Niech Was nie zmyli tytuł – pływanie lub czasami rodzice nazywają ten etap samolocik.
Podczas osiągania kolejnych etapów rozwojowych dziecko przechodzi do coraz wyższych pozycji. Nadchodzi taki czas że maluch osiąga podpór na łokciach i rodzice czekają kiedy to dziecko będzie podpierać się na przedramionach. Bardzo są zdziwieni gdy pewnego dnia widzą że maluszek zaczyna energicznie machać rączkami i nóżkami nad podłożem.
WTEDY zaczynamy się zastanawiać czy napewno nasz maluch rozwija się prawidłowo.
Jak to właściwie jest?
Dziecko gdy pojawia się na świecie doświadcza właściwie samych pozycji zgięciowych. Z biegiem czasu, gdy nabywa nowe umiejętności zaczyna dążyć do wyprostu. I PŁYWANIE jest właśnie takim etapem rozwojowym.
Pływanie pojawia się około 5 miesiąca życia. Dziecko energicznie macha rączkami i nóżkami nad podłożem.
Co takiego daje pływanie?
– stabilizację miednicy – dzięki napinaniu się mięśni pośladkowych,
– maluch trenuję przenoszenie ciężaru ciału, jeszcze bardziej w dół,
– to świetna okazja do doskonalenia reakcji obronnych i treningu równowagi.
Kiedy możemy się niepokoić?
Pływanie zawsze powinno zostać zakończone symetrycznym podporem. Musimy obserwować dziecko. Jeśli nasz maluch nie potrafi podeprzeć się na rączkach, cofa ręce do tylu w leżeniu na brzuchu, jeśli nie unosi nóżek nad podłoże w leżeniu na plecach to może warto skonsultować się z terapeutą.
Wniosek jest taki że musimy być bocznymi obserwatorami naszego dziecka i zapewnić dziecku odpowiednie warunki rozwojowe.
Synek zaczął pływać w ok. 7 miesiącu. Teraz ma prawie 8 miesięcy i nadal mu się to zdarza, chociaż pływanie zawsze kończy podporem na przedramionach (wysokiego podporu nadal nie robi). Czy w tym wieku taka aktywność nadal jest dopuszczalna czy lepiej już to skonsultować?
U nas jest to samo, córka ma 8 mc, pływa taj od 7 mc i dalej nie ma wysokiego podporu. Nie raczkuje, pełza w tył i robi obroty wokół pępka i plecki brzuszek olecki brzuszek. Dołączam sie do pytania, czy to ok ?
A czy etap pływania musi wystąpić?
Moje dziecko robi samolocik lecz z rączkami do tyłu nad podłożem jakby leciało i kica tak nóżkami ugina nóżki w kolanach i leci 🙂 taki samolocik kończy się podporem na rączkach. Czy to tez jest prawidłowe?
Czy taki „samolocik” robiony też przez 5 miesięczne dziecko podczas trzymania w pionie jest normalny czy jest wskazaniem do wizyty u fizjoterapeuty?
Ciężko mi powiedzieć bez obserwacji dziecka. Natomiast sama pozycja w pionie nie jest wskazana może powodować zły rozkład napięcia mięśniowego przez co dziecko walcząc z siłą grawitacji wykonuje coś podobnego do samolotu ale to jednak nie ta sama czynność.
Jak długo może dziecko tak pływać? Czy w jakimś wieku powinno już przestać? Mój syn zaczął jak miał 4 miesiące i tydzień i już ma 5 miesięcy i tydzień w wciąż tak robi. Podpory są i na łokciach i wysokie już na dłoniach. Ale i tak pływanie uwielbia.
Czy może wystąpić u dziecka 2,5 miesiąca? Moja córka z podporu przechodzi do pływania i spowrotem do podporu.