Płacze, nie najada się, szybko się męczy, napina, ślini, nie może złapać brodawki ani ssać. Piersi są opuchnięte, bolesne, brodawki czasem krwawią, mimo prób laktacja zanika. MAMO, nie obwiniaj siebie, że nie możesz karmić piersią. Sprawdź u specjalisty wędzidełko podjęzykowe.
Czy znacie to z autopsji? Ja poniekąd TAK. Dlatego bez wachania zgłosiłam się do logopedy.
Artykuł o wędzidełku napisana @logomowa
Wędzidełko to fałd pomiędzy dnem jamy ustnej, a środkową częścią języka. To ta kreseczka, którą widać gdy maluszek płacze i krzyczy unosząc mimowolnie język w jamie ustnej. Niepozorny, ale nasz język ma wielką moc.
Wyróżniamy 4 typy wędzidełek: ⬇️⬇️
Od pierwszych chwil wędzidełko warunkuje prawidłowe ssanie, połykanie i oddychanie, przyczynia się do prawidłowego rozwoju szczęki, żuchwy oraz łuków zębowych. Jego budowa i funkcje wpływają na rozwój umiejętności prymarnych i warunkują pojawienie się kolejnych bardziej złożonych takich jak gryzienie, żucie, oddychanie torem nosowym, prawidłowe połykanie, prawidłowy rozwój twarzoczaszki i prawidłowa artykulacja czyli mówienie.
Zobaczcie sami jak ten niewielki kawałek tkanki ma ogromne znaczenie dla naszego dziecka, jak mocno wpływa na komfort i jakoś życia maluszka już na samym początku, a uwierzcie taka wada anatomiczna będzie miała wpływ także na jego dalszy rozwój, bo wędzidełko się nie rozciągnie, nie urośnie z czasem, nie wydłuży ani przez ćwiczenia ani przez masaże.
Jeśli więc Twoje dziecko w czasie karmienia ma kłopot z uchwyceniem i utrzymaniem brodawki, krztusi się, dławi, ulewa, szybko się męczy, poci, złości, napina wargi i całe ciało, robi częste przerwy w ssaniu, nie przybiera na wadze – sprawdź wędzidełko języka.Jeśli w czasie karmienia odczuwasz dyskomfort i ból, brodawki są spłaszczone, zaczerwienione, poranione, zauważasz problemy z laktacją bądź jej zanik – skonsultuj się ze specjalistą i sprawdź wędzidełko języka.
Jeśli Twoje dziecko w czasie rozszerzania diety bądź na późniejszym etapie ma wzmożony odruch wymiotny, niechętnie próbuje nowych konsystencji, podczas jedzenia często się dławi się, krztusi, wypluwa część pokarmu, ma kłopoty z gryzieniem, odgryzaniem, żuciem, połykaniem – sprawdź wędzidełko języka.Co robić jeśli podejrzewasz u dziecka ankyloglossie (czyli skrócone wędzidełko języka)? Udać się na konsultacje do specjalisty – logopedy, neurologopedy, doradcy laktacyjnego, neonatologa i wraz z nim zdecydować czy konieczny będzie zabieg przecięcia wędzidełka. Im szybciej podejmiecie kroki tym lepiej. Nie ma na co czekać, nie ma czego się bać, nie może być lepszej decyzji niż działanie.
Katarzyna Knopik, logopeda
______________________
Dotarłam do badań w których opisano zależność wędzidełka na taśmy anatomiczne w naszym organizmie. Czy wiesz że wędzidełko przyczynia się do powstania kolan koślawych, ale nie tylko.
Super post. Czekałam od niego od weekendu. U nas niestety karmienia piersią prawie nie było, trochę odciągałam do końca 2 miesiąca… Pediatra nic nie widział, cdl zgłosił potrzebę podcięcia, na co pediatra patrzył wiekimi oczami… ? W styczniu skończyliśmy rok… Nie jest za późno? Już zapisałam nas do logopedy na sobotę… Czeka nas również podcięcie górnego wędzidełka zalecane przez stomatologa. Bardzo dobry temat, bo jak widać czasem lekarz nie zwróci uwagi na to 🙁
Bardzo dziękuję za ten wpis!!! U nas cdl zlecił podcięcie w okolicach 2 miesiąca. Pediatra na te informację robił wielkie oczy. Ostatecznie w styczniu skończyliśmy rok, a wędzidło nie podcięte. (Było podcinane w szpitalu w drugiej dobie, ale za mało). Prawie nie karmiłam piersią odciągałam do końca 2 miesiąca… Dziękuję za ten wpis! Jesteśmy umówieni do logopedy! Idziemy również na podcięcie wędzidła górnego co zlecił stomatolog.
My już po dwóch wizytach u laryngologa,ponieważ stwierdzono krótkie wedzidelko.. dziecko nie ma problemów z piersia,smoczkiem,butelka dlatego laryngolog zalecił kontrolę w 6 msc I wtedy podjęcie decyzji ..zastanawiam się tylko dlaczego tak to odwleka skoro jest krótkie? Boję się że akurat jak będziemy rozszerzać dietę to mała będzie miała problem przez wedzidelko 🙁
a co z wędzidełkiem górnym ? kiedy się podcina ? pediatra powiedziała mi, że u takich małych dzieci nie podcina się, dopiero w wieku 5-6 lat. Proszę o informacje zwrotną, jak to z tym jest ?