Zaznacz stronę

WadkaPostawka – cykl o wadach postawy. Dziś stopy płaskie!

sty 28, 2018

Rozpoczynam nowy cykl na blogu. Będzie się nazywał WadkaPostawka  – nazwa dosyć dziwna (wymyślona przeze mnie), ale ma oznaczać wszystkie wady postawy związane z kręgosłupem, stopami, kolanami, miednicą, barkami w skrócie wszystkie wady postawy z jakimi mogą walczyć dzieciaki.
Dziś skupię się na wadach stóp dzieci. W kolejnych postach będę omawiać je po kolei i pokazywać propozycje ćwiczeń.
A więc jazdaaaa…
 
Jak powstają wady stóp:
• wady wrodzone,
• przedwczesna pionizacja z pominięciem raczkowania – zbyt wcześnie dziecko zaczyna chodzić,
• stosowanie zbędnego lub niewłaściwego sprzętu pomocniczego do pionizacji i nauki chodzenia         ( obuwie , pchacze, chodziki ),
• ograniczenie aktywności ruchowej,
• zła interpretacja sygnałów zachowania dziecka ( bagatelizowanie wyciągniętych  do opiekuna rąk, co zazwyczaj obrazuje zmęczenie dziecka , niechęć do spacerów),
• schorzenia ogólnoustrojowe, powodujące osłabienie organizmu ( niewydolność energetyczna ),
• stosowanie przedwcześnie, ale również często niewłaściwego obuwia.
 
Jednym z ważniejszych punktów wymienionych wyżej jest przedwczesna pionizacja. W poście na blogu klik pisałam o kamieniach milowych i o tym jak ważne jest żeby dziecko samo po kolei dochodziło do pewnych etapów. Gdy przyspieszymy ten proces i postawimy dziecko na nogi a jego stopy nie będą na to przygotowane odpowiednio wysklepione, unerwione, niestety sami stworzymy wady stóp. To samo dzieje się wsadzając dziecko do chodzika, pchacza. Wszystkie te urządzenia powodują u dziecka niewłaściwie ustawianie się stóp np. w chodziku stopa dziecka ustawia się  na palcach. Jeśli ten chodzik dodatkowo sprężynuje, stópka dziecka ociera się o podłoże i prowokujemy chodzenie na paluszkach co za tym następuje nadmierne napięcie Achillesów. O chodzikach, pchaczach i innych wynalazkach niebawem.
 
Do najczęstszych wad stóp zalicza się:
1. stopy szpotawe,
2. stopy koślawo-płaskie,
3. stopy płaskie i płasko koślawe.
Dziś stopy płaskie! 
 
 
 
Jest to problem w którym dochodzi do obniżenia sklepień podłużnych stopy. Po urodzeniu się dziecka wiotkie więzadła, słabe mięśnie i gruba poduszeczka tłuszczowa pokrywająca podeszwy sprawiają, że stopy niemowlęcia są spłaszczone. Ale wraz z rozwojem dziecka mięśnie stóp stopniowo się wzmacniają. Dzięki temu po wewnętrznej stronie stopy między piętą a paluchem tworzy się charakterystyczne sklepienie podtrzymywane przez mięśnie. Gdy maluch skończy 3–4 lata, jego stopa powinna już być zbudowana prawidłowo.
 
Przyczyny płaskostopia:
• zbyt ciasne spodenki, śpioszki i buty!
• Zbyt wcześnie zakładane buty u niemowlaka. Buty powinny być zakładane dopiero, gdy dziecko zacznie chodzić,
• Stawianie dziecka na nogi, gdy stopa  i całe ciało dziecka nie jest na to gotowe,
• Wady wrodzone,
• Źle dobrane buty.

 

 
Postępowanie – gdy zauważysz niepokojące objawy u swojego dziecka. W pierwszej kolejności należy udać się do lekarza pediatry, który powinien wystawić skierowanie do ortopedy lub do lekarza rehabilitacji, CI natomiast wypiszą skierowanie do fizjoterapeuty.Poniżej przedstawiam krótki filmik z niektórymi ćwiczeniami na stopy płaskie. Więcej ćwiczeń          w kolejnych postach – WadkaPostawka.