ulewanie.

Problemy z karmieniem mogą wynikać z zaburzeń napięcia mięśniowego.

  1. Niemowle nie unosi głowy.

Jeśli dziecko nie unosi głowy do 8 tygodnia życia warto udać się do specjalisty. Umiejetność   unoszenia głowy jest niezbędna do dalszego rozwoju.

  1. Trudny do uspokojenia płacz dziecka.

Każde dziecko płacze, aby zasygnalizować że czegoś potrzebuje. Czasami przytulenia, poczucia bezpieczeństwa, a czasami bardziej przyziemnych rzeczy jak jedzenie, czysta pielucha. Zdrowe dziecko, po zaspokojeniu potrzeb przestaje płakać.Jeśli wasz bobas nie uspokaja się mimo, że jest mu ciepło i wygodnie, brzuszek jest pełny, pieluszka czysta, Wy stajecie na rzęsach, aby go zabawić, od pół godziny bujacie w ramionach i co najważniejsze – jest to Wasza codzienność – zasięgnijcie porady fizjoterapeuty.

  1. Płacz przy ubieraniu i rozbieraniu.

Oprócz o nieprawidłowym napięciu może to rower świadczyć o zaburzeniach sensorycznych np.: faktura ubrań jest nieprzyjemna dla dziecka.

Rozwój niemowląt ocenia się na podstawie obserwacji ale nie tylko, ważna jest jakość umiejętności ruchowych, napięcie mięśniowe, odruchy adekwatne do wieku i wiele innych czynników.