Moje dziecko zaczyna chodzić czy mogę mu kupić pchacz? Czy to dobrze że dziecko pcha krzesło? W dzisiejszym wpisie odpowiem na te pytania.

Zacznijmy od początku!

Jak już wiecie, okna rozwojowe, jeśli chodzi o samodzielne chodzenie, są dość obszerne. Dziecko ma czas do końca 18. miesiąca życia na postawienie samodzielnych kroków.

Nauka chodzenia to długotrwały proces, składający się z kilku etapów. Zaczyna się w momencie pionizacji, zaraz po tym, jak dziecko nauczy się siadać i zaczyna przechodzić do pozycji klęcznej. Samodzielne kroki dziecka na początku wyglądają dość niezdarnie. Maluch chodzi na szerokiej podstawie, pupa jest wypięta do tyłu, a brzuch do przodu – jak u kaczuszki. Więcej na temat pionizacji przeczytacie tutaj ▶️ KLIK

Przeanalizujmy teraz, co dzieje się z postawą dziecka w pchaczu?

Stopa dziecka w pchaczu, a dokładnie jej wewnętrzny brzeg, jest źle obciążana, co prowadzi do koślawości stóp i kolan. Podczas używania pchacza, dziecko jest pochylone, co obciąża kręgosłup, poprzez nadmierne pochylenie tułowia do przodu. Dziecko, trzymając pchacz rękoma, wykazuje słabszą reakcję obronną, czyli wyciągniecie rąk w przód, aby podeprzeć się i ochronić głowę przed upadkiem.

Jeśli przyjrzymy się temu jeszcze bliżej, to podczas chodu wyróżniamy następujące fazy:

– faza podporu,

– faza przenoszenia.

Niestety podczas pchania przez dziecko pchacza, często jedna z tych faz jest pomijana i maluch zaczyna chodzić na palcach, czyli faza podporu, a dokładnie kontakt pięty z podłożem, nie następuje.

Czy to znaczy, że nie wolno używać pchaczy?

Jak zwykle, to zależy:

– najlepszym pchaczem jest krzesło, bo jest ciężkie, maluch musi włożyć trochę siły, aby pchać krzesło, czyli wzmacnia wzorzec pchania. Jeśli pchacz jest lekki i jeszcze na kółkach, dziecko źle układa ciało, a co za tym idzie, przyjmuje nieprawidłową postawę,

– podczas pchania pchacza zwróć uwagę na ułożenie stóp i tułowia dziecka. Jeśli maluch jest zbyt pochylony do przodu, to źle wpływa to na jego postawę. Jeśli zaobserwujesz, że stopy dziecka ustawione są na palcach, a kolana skierowane do wewnątrz, to znak, że pchacz nie jest dla dziecka.

PAMIĘTAJ! Zdrowo rozwijające się dziecko nie potrzebuje pchacza – poradzi sobie samo. Każde dziecko jest inne i zacznie chodzić, gdy będzie na to gotowe. Nauka chodu jest długotrwałym i trudnym procesem, w którym mięśnie tułowia muszą być odpowiednio wzmocnione, aby do tego doszło.