Jak wspierać rozwój dziecka w 1. miesiącu życia? To pytanie zadaje sobie wiele rodziców! Co zrobić aby dziecku pomoc odnaleźć się w nowym środowisku? Jak dbać o jego rozwój?
Dowiesz się już dziś z tego wpisu.
Jednym z najważniejszych filarów we wspieraniu rozwoju dziecka jest poczucie bezpieczeństwa i bliskości. Jak to zrobić?
1. Reaguj na płacz dziecka. Niby to takie oczywiste. Niestety, często spotykam się jeszcze z powiedzeniem „ZOSTAW, niech się wypłacze” i pytam wtedy: „Jak można zostawić małe bezbronne dziecko?” Które płacząc, chce nam coś powiedzieć – przecież nie potrafi w inny sposób się z nami komunikować.
- Noś dziecko w swoich ramionach. Nie bój się, że dziecko przyzwyczaisz do noszenia. Nie można przyzwyczaić malucha do czegoś, co już zna – przecież nosiłaś je, będąc w ciąży, tylko trochę w inny sposób. Dodatkowo JA NOSZĘ SWOJE DZIECKO, BO CHCĘ, ŻEBY PRZYZWYCZAIŁO SIĘ DO BYCIA KOCHANYM.
PS: są dzieci, które nie chcą być noszone i to też jest ok. Taki temperament. Jednak zdecydowana większość niemowląt w pierwszym miesiącu życia chce być bliżej rodzica.
[adinserter block=”1″]
3. Kontakt skóra do skóry nie tylko w szpitalu, ale również w domu. Nieważne, czy rodziłaś naturalnie, czy poprzez cesarskie cięcie, kontakt skóra do skóry jest niezwykle ważny, zarówno dla dziecka, jak i dla Ciebie. Kangurowanie nie tylko zapewnia dziecku poczucie bezpieczeństwa, ale wspomaga nawiązanie więzi emocjonalnej z rodzicami.
4. Rozmawiaj z dzieckiem i śpiewaj dziecku. Niemowlę zna Twój głos, słyszało go, będąc w brzuszku. Dlatego Twój głos może być dla dziecka ukojeniem.
5. Zapewnij dziecku swobodę ruchu. Nie noś zbyt długo w rożku – zdecydowanie przez pierwszy tydzień to max. Nie spowijam dziecka. Dlaczego jestem przeciwniczką, przeczytasz TUTAJ
6. Zapewnij dziecku prawidłową pielęgnację. Staraj podnosić się dziecko bokiem, podchodź do dziecka z prawej i lewej strony, to samo z karmieniem, czyli staraj się karmić dziecko na przemian z prawej i lewej piersi, lub trzymając dziecko na prawej i lewej ręce. Nie pionizuj dziecka – staraj się nosić malucha w bezpiecznych, ale różnorodnych pozycjach.
7. Masuj dziecko – podczas masażu stymulujemy zmysł dotyku. Pamiętaj, aby masaż zaczynać stopniowo i nie nastawiać się, że za pierwszym razem nasze dziecko zaakceptuje taką formę dotyku. Dziecko podczas masażu przejmuje nasze emocje i jeśli my nie czujemy się pewnie w tym, co robimy, to dziecko to wyczuje i będzie nam się wiercić, kręcić, bo nie będzie się czuło komfortowo. Dlatego masaż wykonujemy powoli i spokojnie.
[adinserter block=”2″]
Dajcie znać, z czym macie problem?
Najnowsze komentarze