Jak przygotować dziecko do przedszkola

Pierwszy dzień w przedszkolu jest dniem trudnym dla większości dzieci, ale i rodziców. Twoje dziecko do tej pory było w domu z mamą, babcią albo nianią którą przecież uwielbia, a dzisiaj musi zostać w Przedszkolu z obcą panią i innymi dziećmi których nie zna.  Oboje jesteście przerażeni. Maluszek boi się i płacze, a Tobie wcale nie jest łatwo go pocieszyć i uspokoić. Tęskni za rodzicami i chce do domu, w którym czuło się bezpiecznie. Nic mu się nie podoba, a inne płaczące dzieci wcale nie nastrajają do zmiany humoru, ani myślenia. Tak może być, lecz nie musi. Podpowiem Wam dzisiaj w jaki sposób możecie pomoc zarówno sobie, ale przede wszystkim dziecku, które po raz pierwszy postawi swoja maleńką stopkę w przedszkolnej sali. 

Bardzo ważne jest to aby przed tym jakże szczególnym dniem, dziecko odpowiednio przygotować. Tak naprawdę najwiecej zależy od rodziców, od tego w jaki sposób przedstawią swojemu dziecku to miejsce, które już niedługo będzie jego drugim domem. Konieczne są rozmowy, wiele rozmów. Trzeba wytłumaczyć co to za miejsce, co się tam dzieje i kto tam jest. Dziecko musi wiedzieć, że jest to najlepsze miejsce dla Dzieci. Jest tam przecież mnóstwo zabawek (których nie ma w domu), wiele innych dzieci (w wieku 3 lat każde dziecko potrzebuje juz kontaktu z rówieśnikami), plac zabaw i wspólne zabawy powinny zainteresować Twojego Maluszka. Dziecko będzie pytało o to wszystko, a Ty Rodzicu musisz odpowiadać tak jakby to było coś bardzo wyjątkowego, ale zawsze zgodnie z prawdą. 

Najlepszym rozwiązaniem jest wspólna wycieczka z Dzieckiem do Waszego Przedszkola. Pokaż mu to miejsce, zapoznaj z Panią i Dziećmi, a nawet zostań na takim dniu próbnym i zajęciach adaptacyjnych, które większość placówek organizuje właśnie w tym celu. Maluch  pobawi się chwile pod okiem Mamy lub Taty, a po wszystkim wspólnie omówicie co mu się podobało. Ty też wyraź swoją pozytywna opinie, bo jest ona dla Dziecka bardzo ważna. Być może przyczyni się to do zminimalizowania strachu przed pozostaniem już bez Was, gdy przyjdzie ten wielki dzień. 

Rodzic powinien dokładnie opowiedzieć Dziecku jak wygląda taki dzień w Przedszkolu i kiedy przyjdzie je odebrać. Proszę pamiętać, że jeżeli możecie przyjść dopiero po podwieczorku to nie mówcie, że będziecie po obiadku. Dzieci nawet te najmłodsze, nie znając się na zegarku orientują się w czasie. Pamiętają, że rodzic obiecał wrócić po obiadku, dlatego trzeba dokładnie wiedzieć gdy się pojawicie zwłaszcza na początku, tak aby nie zawieść dziecka w okresie adaptacji.  Pamiętajcie, zawsze zgodnie z prawdą. 

Kiedy nadejdzie już ten oczekiwany dzień, a Ty i Twoje Dziecko jesteście w przedszkolnej szatni i już za moment będziecie musieli się rozstać, nie przedłużaj  pożegnania. Po rozmowach w domu i określeniu pory w której zjawisz się po swoją pociechę szybki buziak albo przytulenie na pewno wystarczy. Długie rozstania z reguły są bardzo trudne i niepotrzebne. Są wyjątki i zdarzają się dzieci, które faktycznie potrzebują dłuższego pożegnania, wtedy poświęć te kilka minut na rozmowę ale nie przedłużaj. Wiem z własnego doświadczenia, że to wcale nie jest łatwe zadanie. Sama dobrze pamietam dzień, w którym mój synek poszedł do swojej grupy. Łatwo nie było, to fakt ale teraz z perspektywy kilku lat zwłaszcza pod wpływem doświadczenia które zdobyłam w tym zawodzie wiem, że im szybciej tym lepiej.

