Zaznacz stronę

Czy ulewanie ma wpływ na rozwój dziecka? Jak rozpoznać że dziecko ma problem z cofaniem się treści pokarmowej?

Od kiedy zostałam mamą zaczęłam bliżej przyglądać się i analizować niektóre zachowania mojego synka. Kiedyś napisałam dla Was krótki post na instagramie o ulewaniu – dziś wracam do tego postu i troszkę go odświeżam. Sami borykamy się z refluksem obecnie fizjologicznym ale już i tak dającym nam popalić.

Refluks u niemowląt – lub inaczej ulewanie się pokarmu u niemowlaka – to bardzo częsta przypadłość wśród malutkich dzieci. Polega na powolnym ulewaniu się mleka w trakcie lub już po karmieniu piersią

Ulewanie nikogo nie powinno dziwić przecież to normalne że niemowle ulewa. Wynika to z niedojrzałości przełyku a dokładniej zwieracz dolny przełyku nie jest jeszcze na tyle wydolny, aby całkowicie uniemożliwić cofanie się treści żołądkowej z powrotem w górę przewodu pokarmowego. I tu pojawia się pytanie, czy dziecko odczuwa wtedy dyskomfort? Jeśli nie to BAJKA, jeśli natomiast odczuwa nieprzyjemne pieczenie to może reagować napięciem.

Co w sytuacji gdy dziecko nie ulewa? To też niestety niekoniecznie dobrze – zalegająca treść pokarmowa w przełyku również powoduje pieczenie i ból dlatego nie ma co się dziwić że maluch:

❗️pręży się,

❗️zaciska piąstki,

❗️ciągle płacze,

❗️chce być cały czas noszony na rekach.

Jak rozpoznać ciche cofanie się treści?

– zbyt długie ulewanie,

– kaszel długo się utrzymujący,

– przełykanie,

– rozdrażnienie,

– krztuszenie się treścią pokarmową,

Jak pomoc dziecku?

Na pewno potrzebna jest natychmiastowa wizyta u gastrologa. Następnie odpowiednie pozycjonowanie dziecka czyli:

✅ układanie dziecka na lewym boku ale nie do snu,

✅ prawidłowe noszenie w pionie 30 min po posiłku (ja zalecam to noszenie tylko jeśli dziecko naprawdę ma problemy z ulewaniem),

✅ układanie na brzuchu na swoich kolanach. 

Dlatego obserwujcie swoje dziecko. Ulewanie ma wpływ na rozwój dziecka ponieważ dzieci u których treść pokarmowa się cofa mają problem z pokonywaniem kamieni milowych. Nie oznacza to jednak że potrzebują od razu  terapii na początku potrzebne jest leczenie przyczyny a potem leczenie objawów. 

__________

I jak wrażenia po tym poście? Czy wasze maluszki mają problemy z ulewaniem?