Fotelik rowerowy czy przyczepka? Co wybrać na wycieczkę rowerową z dzieckiem?

…” i wtedy przyszedł maj, zamieszkał w moim sercu”… a wraz z majem piękna pogoda i nieustające myśli w głowach rodziców kiedy z maluchem na wycieczkę rowerową? Co wybrać fotelik czy przyczepkę rowerową?

Kiedy z maluchem na wycieczkę rowerową?

Niestety mam dla Was złą wiadomość, nie wcześniej niż 18 miesiąc życia malucha. Dlaczego? Aparat ruchowy i struktury amortyzujące kształtują się właśnie do 18 m.ż.. Wcześniej u rocznego dziecka aparat ruchu jest niewystarczająco rozwinięty by neutralizować długotrwałe, niemożliwe do opanowania obciążenia całego ciała a przede wszystkim  kręgosłupa na skutek drgań roweru którą towarzyszą „biernej” jeździe.

PAMIĘTAJCIE!! Dziecko do fotelika rowerowego musi stabilnie siedzieć. Mam nadzieję że jesteście tego świadomi. Pisze o tym bo znam rodziców którzy w fotelik rowerowy wkładają dzieci 8-miesięczne! Bardzo ważną zasadą jest również wykształcenie struktur amortyzujących żeby nie zrobić dziecku krzywdy.

Jaki fotelik rowerowy?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów fotelików – różnią się sposobem montowania.

– do kierownicy,

– do ramy,

– do ramy bagażnika.

Polecam te foteliki montowane do ramy roweru a najlepiej montowane z tyłu bagażnika dlaczego?

W foteliku tylnym oparcie pochylone jest lekko do tyłu, dzięki temu obciążenie osiowe na kręgosłup jest mniejsze. W przednim foteliku dziecko jest bardziej narażone na upadek. Pamiętajmy żeby kupować foteliki z odpowiednimi mechanizmami amortyzacyjnymi, które ochronią dzieci przed nadmiernymi wstrząsami.

Fotelik powinien posiadać:

– pasy bezpieczeństwa,

– podnóżki regulowane dla większej stabilności,

– regulowany kąt pochylenia podparcia,

– szybki demontaż który jest ułatwieniem dla większości rodziców.

Jak bezpiecznie przewozić dziecko w foteliku rowerowym?

Jeśli spełnimy powyższe zasady musimy pamiętać jeszcze o kasku na głowę dla dziecka. Na rynku dostępnych jest wielu rodzajów kasków w rożnych kolorach i rozmiarach. Pamiętajmy że dobrze było by wybrać kask nie za duży i nie za mały. Dobrym rozwiązaniem są kaski z regulacją rozmiaru.

Aby zapewnić dziecku 100 % bezpieczeństwa pamiętajmy że jeśli zaśnie powinniśmy zrobić przerwę w naszym wypadzie rowerowym. Wtedy przyda nam się regulowany fotelik z oparciem gdzie podczas snu możemy go spokojnie obniżyć by maluch się wyspał. Wracamy na ścieżki rowerowe gdy się obudzi. Jeśli nie możemy tyle poczekać zsiadamy z roweru i pokonujemy trasę pieszą obserwując cały czas zachowanie malucha.

Co z przyczepką rowerową?

Mimo że przyczepki rowerowe zapewniają większą  stabilizację, a wstrząsy rozłożone na dwie osie i chronią kręgosłup dziecka bardziej niż w przypadku fotelika to NIESTETY zasada jest taka sama do przyczepki dla bezpieczeństwa dziecko musi mieć skończone 18 miesięcy życia. Dodatkowo w przyczepce ciężko jest o kontakt z dzieckiem dlatego warto pomyśleć jak to rozwiązać. Przyczepki rowerowe nie sprawdzą się na wycieczki po wyboistych drogach do lasu lepiej zabrać fotelik.

Podsumowując.

Każdy rodzic przede wszystkim ma na względzie bezpieczeństwo swojego dziecka i to jego komfort i gotowość do wycieczek rowerowych powinna mieć kluczowe znaczenie. Bez względu na to czy wybierzesz przyczepkę czy fotelik bardzo ważną kwestią w tym temacie jest wybór roweru, którym będziemy wozić nasze dziecko. Rower nie może być dla nas za duży. Musi tez posiadać sprawne hamulce i odpowiednio napompowane ogumienie.

SZEROKIEJ DROGI