Na wejście do sali dobrze jest udzielić dziecku wskazówki np. „Idź przywitaj się z Panią”  lub „zbuduj coś z klocków, a jak po Ciebie przyjdę to opowiesz mi co to było”.  To krótka ale konkretna informacja, która może pomóc zagubionemu maluszkowi w wejściu do sali i stawieniu czoła nowym zadaniom. Dobrym rozwiązaniem jest ulubiona maskotka lub zabawka przyniesiona z domu, która będzie dużym wsparciem. Należy jednak pamietać, ze nie może być zbyt mała by po prostu się nie zgubiła i nie była tego dnia dodatkowym problemem dla dziecka. 

Często rodzice pytają czy dobrym pomysłem jest odbieranie dziecka przez kilka dni trochę wcześniej, np. tuż po obiadku. Myślę, że jeżeli macie taka potrzebę i możliwości to warto skorzystać. Szczęśliwi rodzice, to szczęśliwe dzieci. Jeżeli ma przynieść Wam to spokój, to na pewno będzie odebrane w ten sam sposób przez Wasze dziecko, a wspólny czas jest bardzo cenny. Możecie go wykorzystać również na adaptacje, rozmawiając, opowiadając i wymieniając się doświadczeniami  z danego dnia. Dzieci bardzo lubią gdy rodzice opowiadają im o swoim przedszkolu i o czasie swojego dzieciństwa. Można to wszystko fajne połączyć.  

Pamiętajcie o tym by ubranko Waszego dziecka było wygodne. Na pewno jesteście zdziwieni, że poruszam ten temat ale uwierzcie że to bardzo ważne. Dzieci nie powinny czuć się niekomfortowo w swoim ubraniu. Musi być im wygodnie, ponieważ ruch jest podstawą wieku dziecięcego, a wiec spędzania czasu w Przedszkolu. Wyobraźcie sobie że bawicie się, chodzicie, siadacie na dywanie, wstajecie, kucacie,  biegacie, leżycie, tańczycie i tak na zmianę – przez cały dzień w sztywnych spodniach i obcisłej bluzeczce. To zazwyczaj piękne stylizacje w super kolorach, ale niestety krepujące ruchy i bardzo niewygodne we wszelkich czynnościach. Najlepszym rozwiązaniem jest zwykły T-shirt z rozpinana bluza, którą Twoje dziecko może w każdym momencie zdjąć i luźne dresowe spodnie. Oczywiście należy pamiętać tez o drugim zestawie na zmianę, w razie gdyby kompocik nie trafił tam gdzie powinien lub wydarzyła się inna sytuacja losowa w godzinach przedszkolnej zabawy. 

Krótka rozmowa z wychowawca będzie kolejnym atutem. Jeżeli Twoje dziecko nie lubi jeść pomidora, nie przepada za głośną muzyką, a może uwielbia układać puzzle czy malować farbami?  Wspomnij koniecznie o tym nowej Pani, a nawet zapisz na kartce. Te wydawałoby się drobiazgi mogą bardzo wspomóc nauczyciela w stworzeniu jak najlepszych warunków do dobrej adaptacji Twojego dziecka.  Z czasem to zauważamy, ale gdy mamy konkretne informacje o dzieciach od początku łatwiej jest nam dostosować nasze działania. Nie krepujcie się, my lubimy rozmawiać z rodzicami i poznawać Wasze pociechy z Waszych opowiadań. Dokładnie tak jak Wy chcemy dla nich jak najlepiej, chcemy by czuły się przy nas bezpieczne i zaopiekowane. Pomóżcie nam.

A teraz czas na Was Drodzy Rodzice. Dobre nastawienie to połowa sukcesu. Wasze wsparcie jest dziecku potrzebne najbardziej. Gdy widza przerażenie w oczach Mamy, która zostawia je w nowym miejscu, dokładnie tak się tez czuja. Przedszkole to miejsce magiczne. Tak, wiem bo sama próbuje Tworzyć takie warunki. Początki są trudne, zawsze i dla każdego. Dajcie szanse swojemu Dziecku wspierajcie je, obserwujcie i wszystko będzie dobrze.

Idź do pracy i bądź dumna/y! – Twoje maleństwo da sobie rade, Panie które się nim opiekują nie pozwolą by było mu źle. Za 2 miesiące nie będzie chciało wychodzić z przedszkola. Życzę Wam powodzenia i pamiętajcie, że przedszkole to najlepsze miejsce dla Waszego Dziecka.

 
@mamanauczyciel