Zaznacz stronę

Dlaczego tak ważne jest to w jakiej pozycji nosimy dziecko? Jak postępować z niemowlakiem i jakie są bezpieczne pozycje w których możemy nosić dziecko?

Zaraz po narodzinach dziecka rodzice mają w głowie mnóstwo pytań dotyczących tego jak nosić dziecko aby nie zrobić mu krzywdy, po czym wszystko przychodzi automatycznie.

Ja zawsze będę polecać  Wam bezpieczną pielęgnację dziecka czyli taką która zapewnia dziecku odpowiednią stabilizację ciała. Dziecko w naszych ramionach powinno czuć się bezpiecznie i jednocześnie mieć swobodę ruchów. Unikamy noszenia dzieci w pozycji pionowej szczególnie tych najmłodszych.

Dziś zajmiemy się pozycją fasolki i jej alternatywą.

Pozycja fasolki – daje dziecku maksimum poczucia bezpieczeństwa i jednocześnie pozwala na swobodę ruchów. 

Jak wygląda prawidłowa pozycja FASOLKI? 

Wyprostowany tułów dziecka przytulamy bokiem do naszego ciała, brzucha. Tułów dziecka przytrzymujemy naszym przedramieniem. Głowa dziecka znajduje się w naszym zgięciu łokciowym tak aby potylica dziecka się swobodnie opierała. Nasz druga ręka podtrzymuję pupę malucha.

Podczas tej pozycji WAŻNE jest aby głowa dziecka nie była zbyt przyciśnięta do klatki piersiowej, nie może być również odchylona nadmiernie do tyłu.  Zawsze musimy tak ustawiać ciała dziecko aby dążyć do symetrii dlatego ważne jest aby nosić dziecko raz na jednej raz na drugiej ręce.

Pozycje do noszenia  mogą być przyjemnością zarówno dla rodziców jak i dla dzieci o ile odpowiednio często je zmieniamy aby się nie znudziły.

Pozycją alternatywną do pozycji fasolki jest noszenie dziecka bokiem. Trzymając dziecko w FASOLKĘ odkręcamy dziecko bokiem do siebie. Maluch ułożony jest bokiem na naszym przedramieniu a swoimi pleckami opiera się o nasz brzuch. Głowa dziecka jest w przedłużeniu tułowia, nóżki lekko odwiedzone i zgięte. Ręce dziecka zawsze skierowane do środka jego ciała. Naszego malucha możemy  ułożyć całkowicie bokiem do siebie a raczej przodem. Wtedy z pozycji fasolki odwracamy dziecko w naszą stronę. Zwracamy uwagę na ułożenie rąk żeby były skierowane do środka ciała dziecka. Naszą jedną ręką podtrzymujemy plecki dziecka i na tej ręce też spoczywa główka dziecka w zagłębieniu naszego łokcia. Natomiast nasza druga ręka podtrzymuje pupę dziecka.

Pamiętajcie że tych pozycji musicie nauczyć się wy jak i wasze dziecko. Poznajcie się nawzajem i nie poddawajcie się. Jeśli będziecie się denerwować wasze dziecko będzie odbierać wasze emocje i również będzie niecierpliwe.

Kolejny post o noszeniu będzie dla dzieci od 4 do 8 m.ż – pojawi się niebawem.