Zaznacz stronę

Rozwój dziecka miedzy 2 a 3 rokiem życia czyli okres poniemowlęcy

Bardzo często zadajcie mi pytania co z rozwojem dziecka miedzy 2 a 3 rokiem życia dlatego dziś postaram się wam o tym opowiedzieć. Patrząc z perspektywy fizjoterapeuty nie są to bardzo duże zmiany.

Okres wczesnego dzieciństwa, nazywany poniemowlęcym, przypada na drugi i trzeci rok życia dziecka. We wcześniejszej fazie życia, w okresie niemowlęcym dziecko było zależne od opiekunów, którzy musieli zaspokajać niemal wszystkie jego potrzeby. We wczesnym dzieciństwie następują znaczące zmiany w funkcjonowaniu dziecka, które pozwalają mu uzyskać dość duży zakres swobody i samodzielnie kierować własnym zachowaniem: intensywnie rozwija się umiejętność poruszania się, mówienia, myślenia i funkcjonowania zgodnie z regułami życia społecznego. W tym okresie życia dziecko staje się coraz bardziej niezależne.

Rozwój motoryczny między 2 a 3 rokiem życia

W pierwszym roku życia maluch zmienia pozycje z leżącej do coraz bardziej w pionie do momentu aż stanie na nóżki. U dziecka między 2 a 3 rokiem życia obserwuje się stosunkowo poważne zwolnienie przyrostu ciężaru ciała przy nadal dość szybko postępującym wzroście. W okresie tym ustalają się fizjologiczne krzywizny kręgosłupa. Pojawia się reszta zębów mlecznych, co umożliwia prawidłowe przeżuwanie. Dziecko ma czas aby postawić samodzielne kroki do 18 miesiąca życia. W momencie gdy maluch sprawnie zacznie już chodzić to przez kolejny rok doskonali tę umiejętność, zaczynają się próby biegania i podskoków. Bardzo ważne jest aby zwrócić uwagę na ustawienie stóp malucha czy nie stawia jednej stopy do środka bardziej niż drugiej jeśli tak jest warto udać się na konsultacje.

Dwuletnie dziecko potrafi sprawnie chodzić to już wiemy. Jednak potrafi chodzić również w do tyłu. Samodzielnie wchodzi po schodach trzymając się poręczy oraz schodzi krokiem dostawnym. Doskonali umiejętność biegania. Uczy się skakać, na razie wyłącznie na dwóch nogach. Uczy się kopać i podrzucać piłkę, ale wciąż może mieć problemy z jej łapaniem.

Zdolności manualne dwulatków nie są jeszcze oszałamiające, choć zdarzają się maluchy wyjątkowo uzdolnione w tym zakresie. Przeciętny dwulatek potrafi utrzymać w rączkach grubą kredkę i nią bazgrać. Większość woli jednak farby i zalecam najlepiej takie do malowania palcami

Można również wykonać farby jadalne z jogurtu naturalnego i barwników spożywczych.

Mięśnie dłoni i paluszków dzieci w tym wieku nie są jeszcze mocne i wytrzymałe, dlatego szybko się męczą. Jedynie nieliczne dwulatki radzą sobie z nożyczkami i wycinankami. Większość za to uwielbia plastelinę i ciastolinę. To doskonała zabawka dla takich maluchów – jest nie tylko zajmująca, ale również gimnastykuje małe rączki i doskonale wpływa na ich sprawność. Dwulatki dobrze radzą sobie także z klockami, z zacięciem konstruują wieże i inne nieskomplikowane budowle, opanowały też dopasowywanie kształtów do odpowiednich otworów.

Niewiele dzieci dwuletnich jest w stanie samodzielnie się ubrać. Na ogół radzą sobie z wsuwaniem luźnych bucików oraz kapci, potrafią też naciągnąć na siebie odpowiednio ułożone na podłodze czy kanapie spodnie. Warto już teraz trenować z dziećmi sztukę ubierania i rozbierania się.

Powinno Cię niepokoić, jeśli dziecko:

 • chodzi tylko przytrzymując się mebli lub za rękę,
 • chodząc bez pomocy upada lub zderza się z przedmiotami,
 • niechętnie i rzadko biega,
 • jest mało plastyczne w ruchach, jakby sztywne,
 • chodzi jakby na palcach – sprężynując i unosząc pięty,
 • ma trudności z równowagą, nabija sobie guzy i robi sobie rany,
 • nie lubi lub nie wykonuje jakiejkolwiek z wymienionych aktywności fizycznych jak bujanie, skakanie, przewroty, wspinanie, kręcenie, chodzenie po murkach, zjeżdżanie.
 • nie radzi sobie z segregacją przedmiotów uwzględniając ich cechy charakterystyczne,
 • czuje dyskomfort, unika lub przestrasza się nagłych lub głośnych dźwięków,
 • nie lubi lub nie akceptuje zmian,
 • nie potrafi ocenić używanej siły, przez co sprawia innym ból,
 • nie potrafi ocenić prędkości.

Biblografia

Rozwój dziecka 0-3; Brazelton