Zaznacz stronę
Sen to jeden z najważniejszych czynników odpowiadających za prawidłowy rozwój dziecka. Pojawia się już w 6 miesiącu życia płodowego i nie da się go zastąpić, ponieważ stanowi elementarną potrzebę fizjologiczną. Śpiący maluch nie tylko odpoczywa, w niektórych stanach snu jego mózg jest bardziej aktywny niż w trakcie czuwania, dzieci podczas snu zapamiętują to czego nauczyły się w ciągu dnia. Wyspane niemowlę jest ciekawsze świata i szybciej się uczy. Dziecko w pierwszych 3 latach życia śpi prawie 2 x razy dłużej niż dorosły.

Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas snu?

1. Do snu układaj dziecko na pleckach. Dlaczego? Kiedy maluch śpi na brzuchu lub boku ryzyko SIDS się zwiększa. SIDS – jest to nagła śmierć pozornie zdrowego niemowlęcia w czasie snu. Należy unikać również do snu leżaczków-bujaczków, najlepszym miejscem snu jest twarda powierzchnia.
2. Łóżeczko dziecka powinno być puste. Chodzi o to żeby wszystkie zabawki, kocyki, poduszki były usunięte ponieważ podczas snu stanowią zagrożenie. Warto więc rozważyć śpiworek do snu.
3. Pamiętaj, by dobrze dobrać materac dla dziecka. A o tym za chwile jak wybrać odpowiedni materac.
4. PAMIĘTAJ żeby przy dziecku nie palić. SIDS częściej występuje u dzieci rodziców palących.
5. Unikaj przegrzewania dziecka w czasie snu. Optymalna temperatura, to około 17- 20 stopni Celsjusza. Pamiętaj również do wygodnej, przewiewnej piżamce.

Kręgosłup noworodka ma kształt litery „C” w miarę upływu czasu prostuje się i kształtuje. Pierwszy prawidłowo wykształca się odcinek szyjny kręgosłupa, tzw. lordoza szyjna, do 3 miesiąca życia dziecka. Rozpoczyna się to gdy dziecko zaczyna podnosić główkę, natomiast kończy się w momencie trzymania samodzielnie główki. Jako druga wykształcona zostaje część piersiowa kręgosłupa, tzw. kifoza piersiowa. Ostatnia powstaje lordoza lędźwiowa. Proces kształtowania prawidłowych krzywizn kręgosłupa zostaje zakończony, gdy dziecko potrafi wstawać i samodzielnie chodzić czyli do 18 miesiąca życia. 

Wiemy już na co zwrócić uwagę podczas snu dziecka.
Jak wybrać odpowiedni materac?

Materac musi być NOWY. Stary nie zapewni dziecku właściwego podparcia dla kręgosłupa i może przyczynić się do przyjmowania przez malucha nieprawidłowej pozycji.

Materac musi być ŚREDNIO TWARDY gdy dziecko leży na plecach na nim to podpiera kręgosłup a gdy leży na brzuchu umożliwia odruch pchania.

Materac powinien być SPRĘŻYSTY czyli musi dopasować się do dziecka, ale powinien powrócić do swojego pierwotnego kształtu. Nie może się stałe odkształcać.

Materac powinien być PRZEWIEWNE i dobrze odprowadzać wilgoć. Chroni to dziecko przed poceniem się w czasie snu.

Materac powinien mieć GŁADKĄ powierzchnie, czyli jeśli jest pikowany to powinien na wierzchu być pokryty dodatkową warstwą materiału ponieważ daje to lepszą stabilność dla kręgosłupa.

POKRYCIE materaca musi być wykonane z materiałów przyjaznych dla skóry dziecka, które gwarantują stabilność pokrowca podczas wielokrotnego prania a jednocześnie wspomagają odprowadzanie wilgoci z wnętrza materaca.

ZAMEK pokrowca dobrze by było aby  wszyty był w taki sposób, by dziecko nie miało z nim kontaktu. Najprościej jest kiedy zamek jest wszyty z boku materacyka. Może się jednak zdarzyć, że dziecko stojąc w łóżeczku nagle się ześlizgnie i może dojść do uszkodzenia skóry nóżki dziecka.

Na rynku mamy do wyboru wiele materacy, lateksowe, kokosowe z gryką z pianki! Jaki wybrać? 
– Pianka – to materiał rekomendowany dla materacyków niemowlęcych, jest ona odpowiednia dla malucha, pod warunkiem że będzie miała wysoką gęstość (masę) przy odpowiedniej, dostosowanej dla dzieci twardości. Im wyższa gęstość (masa), tym lepiej dla kręgosłupa, bo ryzyko odkształcenia się pianki jest mniejsze.
– Lateks – ma bardzo dobre właściwości ortopedyczne, równomiernie podpiera kręgosłup. Dziurkowanie lateksu jednak nie bierze się przez przypadek. Lateks nie ma właściwości wentylacyjnych. Ważne jest by pod dziurkowanym lateksem była przestrzeń, która zapewni odpowiedni przepływ powietrza.
– Kokos – do produkcji mat wykorzystuje się naturalne włókna kokosa uzyskiwane ze skorupy orzecha palmy kokosowej. Ma właściwości bakteriobójcze, nie pozwala na rozwój pleśni i grzybów.  Charakteryzuje się właściwościami wentylacyjnymi. Kokos jest jednak dość twardy. Warto też pamiętać, że taki kokos jest zazwyczaj lateksowy by uzyskać gładszą strukturę maty.
– Łuski gryki – zamykane są w kieszeniach i stanowią wierzchnią warstwę materaca. Obecnie coraz częściej producenci rezygnują z tego rozwiązania – powierzchnia materaca staje się po jakimś czasie pofałdowana co może wpływać na komfort użytkowania.

OSOBIŚCIE polecam materace z pianki wysoko-elastycznej z dodatkiem lateksu. Osobiście mamy okazje testować materac marki Luna Kilk z kodem magda10 macie 10% zniżki.

lateks w materacu to produkt o najwyższej jakości i ze wszystkimi niezbędnymi certyfikatami zapewniającymi bezpieczeństwo użytkowania! Lateks jest idealnym wyborem w materacu dziecięcym, ponieważ daje niezwykle stabilne wsparcie dla kształtującego się jeszcze kręgosłupa Twojego maluszka.

Pianka wysokoelastyczna to piana zapewniająca odpowiedną twardość i stabilność materaca stworzonego dla dzieci, których kręgosłup dopiero się kształtuje. Pianka ta daje odpowiednie wsparcie i niweluje pogłębianie się ewentualnych wad postawy. Pianka wysokoelastyczna jest również przewiewna, co zapewnia odpowiednią higienę użytkowania.

Śpijcie dobrze!