Zaznacz stronę

Zaraz po porodzie czujemy ogromną radość że maleństwo jest już z nami. Jednak są również chwile zwątpienia w których zastanawiamy się czy na pewno sobie poradzimy. Dlatego dziś chce Wam przybliżyć pozycje z jakich najczęściej korzystamy odkładając niemowlaka.

Czy pozycje z których korzystamy są w pełni bezpieczne dla dziecka? Czy jest jakiś sposób żeby dziecku było łatwiej „przebywać” w tych pozycjach?

Wiecie już jak ważne jest pozwolić dziecku rozwijać się w własnym tempie. Podłożem najbardziej przyjaznym dziecku jest powierzchnia średnio twarda i że na takim podłożu dziecko powinno przebywać jak najczęściej.

Teraz przyjrzymy się bliżej pozycjom ułożeniowym dziecka:

– na plecach,

– na boku,

– na brzuchu.

  1. Pozycja na plecach – czyli można powiedzieć standardowa pozycja ułożeniowa niemowlaka. Ze względu na ryzyko śmierci łóżeczkowej jest najbezpieczniejszą pozycją do snu dla dziecka. Na samym początku, gdy obserwujemy malucha który leży na plecach obserwujemy brak stabilności ciała, brak ruchów izolowanych, główką skierowana zawsze w jedną stronę. Z biegiem czasu gdy niemowlę zdobywa kolejne umiejętności czyli zaczyna łączyć rączki w linii środkowej ciała, pojawiają się ruchy izolowane i symetria – pozycja na plecach sprzyja cudownym zabawom z dzieckiem.
  2. Pozycja na brzuchu – moja ulubiona bo najbardziej rozwojowa. Podczas leżenia na brzuchu dziecko ćwiczy wzorzec pchania, który jest bardzo ważny w osiąganiu kolejnych etapów rozwojowych. Ciało noworodka w pozycji na brzuchu różni się od ciała niemowlaka. Przede wszystkim ciężar ciała u noworodka znajduję się wysoko bo w okolicy mostka i obręczy barkowej, główka zwrócona w jedną stronę, dziecko leży w pozycji żabki. U niemowlaka natomiast ciężar ciała znajduje się w okolicy obręczy biodrowej i miednicy, dziecko unosi główkę do góry i potrafi utrzymać stabilnie ciało w symetrii, pojawiają się podpory z których maluch przechodzi do pozycji czworaczej, siadu i zaczyna się pionizować. Niestety nie wszystkie dzieci od razu kochają tą pozycję i potrzebują pomocy aby im ułatwić przebywanie w niej.
  3. Pozycja na boku – pozycja która jest bardzo niestabilna dla dziecka – szczególnie podczas pierwszych dni życia. Na boku na samym początku układane są dzieci mające problem z ulewaniem. Musimy pamiętać że w tej pozycji stawy biodrowe dziecka są ułożone nieprawidłowo. Nóżka na której leży dziecko jest w przywiedzeniu i rotacji wewnętrznej. Jednak nie możemy zapominać o tej pozycji, ponieważ ma ona ogromny wpływ na kształtowanie się główki czy też symetrii u dziecka. Jest ona zdecydowanie polecana dla dzieci starszych.

 

Na co możemy zwrócić uwagę podczas układania dziecka:

– różnorodność to klucz do sukcesu czyli zamieniajmy pozycje ułożeniowe dziecka,

– zadbajmy o prawidłowe podłoże czyli średnio – twarde, płaskie i takie z którego dziecko nie spadnie lub będzie bezpieczne,

– jeśli układamy dziecko w łóżeczku pamiętajmy aby zlikwidować wszystkie przedmioty zbędne czyli warkocze, maskotki i inne zbędne gadżety

– podczas noszenia zmieniajmy pozycje dziecku (niedługo na blogu, pozycje noszenia ) 

I jak wiedzieliście o tym?