Nauka chodzenia przez dziecko to jedna z umiejętności której rodzice nie mogą się już doczekać, a gdy maluch zaczyna się przemieszczać na dwóch nóżkach w naszych głowach powstaje pytanie ” CO MI PRZESZKADZAŁO GDY TYLKO CZWORAKOWAŁ–AŁA” 😉

Nauka chodzenia to długotrwały proces, składający się z kilku etapów. Zaczyna się w momencie pionizacji, zaraz po tym, jak dziecko nauczy się siadać i zaczyna przechodzić do pozycji klęcznej. Dziecko może zacząć chodzić miedzy 10. a 18. miesiącem życia, widzicie więc, że widełki rozwojowe, jeśli chodzi o chód, są bardzo rozległe. Każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie i zacznie chodzić, kiedy będzie na to gotowe. Samodzielne kroki dziecka na początku wyglądają dość niezdarnie. Maluch chodzi na szerokiej podstawie, pupa jest wypięta do tyłu, a brzuch do przodu – jak u kaczuszki. Chód jest sztywny, czasami na palcach. Na początku nauki chodzenia to zupełnie normalne. Więcej o pionizacji pisałam KLIK

Etap wchodzenia po schodach maluch najpierw zaczyna w pozycji czworaczej czyli czworakując i ten etap u dziecka pojawia się miedzy 10 a 13 miesiącem życia. Dopiero gdy maluch zacznie w pełni kontrolować swoje ciało w pozycji pionowej, będzie też probował stawiać pierwsze kroki na schodach.

Jakie etapy muszą nastąpić zanim maluch zacznie wchodzić na schody w pozycji pionowej?

  • od 9 do 12 m zaczyna wstawać przy meblach
  • od 9 do 13 m zaczyna chodzić bokiem przy meblach
  • od 11 do 13 m czworaku po schodach
  • od 12 do 15 m stoi samo bez trzymanki
  • od 12 do 16 m stawia samo trzy kroki
  • od 14 do 18 m wspina się na kanapę i schodzi z niej

Okres wchodzenia po schodach zaczyna się między 15 a 20 miesiącem życia dziecka i początku maluch wchodzi trzymając się poręczy obiema rękami, stawia najpierw jedną nogę i dostawia drugą na ten sam stopień. Schodzenie po schodach odbywa się dokładnie w ten sam sposób i pojawia między 16 a 21 miesiącem życia.

Wchodzenie po schodach krokiem naprzemiennym ale wciąż trzymając się jedną ręką poręczy przypada na czas miedzy 25  aż do 32 m życia czyli widełki rozwojowe są bardzo rozległe. Etap wchodzenia po schodach bez trzymania pojawia się około 3 roku życia.

Sami widzicie jak rozległy w czasie jest etap wchodzenia po schodach. Bez sensu jest przyspieszanie go na siłę, maluch na pewno sam spróbuje jak będzie gotowy.