Każde dziecko jest inne i rozwija się w swoim własnym tempie. Niemniej jednak bardzo często piszecie do mnie z pytaniem, co może nas zaniepokoić w rozwoju niemowlaka. Dziś zostawiam Wam małą ściągawkę.
Co może nas zaniepokoić w rozwoju niemowląt?
- Nieprawidłowe napięcie mięśniowe.
Każdy z nas posiada napięcie mięśniowe – to w końcu dzięki temu nasze ciało potrafi działać przeciwko sile grawitacji. To, co może nas zaniepokoić, to obniżone napięcie mięśniowe. Dziecko jest wtedy wiotkie, przelewa nam się przez ręce – więcej przeczytasz TU . Wzmożone napięcie mięśniowe – dziecko się pręży, odgina – więcej przeczytasz TU
- Asymetria
Asymetria to nic innego jak brak symetrii, czyli nos, bród, pępek i spojenie łonowe nie są w jednej linii. Symetrię ciała powinno każde niemowlę osiągnąć do końca 3. miesiąca życia. To, co może niepokoić:
– preferowanie jednej strony ciała;
– wyginanie się w jedną stronę,
– obroty w jedną stronę,
– spłaszczenie główki,
– główka zawsze zwrócona w jedna stronę i brak umiejętności obrotu w drugą.
O symetrii pisałam TUTAJ
[adinserter block=”1″]
- Zaciskanie piąstek
Odruch chwytny powinien zostać wygaszony do końca 4 miesiąca życia. Powinniśmy więc obserwować u dziecka między 2. a 4. miesiącem życia coraz częstsze otwieranie dłoni.
- Brak zabawy rączkami
Dziecko do końca 3 miesiąca życia powinno łączyć rączki w linii środkowej ciała, obserwować swoje rączki, wkładać je do buzi.
- Problemy z karmieniem, czyli brak odruchu ssania lub nadmierne ulewanie
Problemy z karmieniem mogą wynikać z zaburzeń napięcia mięśniowego.
- Niemowę nie unosi głowy
Jeśli dziecko nie unosi głowy do 8. tygodnia życia, warto udać się do specjalisty. Umiejętność unoszenia głowy jest niezbędna do dalszego rozwoju.
- Trudny do uspokojenia płacz dziecka
Każde dziecko płacze, aby zasygnalizować, że czegoś potrzebuje. Czasami przytulenia, poczucia bezpieczeństwa, a czasami bardziej przyziemnych rzeczy, jak jedzenie, czysta pielucha. Zdrowe dziecko, po zaspokojeniu potrzeb, przestaje płakać. Jeśli Wasz bobas nie uspokaja się mimo, że jest mu ciepło i wygodnie, brzuszek jest pełny, pieluszka czysta, Wy stajecie na rzęsach, aby go zabawić, od pół godziny bujacie w ramionach i co najważniejsze – jest to Wasza codzienność – zasięgnijcie porady fizjoterapeuty.
- Płacz przy ubieraniu i rozbieraniu
Oprócz o nieprawidłowym napięciu, może to również świadczyć o zaburzeniach sensorycznych np.: faktura ubrań jest nieprzyjemna dla dziecka.
Rozwój niemowląt ocenia się na podstawie obserwacji, ale nie tylko – ważna jest jakość umiejętności ruchowych, napięcie mięśniowe, odruchy adekwatne do wieku i wiele innych czynników.
[adinserter block=”2″]
Najnowsze komentarze