Zaznacz stronę

To pytanie zadaje sobie wiele rodziców! Co zrobić aby dziecku pomoc odnaleźć się w nowym środowisku? Jak dbać o jego rozwój?
Dowiesz się już dziś z tego wpisu.

Jednym z najważniejszych filarów we wspieraniu rozwoju dziecka jest poczucie bezpieczeństwa i bliskości. Jak to zrobić?

1. Reaguj na płacz dziecka. Niby to takie oczywiste. Niestety często spotykam się jeszcze z powiedzeniem „ZOSTAW, niech się wypłacze” i pytam wtedy? Jak można zostawić małe bezbronne dziecko? Które płacząc chce nam coś powiedzieć – przecież nie potrafi w inny sposób się z nami komunikować.

Czy wiesz że? Długotrwały płacz może spowodować nieodwracalne zmiany w mózgu dziecka, które w konsekwencji mogą zdeterminować jego funkcjonowanie w późniejszych latach. Niemowlę domaga się bliskości, bo czuje się zagrożone. W relacji opartej o bliskość dziecko uczy się, że jest ktoś, kto zaspokoi jego potrzeby i zadba o jego komfort psychiczny i fizyczny. I to właśnie na bazie tych doświadczeń, w pierwszych trzech miesiącach życia, będzie kształtować swoją osobowość.

2. Noś dziecko w swoich ramionach. Nie bój się że dziecko przyzwyczaisz do noszenia. Nie można przyzwyczaić malucha do czegoś co już zna – przecież nosiłaś je będąc w ciąży tylko trochę w inny sposób. Dodatkowo JA NOSZE SWOJE DZIECKO BO CHCE ŻEBY PRZYZWYCZAIŁO SIĘ DO BYCIA KOCHANYM.
Ps: są dzieci które nie chcą być noszone i to też jest ok. Taki temperament. Jednak zdecydowana większość niemowląt w I miesiącu życia chce być bliżej rodzica.

3.   Kontakt skóra do skóry nie tylko w szpitalu, ale również w domu. Nieważne czy rodziłaś naturalnie, czy poprzez cesarskie cięcie, kontakt skóra do skóry jest niezwykle ważny, zarówno dla dziecka, jak i dla ciebie. Kangurowanie nie tylko zapewnia dziecku poczucie bezpieczeństwa, ale wspomaga nawiązanie więzi emocjonalnej z rodzicamI.

4. Rozmawiaj z dzieckiem i śpiewaj dziecku. Niemowle zna Twój głos, słyszało go będąc w brzuszku. Dlatego Twój głos może być dla dziecka ukojeniem.

5. Zapewnij dziecku swobodę ruchu. Nie noś zbyt długo w rożku zdecydowanie przez pierwszy tydzień to max. Nie spowijam dziecka. Dlaczego jestem przeciwniczką przeczytasz TUTAJ

 

 

 

 

 

 

6. Zapewnij dziecku prawidłową pielęgnacje. Staraj podnosić się dziecko bokiem, podchodź do dziecka z prawej i lewej strony, to samo z karmieniem czyli staraj się karmić dziecko na z prawej i lewej piersi lub trzymając  dziecko na prawej i lewej ręce. Nie pionizuj dziecka – staraj się nosić malucha w bezpiecznych ale różnorodnych pozycjach.

7. Masuj dziecko – podczas masażu stymulujemy zmysł dotyku. Pamiętaj, aby masaż zaczynać stopniowo i nie nastawiać się, że za pierwszym razem nasze dziecko zaakceptuje taką formę dotyku. Dziecko podczas masażu przejmuje nasze emocje i jeśli my nie czujemy się pewnie w tym, co robimy, to dziecko to wyczuje i będzie nam się wiercić, kręcić, bo nie będzie się czuło komfortowo. Dlatego masaż wykonujemy powoli i spokojnie.

Dajcie znać z czym macie problem?

artykuł sponsorowany