Bardzo często rodzice piszą do mnie w sprawie kształtu główki ich dziecka. Widzicie że coś jest nie tak, ale nie otrzymujecie od nikogo fachowej pomocy i rady. Dodatkowo dochodzą do tego informacje z internatu że jeśli główka się odkształca należy używać poduszki korygującej i układać dziecko w różnych pozycjach. Czy rzeczywiście tak jest i to wystarczy?

Jakie znamy pozycje w których układamy dziecko?

Oczywiście na boku, plecach i brzuchu. Pozycja na brzuchu o ile jest bardzo rozwojowa podczas aktywności to do snu ze względu na SIDS nie jest bezpieczna. Przypominam według AMERYKAŃSKIEJ AKADEMII PEDIATRII pozycja na plecach jest najbezpieczniejsza.

Jak dochodzi do zniekształceń główki?

Zaraz po narodzinach szczególną uwagę zwraca się na główkę dziecka. Ponieważ główka dziecka jest jeszcze bardzo miękka i plastyczna. Dlatego cały czas Wam mówi o tym jak ważna jest prawidłowa pielęgnacja i naprzemienność ruchów. Jeśli wszystko będziemy wykonywać przy dziecku na jedną stronę to ta STRONA stanie się jego ulubioną co za tym idzie? Główka malucha będzie zwrócona tylko w jedną stronę i może wtedy dojść do ucisku i powstania zniekształceń.

Jakie są rodzaje zniekształceń główki?

PLAGIOCEFALIA – skośnogłowie, najczęściej występujące zniekształcenie. Główka po stronie w którą patrzy dziecko jest płaska.

BRACHYCEFALIA – główka dziecka z tyłu jest szeroka i spłaszczona równomiernie.

DOLIOCHOCEFALIA – głowka jest wąska, płaska i wydłużona.

KRANIOZTENOZA – deformacja związana jest ze zbyt szybkim zrośnięciem jednego lub kilku szwów czaszki.

Co może być przyczyną zniekształceń główki?

Przyczyn tak naprawdę może być bardzo wiele.

– okres ciąży – ułożenie dziecka w brzuszku u mamy, duża masa ciała dziecka, ciąża mnoga,

– poród  – związane z nim różne nieprawidłowości,

– czas po narodzinach – nieprawidłowa pielęgnacja, przebywanie dziecka w jednej pozycji.

Na co musimy zwrócić uwagę?

Jeśli zauważycie u swojego dziecka nieprawidłowości związane z kształtem główki koniecznie szukajcie pomocy u specjalisty. Czasem wystarczy kilka poprawek „kosmetycznych. Pamiętajcie im wcześniej tym lepiej, póki główka nie „zrosła się” i jest jeszcze plastyczna. Im później się zgłosicie tym rehabilitacja będzie trudniejsza.

Co możemy zrobić w domu?

Oczywiście wszystko powinien powiedzieć wam terapeuta po wstępnej diagnozie i ocenie rodzaju zniekształcenia.

– prawidłowa pielęgnacja,

– zmiana pozycji ułożeniowych,

– zabawy z symetrią (macie ich dużo u mnie na Instagramie)

– układanie dziecka sobie na kolanach, między swoimi udami, pupa dziecka ląduje u nas na brzuszku i jest zaokrąglona. Nos, broda, mostek i spojenie łonowe w jednej linii.

Mam nadzieję że trochę pomogłam rodzicom którzy mają problem z niemowlęcą główką. Dajcie znać jakie są wasze odczucia w tej kwestii.