Zaznacz stronę

Małe dziecko, gdy tylko pojawi się na świecie musi się dużo nauczyć. Układ nerwowy malucha jest na tyle niedojrzały że nie wie jeszcze jak poradzić sobie z bodźcami czuciowymi jak i ruchowymi. Dopiero z biegiem czasu na bazie dostarczanych doświadczeń dziecko poznaje świat zmysłów, poznaje swoje ciało, poznaje ruch i uczucia.

W pierwszym miesiącu życia ruchy dziecka są jeszcze bardzo chaotyczne a jego ciałem kierują odruchy pierwotne i reakcje nastawcze. Maluch może grymasem reagować na niespodziewany dźwięk czy też gwałtowną zmianę pozycji i jest to normalne. Dlatego w tym okresie najlepszymi zabawami są czynności które nam dorosłym, wcale nie wydają się zabawą.
W tym okresie życia polecam bawić się z dzieckiem:

♥️ kołysząc je w ramionach,

♥️ śpiewając piosenki,

♥️ całując stópki, rączki, brzuszek

♥️ delikatnie głaszcząc maluszka

„ Kołysząc Frania na rękach opowiadałam mu historie tego jak poznałam się z mężem..”

Drugi miesiąc życia to czas kiedy dziecko zaczyna reagować na twarz mamy, taty. Wie że jest dobrze kiedy rodzice są blisko. Płacze kiedy mama znika z pola widzenia – nadal by chciało się tylko przytulać, ale jednocześnie coraz częściej interesuje go otoczenie.
Dlatego tu najlepszą zabawą jest obserwowanie twarzy mamy, taty, dziadków itp . Możemy wtedy wydawać różne dźwięki, stroić różne miny, jednocześnie śpiewać i opowiadać wierszyki. Możemy rozszerzyć czule głaskanie na formę masażu całego ciała. Pokazujmy dziecku gdzie ma rączki, kolanka, stópki dotykając te częścią ciała malucha. Oczywiście nie zapominajmy o zabawach z pierwszego miesiąca życia.

Trzeci miesiąc życia to okres największych zmian w organizmie maluszka. Dziecko powinno łapać już kontakt wzrokowy z drugą osobą, łączyć rączki w lini środkowej ciała, do końca 3 miesiąca w leżeniu na plecach opanować symetrie i stabilność ciała. W leżeniu na brzuszku maluszek powinien podnosić główkę i opanować symetryczny podpór. To naprawdę ciężka praca więc możemy maluszkowi pomóc bawiąc się z nim podczas tych czynności.
Usiądź wygodnie z maluszków tak aby Twoje plecy opierały się o ścianę, dziecko ułóż na swoich złączonych i delikatnie ugiętych nogach. Głowa dziecka leży w okolicy Twoich kolan a nóżki dziecka oparte są o klatkę piersiową.
♥️ Dłońmi dziecka dotykaj się po twarzy na zasadzie „Kizia-Mizia”,

♥️ Pokaż dłonią dziecka gdzie ma swoje kolanka, brzuszek, drugą rączkę,

♥️ Pocieraj dłoń dziecka o dłoń,

♥️ Klaszcz w rączki – oczywiście dziecka,

Połóż dziecko na macie:

♥️ Pokaż maluszkowi grzechotkę na wysokości pępka, poruszaj wolną swoją dłonią raz w prawo raz w lewo aby dziecko podążało wzrokiem za zabawką,

♥️ Zakryj swoją twarz dłońmi i baw się w akuku

Połóż maluszka na brzuszku i pokaż dziecku książeczki kontrastowe lub sensoryczne opowiadając co widzisz na danym obrazku.

W leżeniu na plecach możesz jeszcze skorzystać gdy chcesz aby dziecko chwile pojawiło się samo z stojaka baby gym lub mobili Montesorii.Klik

Czwarty, piąty i szósty miesiąc życia to czas gdy możemy spróbować „powygłupiać” się  śmielej z naszym maluszkiem. Dziecku może nie wystarczyć już kontrastowa książeczka ale za to twarz rodzica i szeroki uśmiech nadal będzie ciekawa.
W tych miesiącach pobaw się z dzieckiem:

♥️ w tur lanki na macie – obracaj dziecko z plecków na brzuch i na odwrót,

♥️ Napompuj balona i pokaz dziecku że on „lata”, ze schodzi z niego powietrze, że wydaje dźwięki,

♥️ Czytaj dziecku bajki i naśladuj postacie w nich występujące,

♥️ Spróbuj baniek mydlanych i obserwuj reakcje dziecka

W kolejnych miesiącach życia dziecko jest coraz bardziej aktywne i coraz więc potrzebuje się ruszać. Po 6 miesiącu życia dziecko zaczyna pełzać, opanowało już obroty z pleców na brzuch i zaczyna kombinować jak wykonać obrót z brzucha na plecy dlatego tu świetną zabawą będzie NALEŚNIK:
❤️ Złóż koc na pół i jeszcze raz na pół zależy jakiej jest wielkości, połóż malucha na plecach, główka wystaje na zewnątrz i roluj malucha jak naleśnika.

Między 7 a 8 miesiącem życia dziecko zaczyna pełzać a nawet przyjmować pozycje czworaczą wtedy:

♥️ Pobaw się z dzieckiem „bączkiem”

♥️ Ugotuj kolorowy makaron

W okresie gdy maluch uczy się siadać i czworakować możecie wspólnie pobawić się suchym makaronem:

♥️ Przesypywać, mieszać, podrzucać

To tylko propozycje zabaw a ograniczyć nas może tylko wyobraźnia.
PAMIĘTAJ!! Dziecko najlepiej rozwija się w RELACJI i takie zabawy są dla niego najlepsze.