Moje dziecko nie siedzi a muszę zacząć rozszerzać dietę! Jak mam to zrobić? To pytanie które w głowie ma pewnie większość mam które chcą aby ich dziecko rozwijało się prawidłowo. Dlatego dziś postanowiłam rozjaśnić może trochę w głowie wszystkich rodziców.

Często pytacie kiedy i jak rozszerzać dietę? Na co zwrócić uwagę?

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) należy karmić dziecko wyłącznie piersią do 6 miesiąca życia. Dodatkowo pokarm mamy lub mleko modyfikowane ( mają bardzo dobry skład zawierają mnóstwo składników potrzebnych do prawidłowego rozwoju zupełnie inaczej jak to było jeszcze parę lat temu) powinno być podstawą diety dziecka do końca 12 miesiąca życia.

Niektóre źródła podają że dietę można próbować „rozszerzać” już od 4 miesiąca życia. Napisałam rozszerzać w cudzysłowu ponieważ wiemy że pokarmem dominującym ma być mleko mamy a więc w tym wieku podawanie produktów stałych ma na celu poznanie smaku, struktury jedzenia a nie zaspokajać głód.

Dlaczego często słyszymy od pediatrów że możemy rozszerzać dietę po skończonym 4 miesiącu?

Bo w pewnym sensie to prawda o ile nasze dziecko wykazuję gotowość do wprowadzenia produktów stałych i o ile mamy świadomość że to nie będzie „jedzenie” tylko POZNAWANIE.

Około 4 miesiąca życia układ pokarmowy dziecka staje się na tyle dojrzały że możemy próbować podawać dziecku produkty z naszej diety, dodatkowo w tym czasie dzieje się coś bardzo ważnego – mianowicie zanika odruch z języka wypychania produktów innych niż mleko mamy. Dlatego często mówię wam że ważne jest aby dziecko poznawało swoje ciało wkładając do ust swoje rączki czy stopki.

Kiedy więc zacząć rozszerzać dietę u dziecka? W czwartym czy szóstym miesiącu przecież w żadnym z tych miesięcy dziecko samodzielnie nie siedzi. Może próbować karmić z bujaczku??!

To kiedy zdecydujecie się rozszerzyć dietę zależy od WAS ja doradzała bym wam żeby zrobić to w szóstym miesiącu. Dziecko im starsze tym wykazuje większą gotowość i stabilność tułowia. Odradzam robić to w bujaczku czy na kolanach u rodzica w pozycji półsiedzącej. Dlaczego?? Ponieważ w tej pozycji mięśnie odpowiadające za prawidłowe przełykanie produktów nie pracują aktywnie.

Jak rozpoznać że dziecko jest GOTOWE do wprowadzania produktów stałych?

– dziecko stabilnie utrzymuję głowę,

– dziecko potrafi chwytać i puszczać pokarm,

– u dziecka zanika odruch wypychania pokarmów z buzi (jeśli rozszerzamy dietę a maluch pluję lub wszystko wypycha językiem to jeszcze nie jest to dobry moment),

– dziecko potrafi siedzieć stabilnie z podporem.

Teraz omówię ten ostatni punkt czemu on jest taki ważny. Ponieważ w rozszerzaniu diety ważne jest aktywne i sprawne przełykanie pokarmu. Szukając dla was informacji na ten temat w jednej z książek przeczytałam że bardzo ważne jest prawidłowe ustawienie głowy. Pozycja głowy odpowiada za to jak dziecko przełyka i czy dojdzie np. do zadławienia. Za pozycję głowy odpowiada stabilny tułów i stabilna miednica.

W czwartym a nawet w szóstym miesiącu życia miednica dziecka nie jest jeszcze stabilna (oczywiście zdarzają się  dzieci które umiejętność siadania osiągają wcześniej).

Jak więc trzymać dziecko do rozszerzania diety?

– siad skośny na kolanach rodzica – oznacza to że jeden pośladek jest wyżej niż drugi, tułów dziecka jest mobilny i może wykonywać skręty.

– pozycja bokiem do rodzica – dziecko siedzi po środku uda rodzica, między nogami. Nóżki dziecka stabilnie oparte o krzesło. Miednica powinna być ustawiona w pozycji pośredniej. 

– w foteliku do karmienia – o tym będzie oddzielny wpis ( jak dobrać fotelik). Na co zwrócić uwagę podczas karmienia w foteliku: na ustawienie głowy i obręczy barkowej oraz miednicy. 

Dlaczego ważne jest aby dziecko jadło w pozycji siedzącej?

– pokarm stały łatwiej jest przełknąć,

– zmniejsza się ryzyko zadławienia,

– karmienie w pozycjach wysokich jest wskazane ponieważ cały czas dziecko rośnie i zmienia się u dziecka anatomia jamy ustnej.

 

Od czego zacząć rozszerzanie diety??

  1. Posadź dziecko na swoich kolanach w jednej z pozycji wymienionych wyżej jeśli okaże się że twoje dziecko dobrze reaguję na tą pozycję ( nie wystarczy zaobserwować to podczas jednego karmienia to musi trochę potrwać).
  2. Jeśli dziecko dobrze radzi sobie z pozycją wyżej możesz spróbować dziecko karmić w foteliku.

Jeśli Twoje dziecko rozwija się prawidłowo, ma dużo różnorodnych aktywności to jeśli do karmienia posadzisz na chwile dziecko TYLKO DO KARMIENIA I MAX PÓŁ GODZINY to nic mu nie będzie.

Źródło:

Logemann 1998

Korth&Rendell 2015