Zapraszam Was na wpis dotyczący tego jak powinna odżywiać się kobieta w ciąży. Napisany przez Justynę, ja osobiście jestem zachwycona tym postem – mam nadzieję że Wy również będziecie.
ŻYWIENIE KOBIET W CIĄŻY
Ciąża, zdecydowanie to nie choroba, ale na pewno stan w którym powinnyśmy szczególnie o siebie zadbać.
———————————————————————————————————————————-
ILE NALEŻY JEŚĆ W CIĄŻY?
W celu obliczenia indywidualnego zapotrzebowania energetycznego, należy wziąć pod uwagę masę ciała kobiety przed ciążą, aktywność fizyczną oraz jej wiek i na tej podstawie jesteśmy w stanie wyliczyć ile kobieta powinna spożywać kalorii w ciągu trzech trymestrów.
Kobieta o masie 60 kg, wzroście 165 cm, i małej aktywności fizycznej, mająca 28 lat, powinna spożywać około:
360 Kcal to na przykład:
475 Kcal to na przykład
Dlatego tak jak widzicie powyżej, stwierdzenie „ Jemy za dwoje” jest zupełnym mitem. My powinnyśmy JEŚĆ DLA DWOJGA.
———————————————————————————————————————————–
SUPLEMENTACJA
Ciąża to zwiększone zapotrzebowanie nie tylko na energię ale i na ważne składniki odżywcze.
KWAS FOLIOWY
Jeszcze nie zdarzyło mi się, aby kobieta przychodząca do gabinetu, nie suplementowała kwasu foliowego, to dobry znak! Tak jak pamiętamy, suplementacje należałoby rozpocząć na 3 miesiące przed zajściem w ciążę i kontynuować ją przez pierwsze 12 tygodni ciąży. Dawka powinna wynosić 0,4 mg kwasu foliowego/ dzień, ale oczywiście to lekarz powinien kontrolować.
KOLEJNE WAŻNE SKŁADNIKI TO WAPŃ, WITAMINA D, KWASY DHA ORAZ JOD.
1. Wapń
Towarzystwa Naukowa zalecają spożywanie produktów nabiałowych jako główne źródło wapnia w naszej diecie, jednak jeżeli unikasz nabiału z jakiegoś względu również jesteś w stanie pokryć zapotrzebowanie na wapń z produktów roślinnych, w przypadku niedostatecznego spożycia należy wdrożyć suplementację. Najlepiej przyswajalne preparaty wapnia to chelaty aminokwasowe, wodorofosforany, octany, węglany, cytryniany, glukoniany lub mleczany.
2. Witamin D
Każdy z nas bez wyjątku powinien w okresie od września do kwietnia suplementować Witaminę D. Zalecana dawka dla osób dorosłych to 2000 IU/d, Jednak oczywiście dawka powinna być doprecyzowana na podstawie oznaczonej witaminy D [25(OH)D] w surowicy krwi.
3. KWASY OMEGA-3
Głównie zależy nam na kwasach DHA, obecnych w tłustych rybach morskich.
DHA wpływa na rozwój psychomotoryczny dziecka, ostrość widzenia oraz obniżenie ryzyka wystąpienia depresji poporodowej u matki.
3.JOD
Polskie Towarzystwo Ginekologiczne (PTG) zaleca każdej kobiecie ciężarnej i w trakcie karmienia piersią 150 ug jodu na dobę.
4.ŻELAZO
W trakcie ciąży zapotrzebowanie na żelazo wzrasta aż o 50% z 18mg do 27mg na dobę, jest to uwarunkowane potrzebami rozwijającego się płodu. Dlatego też warto już przed okresem ciąży zwrócić uwagę czy spożywamy mięso w diecie, które zawiera wysoką zawartość żelaza. Oczywiście jeżeli ktoś z jakiś względów nie spożywa mięsa, można również znaleźć produkty roślinne obfitujące w żelazo( pestki dyni, sezam , soczewica).
Często polecana jest wątróbka jako wysokie źródło żelaza. Jednak Kobiety w ciąży powinny unikać dużego spożycia wątróbki, gdyż wątróbka zawiera również wysoką zawartość witaminy A, która może być toksyczna dla dziecka!
UNIKAMY w diecie:
KAWA:
Badania pokazują, iż ilość spożytej kofeiny może być związana z niską masą urodzeniową dziecka. Przyszła mama powinna ograniczyć do minimum dzienną ilość kofeiny w swojej diecie. Eksperci zalecają, aby nie przekraczać dawki 200-300 mg na dzień. Dlatego maksymalna ilość jaka może być wypijana to 3 filiżanki( nie szklanki) dziennie. Pamiętajmy, że kofeinę, zawierają też inne produkty.
Produkty |
Ilość kofeiny |
Kawa ( filiżanka) |
60-85mg |
Herbata (szklanka) |
20-50 mg |
Czekolada / kakao ( filiżanka) |
Ok. 4 mg |
Coca cola 330 ml |
45 mg |
PŁYNY!
Uwaga w trakcie laktacji będziesz piła do 3 litrów wody dziennie!- przyzwyczajaj się do zwiększonej porcji już w trakcie ciąży
——————————————————————————————————————————-
Dieta wegetariańska a ciąża
Według Amerykańskiego Stowarzyszenia dietetycznego, dobrze zbilansowana dieta wegetariańska w tym wegańska, może być stosowana przez kobiety w ciąży.
Więc, jeżeli z jakiś względów unikasz produktów odzwierzęcych a wiesz jak uzupełnić niedobory składników produktami roślinnymi, możesz spokojnie taką dietę rozważyć, ale uwaga! Bułka kajzerka z dżemem to nie jest dobrze zbilansowana dieta wegetariańska.
W diecie wegetariańskiej dodatkowo powinniśmy rozważyć suplemnetację witaminą B12 oraz być może żelazem, przy objawach anemi.
——————————————————————————————————————————-
Cukrzyca ciążowa a dieta
Niestety ale wiele kobiet które się do mnie zgłasza w trakcie ciąża, to właśnie za sprawą cukrzycy. Dlatego ja większości moim pacjentkom nawet tym z nie stwierdzoną cukrzycą, zalecam dietę z niskim i średnim indeksem glikemicznym tak profilaktycznie, w celu zmniejszenia ryzyka zaburzeń w gospodarce węglowodanowej. Pamiętaj, że Twoja dieta powinna opierać się o:
PODSUMOWANIE:
Jeżeli będziesz pamiętała o każdej grupie produktów w swojej dietę: warzywa, owoce, produkty zbożowe, nabiał, mięso, ryby, rośliny strączkowe, pestki, nasiona, oleje i oczywiście o płynach, powinnaś spełnić zapotrzebowanie na podstawowe składniki odżywcze. Natomiast pamiętaj o dodatkowej suplementacji : Kwasem foliowym, kwasami DHA, witaminą D, jodem i ciesz się tym wyjątkowym stanem.
Bibliografia:
Autor :
mgr dietetyki Justyna Wielgosz
@justnutrition
Bardzo treściwy artykuł, cieszę się, ze można coraz więcej informacji na ten temat uzyskać. Z najnowszych badań jednak wynika, że tuńczyk również może być spożywany w ciąży. Przy rybach obróbka termiczna nie jest jedynym wyznacznikiem, weźmy pod uwagę np. śledzie, w tym przypadku to zalewa 🙂