Zaznacz stronę
  1. ATOS – asymetryczny toniczny odruch szyjny, jest to pierwotny odruch noworodkowy. Wiem brzmi strasznie, ale spokojnie pełni ważną role w organizmie. Ważne aby został zintegrowany w odpowiednim czasie.

Co to takiego jest ten ATOS?

Asymetryczny toniczny odruch szyjny- obrót głowy w jedną ze stron wywołuje wyprost ręki i nogi po tej samej stronie oraz zgięcie przeciwnej ręki i nogi.

Kiedy pojawia się ATOS? 

W prawidłowym rozwoju ujawnia się około 18. tygodnia ciąży. Jest to mniej więcej ten czas, kiedy matka zaczyna odczuwać ruchy dziecka.

Asymetryczny Toniczny Odruch Szyjny pełni bardzo ważną rolę w organizmie człowieka. W życiu płodowym pomaga podczas poruszania się czyli bierze czynny udział podczas np. kopania, dodatkowo wpływa na prawidłowy rozwój napięcia mięśniowego i stymuluje układ przedsionkowy czyli zmysł równowagi. Pełni bardzo ważną rolę podczas porodu. Właściwie musi być w pełni wykształcony aby podczas porodu był aktywny. ATOS nie tylko jest obecny podczas porodu ale jest dzieki niemu wzmacniany, dlatego między innymi dzieci urodzone przez CC lub poród kleszczowy są narażone na brak zintegrowania się tego odruchu. Czyli znajdują się w grupie ryzyka. Noworodek natomiast dzieki obecności ATOS-u leżąc na brzuchu i przekręcając główkę raz w prawo raz w lewo ma zapewniony odpowiedni przepływ powietrza.

„W czasie pierwszych miesięcy życia ATOS odgrywa rolę w wykonywaniu ruchów spontanicznych i rozwoju ruchów jednostronnych, a także tworzy jeden z najwcześniejszych podświadomych mechanizmów trenowania koordynacji ręka–oko”

Kiedy ATOS powinien się zintegrować?

Dzieje się to zazwyczaj między 4 a 6 miesiącem życia dziecka. To bardzo ważne aby ten odruch wygasł. Dlaczego?
Utrzymywanie się tego odruchu może prowadzić do dalszych zaburzeń ruchowych np;. problemy z pełzaniem, problemy z obracaniem się.

Objawy które wskazują na przetrwały odruch ATOS:

– zaburzenia równowagi przy odwracaniu głowy w prawo lub w lewo

– problemu z pisaniem

– mieszana lateralizacji czyli dziecko posługuje się zarówno prawą jak i lewą reką,

– problemy z naprzemiennymi wzorcami np;. podczas chodzenia, czworakowania

– słaba zdolność wodzenia wzrokiem podczas przekraczania lini środkowej ciała.

Najważniejsze to nie przeszjadzać maluchom w rozwoju, wręcz pomagać. ATOS to normalny odruch nowordkowy który powinien się sam zintegrować. Dzieki bezpiecznej pielgnacji, naprzemienności ruchów i POCZUCIU BEZPIECZEŃSTWA I BLISKOŚCI.

 

Bibliografia: „Niedojrzałość neuromotoryczna dzieci i dorosłych” S.G Blythe