Dziś pod lupę GiboGadzetów bierzemy ROWERKI BIEGOWE? Czy są odpowiednie? Czy szkodzą? Jak dobrać rowerek do dziecka i na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim musicie pamiętać że rowerek biegowy jest przeznaczony dla dziecka które stabilnie chodzi – NIGDY do nauki chodu. Ja nawet tutaj bym proponowała postawić taką granice że rowerek biegowy dla dzieci jest odpowiedni od 18 miesiąca życia. Wtedy to najczęściej oczekujemy od dziecka stabilnego chodu w prawidłowym wzorcu – czyli wtedy kiedy postawa dziecka podczas chodu znacznie się zmienia. Do końca 18 miesiąca życia maluch powinien podczas chodzenia zmniejszyć płaszczyznę podparcia czyli chodzenie zaczyna przypominać chód dorosłego człowieka na wąsko rozstawionych nóżkach z opuszczonymi rączkami. Więcej o pionizacji przeczytacie TU Klik lub moim ebooku 4-18

Wracając do rowerków biegowych ja osobiście polecam taką formę aktywności. Zalety jazy na takim rowerku:

 • Trening  równowagi;
 • Ćwiczy koordynację ruchowo-wzrokową;
 • Wzmacnia mięśnie posturalne ciała;
 • Naprzemienny ruch wspomaga synchronizację półkul mózgowych, a co za tym idzie może usprawniać procesy uczenia się;
 • Dziecko uczy się oceniać zmieniającą się sytuację;
 • Wzmacnianie stabilności ciała;
 • Dziecko uczy się samodzielności i uważności;
 • Dziecko uczy się doboru prędkości, tempa jazdy, zmiany kierunku, hamowania.

Na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim na to aby rowerek był lekki i zwinny, dopasowany do wielkości dziecka i miał możliwość regulacji siodełka. Dziecko musi swobodnie stawiać całe stopy na ziemi. Super jeśli rowerek miałby regulacje kierownicy ale wiem że mało jest dostępnych modeli na rynku.

Cechy idealnego rowerka biegowego?

 • bezpieczny, stabilny, solidnie wykonany;
 • odpowiedni do wysokości ciała dziecka.

Jak to sprawdzić?

Mierzymy długość nóg dziecka najlepiej zmierzyć długość mierzymy od wewnętrznej strony nóg podczas rozkroku malucha.

 • Zwracamy uwagę też rozmiar kół i ramy plus koniecznie z regulacją siodełka i jeśli jest możliwość też kierownicy;
 • lekki, to ważne zwłaszcza wtedy kiedy będziemy musieli nieść rowerek.

Najlepiej wybierać rowerek razem z dzieckiem żeby od razu ocenić jak maluch się na nim prezentuje. Jednak jeśli się nie da a kupicie rowerek z regulacją siodełka to myśle że dopasujcie go również w domu. 

Dlaczego to ważne aby siodełko było regulowane?

Jeśli siodełko będzie za nisko będzie prowokować np.: ustawienie kończyn dolnych w rotacji wewnętrznej, co skutkować będzie: koślawieniem kolan, stóp bądź szpotawieniem, nieprawidłowym przetaczaniem stóp, zwiększonym przodopochyleniem miednicy i pogłębieniem lordozy.

Jeśli siodełko będzie zbyt wysoko dojdzie m.in. do nieprawidłowego przetaczania stóp, stawania na palcach, zwiększenia napięcia mięśni zwłaszcza grup tylnych.

Co z rowerowymi trójkołowym z doczepionymi kołkami z boku?

Niestety ja ich nie polecam dlaczego?

Ponieważ nie wykształcą one takich reakcji równoważnych  jak rowerki biegowe. W  rowerkach z większą ilością kół obserwujemy niefizjologiczną pracę stawów biodrowych i stóp oraz nieodpowiednią pozycję tułowia i miednicy.

Podczas jazdy natomiast na rowerku biegowym dziecko uczy się trzymać balans ciała przez pracę obu stron, pracuje nas stabilnością i kontrolą centralną poprzez pracę mięśni całego ciała.

Podsumowując! Wybierając rowerek zwróć uwagę na:

– wykonanie rowerka

– dopasuj rowerek do dziecka

– regulacje siodełka, jeśli jest możliwość to również kierownicy

– nie kupuj rowerka na zapas że maluch dorośnie – chyba ze taki dostaniesz w prezencie 😉

– wybieraj rowerek biegowy na dwóch kółkach

– fajnie jak był by lekki

CIEKAWOSTKA: Czy wiesz że maluch używając rowerka biegowego szybciej może nauczyć się jeździć na zwykłym rowerze? Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ maluch opanuje już balansowanie ciałem, utrzymanie równowagi, ocenę odległości i koordynację wzrokową, a to wszystko potrzebne jest to nauki jazdy na zwykłym rowerku.