Zaznacz stronę

Trzeci kwartał rozwoju czyli 7,8,9 miesiąc życia dziecka

kw. 24, 2019

Dziecko w tym okresie właściwie rozpoczyna pierwsze próby lokomocji i nie chodzi tu o chodzenie w pionie. Dzięki temu że niemowlę uczy się obracać z pleców na brzuch i odwrotnie jest w stanie się przemieszczać.

Obrót powinien być świadomy, co mam na myśli pisząc świadomy? Główka dziecka powinna być zwrócona w kierunku w którym będzie obracać się dziecko. Raczka  po tej samej stronie co głowa powinna być wysunięta w tym samym kierunku. Dłoń skierowana do sufitu. Nóżki dziecka podnoszą się do góry, miednica ustawia się skośnie. Rączka która jest na górze przekracza linie środkową ciała i maluch przekręca się na brzuszek. Natomiast obrót z brzucha na plecy który powinien pojawić się miedzy 7 a 8 miesiącem życia zazwyczaj zapoczątkowany jest przez biodro w wyniku skrócenia strony odciążonej. Na początku ręka dziecka wsuwa pod bark – łokieć dziecka skierowany jest w kierunku mostka, noga przeciwna do ręki zgina się i przez  to podnosi się miednica i następuję obrót.  

Miedzy 7 a 8 miesiącem życia dziecko zaczyna uczyć się długiego leżenia na boku z wydłużeniem strony obciążonej i skróceniem strony odciążonej. Maluch zaczyna przyjmować pozycje czworaczą mogą pojawić się próby siadania z tej pozycji.

W 9 miesiącu maluch podejmuje próby czworakowania, niektóre dzieci w tym okresie radzą sobie z tym świetnie. Pojawiają się również próby siadania z podporu bokiem.

Najważniejsze osiągniecia trzeciego kwartału:

 – pełzanie

– czworakowanie,

– turlanie

Co powinno nas zaniepokoić?

– prężenie się i wyginanie w łuk,

– preferencja jednej z stron,

– maluch nie łapie się za nóżki,

– brak podporu wysokiego.

 

  1. Miller „Dzieci w świecie doznań”
  2. Banaszek „ Rozwój niemowląt i jego zaburzenia a rehabilitacja metodą Vojty”