Zaznacz stronę

Od kiedy poduszka dla niemowlaka?

mar 19, 2019

Mam wrażenie, że temat poduszek spędza Wam sen z powiek, bo bardzo często dostaję o nie pytania. Czy klin może być w łóżeczku? Od jakiego wieku w ogóle używać poduszki? A tak naprawdę niemowlę i małe dziecko nie potrzebuję poduszek.

O bezpieczeństwie dziecka podczas snu pisałam >>TUTAJ<<. Jeśli czytaliście ten post to na pewno wiecie, że podczas snu w łóżeczku dziecka nie powinno być nic oprócz materaca i śpiworka lub kocyka.

Czy poduszki są wygodne dla dzieci? Większość dorosłych nie wyobraża sobie snu bez poduszki pod głową.   Jednak poduszka dla niemowlaka to niestety PRZESZKODA z którą maluch musi się zmierzyć podczas snu. Układ nerwowy dziecka o czym wielokrotnie wam pisałam nie jest dojrzały,aby radzić sobie z koordynacją ruchów. Dlatego taka poduszka w łóżeczku zamiast przynieść wygodę może ograniczać ruchy dziecka.

Najpopularniejsze poduszki dostępne na rynku to:

– KLIN – tą poduszkę stosuję się często w szpitalach lub rodzice stosują ją aby zapobiec ulewaniu się dziecka. Tym czasem czy to jest słuszne? Rodzice stosują kliny i mają nadzieję, że to rozwiąże problem tym czasem niestety tak nie jest. Owszem treść żołądkowa nie wydostaję się na zewnątrz ale nie zmniejsza to cofania się treści do przełyku. Więc problem zostaję nie rozwiązany.

– MOTYLEK – ten rodzaj poduszki stosowany jest najczęściej do wózków lub fotelików samochodowych aby zapobiec wstrząsom na które narażone są dzieci podczas podróży czy spaceru. Oczywiście ważne jest, aby zapewnić dziecku ochronę przed wstrząsami, ale wybierając się na spacer pamiętajmy żeby nie narażać dziecka i nie spacerować z nim po dużych wertepach 😊  Jeśli już musimy używać tej poduszki podczas spaceru to tylko wtedy jeśli mamy bobasa w zasięgu wzroku.

– PODUSZKI KORYGUJĄCE KSZTAŁT GŁOWY – tylko i wyłącznie wtedy jeśli zaleci je specjalista. Sami nigdy o tym nie decydujemy. Dlaczego? Jest wiele powodów dlaczego główka może być spłaszczona np. asymetria lub kręcz szyi i wtedy sama poduszka tu niestety nie pomoże.

Od kiedy więc ta poduszka? Jak NAJPÓŹNIEJ!! W literaturze jest napisane że po drugim roku życia i gdy maluch pójdzie sam spać do swojego łóżeczka i sam sobie weźmie poduszkę 😊

 

PODSUMOWUJĄC:

– dbajmy o bezpieczeństwo dziecka podczas snu,

– nie używajmy poduszek korygujących bez konsultacji z specjalistą,

– poduszki dopiero po drugim roku życia.

 

  1. Australian Competition and Consumer Commission. (2007) Cots. Safety Alert Brochure.
  2. Yeh, E.S., Rochette, L.M., McKenzie, L.B. & Smith, G.A. (2011). Injuries Associated With Cribs, Playpens, and Bassinets Among Young Children in the US, 1990-2008. Pediatrics.