Ostatnio na instagramie zapytałam Was co oznaczają rysunki poniżej. Wasze odpowiedzi mnie zaskoczyli – POZYTYWNIE. Prawie wszyscy odpowiedzieli prawidłowo. Mimo wszystko zobowiązana jestem odnieść się do tych obrazków.

 

Normotonia – czyli prawidłowe napięcie mięśniowe. Występuje u każdego człowieka nie tylko dziecka, jest to odpowiedź mięśni na siłę grawitacji. To właśnie dzięki prawidłowemu napięciu jesteśmy w stanie działać przeciwko sile grawitacji. o rodzajach napięciach mięśniowego pisałam tu >>KLIK<<

Hipotonia – obniżone napięcie mięśniowe. Tematu tego jeszcze nie poruszałam, ale post jest już w przygotowaniu. 

Hypertonia – podwyższone napięcie mięśniowe o którym pisałam tu >>KLIK<<

Diagnoza napięcia mięśniowego jest bardzo szczegółowa, aby stwierdzić nieprawidłowości należy przeprowadzić specjalistyczne testy i dokładną obserwacje. Z własnego doświadczenia mogę stwierdzić że większość dzieci które trafia na terapie ma problem w obrębie stabilności tułowia a niestety z tego wynikać może podwyższone napięcie mięśniowe na obwodzie czyli rączkach i nóżkach lub w centrum czyli tułowiu. Oczywiście są pewne objawy które mogą rodziców zaniepokoić i wtedy zgłaszają się oni na konsultacje i BARDZO DOBRZE! Lepiej się skonsultować, dostać wskazówki i być pewnym że nasze dziecko rozwija się prawidłowo niż w przyszłości borykać się z licznymi problemami. 

Zdrowo rozwijające się dziecko może mieć zaciśnięte piąstki i podkurczone paluszki u stóp do 3 miesiąca życia czasem nawet do 4. Pisze Wam tu o piąstkach bo rodzice najczęściej zauważają własnie takie sygnały dopiero później okazuję się że ich maluch nie lubi leżeć na brzuchu, pręży się podczas noszenia i ubierania, odgina do tyłu i wiele innych sygnałów o którym pisałam  >>KLIK<<  

Jeżeli nie obserwujemy u dziecka ok. 3-4 miesiąca życia zmian dotyczących prężenia, zaciśniętych piąstek, powinniśmy zgłosić się do specjalisty. 

W 3 miesiącu życia zachodzą w organizmie niemowlaka zmiany. Mianowicie niemowlę z asymetrycznego wzorca powinno zacząć leżeć w symetrii, łączyć rączki w linii środkowej ciała, fiksować wzrok na twarzy rodzica czy zabawce to w leżeniu na plecach. Natomiast w leżeniu na brzuchu powinien pojawić się symetryczny podpór na łokciach. SYMETRYCZNY czyli taki gdzie łokcie znajdują się tuż pod ramionami dziecka, widać szyję która nie jest schowana w barkach, pupa i nóżki dziecka swobodnie spoczywają na podłożu. 

Jak pomóc dziecku aby znormalizować napięcie mięśniowe?

Najważniejsza jest prawidłowa pielęgnacja. Czyli bezpieczna i przyjazna dla dziecka. Podczas codziennych czynności pielęgnacyjnych musimy zwrócić uwagę na:

  • obustronność naszych działań – czyli podchodzimy do dziecka z obu stron, karmimy raz z jednej raz z drugiej piersi to samo tyczy się butelki. Nosimy raz na jednej raz na drugiej ręce,
  • nie pionizujemy dziecka które nie jest na to gotowe,
  • nosimy w bezpiecznych pozycjach,
  • układamy dziecko na brzuchu ale nie zapominamy o pleckach,
  • podnosimy dziecko bokiem do podłoża,
  • bawimy się z dzieckiem w kontakcie twarz do twarzy bo tylko wtedy dziecko uczy się i bawi najlepiej w kontakcie z rodzicem,
  • układamy dziecko na średnio twardym podłożu,

Unikamy sprzętu typu bujaczek w wyjątkowych sytuacjach możemy skorzystać z niego do max 30 min.

Wyrzucamy z domu sprzęty typu skoczki i chodziki. 

 I jak wiedzieliście że napięcie mięśniowe jest tak ważne w rozwoju ruchowym dziecka i że w dużej mierze zależy od stabilności tułowia? 

Do – napisania