Rozwój dziecka w pierwszych trzech miesiącach czyli pierwszy kwartał życia

mar 30, 2019

Rozwój dziecka jest procesem ciągłym, który zaczyna się od chwili poczęcia i trwa do momentu osiągnięcia przez dziecko dojrzałości. Etapy rozwoju dziecka są takie same, różnią się tylko tempem. To od układu nerwowego dziecka i jego dojrzałości zależy, kiedy dziecko zacznie osiągać poszczególne etapy rozwoju.

Dziś przeanalizujemy pierwszy kwartał życia dziecka. Czyli pierwsze trzy miesiące, które są dla dziecka bardzo ważne. Do tej pory dziecko mieściło się w ciasnym brzuszku mamy, teraz musi walczyć z siłami grawitacji i przestrzenią.

 

Jak wygląda ciało malucha w pierwszych trzech miesiącach?

Noworodek w leżeniu na plecach obraca głowę z boku na bok, niestety nie jest w stanie utrzymać głowy w osi ciała ponieważ jego ciało jest jeszcze mało stabilne. Po upływie 6 tygodni nadal dominuje asymetryczny wzorzec, dziecko coraz częściej ma otwarte dłonie. Największe zmiany zachodzą u dziecka w 3 miesiącu życia, ponieważ powinna pojawić się symetryczne ułożenie ciała. Główka powinna być już trzymana w osi ciała, zaczyna łączyć rączki na wysokości klatki piersiowej. Dziecko w tym okresie żywo porusza kończynami w dużym zakresie, dłonie są otwarte – mogą się zaciskać w stanach pobudzenie emocjonalnego.

Co z leżeniem na brzuszku?

Noworodek rączki ma przywiedzione do ciała, barki wysoko ustawione, główka skierowana zazwyczaj do jednego z barków, dłonie zaciśnięte, stopki zgięte grzbietowo. Przypomina troszkę „żabkę”. Gdy zacznie się u dziecka 2 miesiąc to maluch zaczynać przekładać głowę z boku na bok na zasadzie „dziobania”. Podnosi główkę do góry pod kątem 45 stopni i na bardzo krótko. Pojawia się pierwsze głużenie i dziecko odpowiada uśmiechem na uśmiech rodzica.

W 3 miesiącu dziecko dobrze trzyma już główkę ok 1 minutę, symetrycznie układa ciało, nóżki są lekko zgięte, dłonie otwarte, śledzi wzrokiem poruszające się przedmioty.

NAJWAŻNIEJSZE OSIĄGNIĘCIA III KWARTAŁU

– trzymanie głowy jako wyraz przeciwstawianie się sile grawitacji,

– uśmiech społeczny,

– głużenie

 

Co nas powinno zaniepokoić?

– dziecko układa główkę zawsze tylko w jedną stronę,

– jeśli maluch zaraz po urodzeniu położony na brzuchu zadziera wysoko głowę i przewraca się z brzucha na plecy,

– kiedy kontakt wzrokowy z dzieckiem jest ograniczony, gdy pod koniec trzeciego miesiąca dziecko nie podąża wzrokiem za przedmiotami, mamy wrażenie że dziecko patrzy na nas przez mgłę,

– mamy wrażenie sztywności dziecka czy też prężenia się lub przelewania przez ręce,

– gdy bardzo często krzyżuje nóżki leżąc na plecach i nie łączy raczek w linii środkowej ciała.

Brakowało takiego tematu u mnie na blogu dlatego dziś pierwszy kwartał, niedługo pojawi się drugi. Zawsze możecie do tego wrócić. Mam nadzieję że wszystko jest wyjaśnione w przystępny sposób.

Miłej lektury.

 

  1. Czochańska „Badanie i ocena neurorozwojowa niemowląt i noworodków”
  2. Mikler- Chwastek „Sprawdzian rozwoju psychoruchowego niemowląt”
  3. Goddart „Odruchy, uczenie i zachowanie”