Zaznacz stronę

Pokój przyjazny sensorycznie niemowlakowi

Sie 21, 2018

Gdy na świecie pojawia się maleństwo, naturalne jest że chcemy uchylić mu nieba i podarować cały świat. Od samego początku kompletujemy ubranka i wszystko co będzie nam potrzebne przy pielęgnacji dziecka. Zaczynają się również pomysły na pokój dla niemowlaka i o TYM właśnie dziś chce wam napisać. Nieodpowiedni wystrój miejsca, w którym przebywa nasze dziecko może być jednym z czynników przeszkadzającym w rozwoju. Niemowlę dopiero uczy się świata poprzez zmysły i zbyt duża dawka bodźców może wpływać na nie negatywnie.
 
Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę?
1. Im mniej, tym lepiej!
Na początek lepiej unikać mocnych kolorów na ścianach. Najlepsze będą pastelowe barwy. Jeśli chcemy dodać kolorowe dodatki lepiej żeby na początku było ich niewiele.
 
2. Zadbaj o cisze!
Sen jest bardzo ważny dla niemowlaka bo to właśnie wtedy układ nerwowy się regeneruje i jest gotowy na przetwarzanie bodźców! Miejsce w którym śpi niemowlę powinno być komfortowe z dala od zgiełku i hałasu. Co jeśli maluch ma problem ze snem? Jeśli do pokoju w którym zasypia maluch docierają dźwięki z zewnątrz należy je zminimalizować czyli np. na oknie powiesić zasłonę, jeśli w pokoju jest włączony telewizor czy radio dobrze było by je wyłączyć.
 
3. Podłoga.
Życie niemowlęcia po ukończeniu drugiego miesiąca życia, a nawet już wcześniej powinno przebiegać na podłożu. Tutaj polecam maty podłogowe w kształcie puzzli. Kupujcie zwykłe maty z których łatwo jest sprać bród i które nie posiadają tysiąca gadżetów. Średnio twarde podłoże jest najbardziej rozwojowe dla dziecka. 
 
W momencie urządzania pokoju dla dziecka możemy zwrócić uwagę na niektóre zmysły w naszym ciele. 
 
Zmysł wzroku.
Niestety bardzo łatwo możemy przestymulować nasze maleństwo. Dzieje się tak dlatego że wszystkie rzeczy, gadżety dla dzieci są takie piękne i trudno nam się im oprzeć. Jednak czy niemowlakowi jest to potrzebne?? Do układu nerwowego naszego dziecka dociera masa bodźców wzrokowych, a niestety dziecko nie jest w stanie ich wszystkich przetworzyć. Dlatego też zwróćmy uwagę na kolor ścian w pokojach niech to będą pastelowe barwy. Meble w pokoju również powinny być w stonowanych kolorach. 
Oczywiście gdy nie urządzamy specjalnie pokoju dla dziecka, tylko początkowo dziecko będzie spać i przebywać w sypialni rodziców nie musimy zmieniać całego wnętrza. Wystarczy zlikwidować dodatki które mogą przestymulować maluszka.   Czasem wystarczy przemalować ściany na jasny kolor, lub zlikwidować wzorzyste dodatki. 
Zmysł słuchu.
Warto zadbać o spokój niemowlaka dlatego unikamy przy dziecku oglądania telewizji a już na pewno nie sadzamy dziecka przed telewizorem. Za to po ukończonym 3 miesiącu życia możemy słuchać z dzieckiem muzyki, bawić się różnymi grzechotkami czy pokazywać dziecku specjalne instrumenty muzyczne dobrane do wieku. Zachęcam do śpiewania swojemu dziecku.  
Zmysł dotyku.
Zmysł dotyku co może mieć wspólnego z pokojem dla dziecka? Oczywiście na samym początku bodźce dotykowe dostarczane dziecku są w postaci pielęgnacji, tulenia, głaskania itp. Z biegiem czasu, gdy dziecko osiąga kolejne umiejętności ruchowe warto pokazać dziecku zabawy stymulujące zmysł dotyku. Dlatego fajnym rozwiązaniem w pokoju starszego niemowlaka jest pudełko sensoryczne w którym chowamy SKARBY w postaci piórek, gąbek o rożnej strukturze, chusteczek, materiałów tiulowych, balonów itp.  
UKŁAD Przedsionkowy!
Jestem fizjoterapeutą dlatego uważam że każde dziecko w pokoju powinno mieć coś w rodzaju huśtawki, podwieszanej platformy na której będzie mogło ćwiczyć równowagę. Oczywiście w przypadku niemowlaków musimy trochę poczekać z takim sprzętem, najlepszym rozwiązaniem jest wtedy kołysanie w ramionach rodzica. Fajne są również huśtawki takie jak MEMOLA które rosną razem z dzieckiem. Natomiast unikamy różnego rodzaju hamaków dlaczego? Pisałam o tym >>KLIK<<
 
 
 
 
 
Pamiętajcie że w pokoju dziecka i tak jest dużo zabawek, książeczek dlatego nie ma co przesadzać z barwami czy innymi gadżetami. Zabawki powinny być chowane w pudełkach które można łatwo schować do szafy. Stawiamy na kreatywność dziecka i pozwalajmy mu tworzyć „zabawki” z rzeczy dostępnych w domu np. zabawa wodna w przelewanie wody z kubeczka do miski, lub zabawy w makaronie.