Stawy nowo-narodzonego dziecka nie są jeszcze wystarczająco wykształcone i wie o tym każdy rodzic. Na samym początku jest to tak zwana niedojrzałość FIZJOLOGICZNA która z biegiem czasu mija. Po porodzie lekarz wykonuje specjalne testy sprawdzające stawy malucha po czym zaleca USG kontrole po czasie 6 tygodni. Dzięki takim badaniom jesteśmy w stanie szybko zareagować gdy pojawia się podejrzenie dysplazji bioderek.

Co to takiego dysplazja stawów biodrowych?

Jest do najczęstsza wrodzona wada układu ruchu. Wcześnie wykryta jest łatwa do wyleczenia, przegapiona może prowadzić do „zużycia” się biodra.

Dzieci z grupy wysokiego ryzyka są bardziej narażone na dysplazje stawów biodrowych.

O grupie wysokiego ryzyka mówimy gdy:

– w rodzinie wystąpiła dysplazja stawów biodrowych,

– dziecko urodziło się pośladkowo,

– dziecko ma dużą masę urodzeniową,

– w brzuszku u mamy dziecko było ułożone tylko po jednej stronie.

JEŚLI U DZIECKA STWIERDZONO DYSPLAZJE NIESTETY KONIECZNIE BĘDZIE LECZENIE ORTOPEDYCZNE. JEŚLI NATOMIAST JEST TO DYSPLAZJA FIZJOLOGICZNA (CAŁY CZAS W NORMIE) WYSTARCZĄ DZIAŁANIA PROFILAKTYCZNE – CZYLI NIE PRZESZKADZANIE BIODROM W PRAWIDŁOWYM ROZWOJU.

Jak dbać o stawy biodrowe niemowlaka??

  • Zapewniamy bioderkom swobodę ruchu – bioderka maluszka muszą mieć możliwość poruszania się do prawidłowego rozwoju. Unikamy ciasnych i krepujących ruchy ubranek i rożków;
  • Nie prostujemy nóg niemowlaka! – nóżki dziecka muszą mieć swobodę ruchu aby głowa kości udowej mogła znajdować się w centralnej części panewki;
  • Uważamy przy zmianie pieluszki dziecku – czyli prawidłowa pielęgnacja! Niestety nadal większość rodziców zmienia pieluszkę dziecku, ciągnąc malucha za nogi. Pamiętajmy aby starać się zmieniać pieluszkę dziecka z uwzględnieniem przekręcania dziecka na boki lub podnosić pupę chwytając dziecko w okolicy miednicy;
  • Układajmy dziecko na brzuchu – biodra dziecka muszą leżeć swobodnie, nie rozstawiamy nóżek dziecka dodatkowo na boki!
  • Unikaj układania dziecka WYŁĄCZNIE na boku – biodra do prawidłowego rozwoju muszą być zgięte w rotacji zewnętrznej. Biodro na którym leży dziecko jest uciskane i ustawione w wyproście, natomiast nóżka na górze  ustawiona jest w rotacji wewnętrznej co może powodować wysuniecie się panewki ze stawu;
  • Układaj dziecko na plecach – zadbaj o odpowiednią powierzchnie, oczywiście średnio twardą. Zrezygnuj z bujaczków – leżaczków;
  • Kanguruj dziecko – TAK jest to świetna alternatywa do pozycji która zazwyczaj zaleca lekarz czyli noszenie dziecka w pionie z szeroko rozstawionymi nóżkami. Zamiast nadmiernie pionizować dziecko i zmieniać mu napięcie nieświadomie, możemy układać dziecko na swojej klatce piersiowej tak jak przy kangurowaniu.

Rozumiem rodziców którzy chcąc jak najlepiej dla swojego dziecka noszą dziecko w pionie według zaleceń lekarza. Pamiętajcie wtedy że aby poprawić jakość takiego noszenia lub otrzymać alternatywę warto udać się do fizjoterapeuty.

SZEROKIE PIELUCHOWANIE

Profilaktycznych zaleceń jest bardzo dużo, jednym z nich jest właśnie szerokie pieluchowanie. I tu jest problem! Są lekarze którzy zalecają swobodę ruchów a są tacy co zalecają profilaktycznie pieluchowanie co niestety nie do końca jest dobrym rozwiązaniem.

Jeśli chodzi o FIZJOLOGIE czyli niedojrzałość fizjologiczną gdzie sama nazwa o tym mówi że jest to normalne i po pewnym czasie powinna minąć. Tak jak pisałam wyżej w chwili narodzin stawy biodrowe dziecka nie są jeszcze dostatecznie wykształcone, dopiero z biegiem czasu ich ustawienie się zmienia. Stawy biodrowe dziecka do prawidłowego rozwoju potrzebują maksimum swobody ruchu i my jako rodzice nie powinniśmy dziecku w przeszkadzać.

Szerokie pieluchowanie ustawia biodra w zgięciu, odwiedzeniu i rotacji i wszystko było by dobrze jeśli mówimy o stwierdzonej DYSPLAZJI BIODROWEJ a nie o fizjologii. Trzeba wtedy podkreślić że zamiast pieluchowania stosujemy odpowiednie zaopatrzenie ortopedyczne. Pieluchy ograniczają dziecko bardzo swobodę ruchów dodatkowo źle ustawiają miednice dziecka.

PODSUMOWUJĄC! Co może pomóc niemowlakowi?

– przede wszystkim odpowiednia powierzchnia na której przebywa dziecko;

– układanie dziecka na brzuchu ale również na plecach,

– maksimum swobody ruchu,

– kangurowanie,

– chustonoszenie pod kontrolą doradcy chustonoszenia

– wizyta u fizjoterapeuty.

Na potwierdzenie swoich słów umieszczam wam link do artykułu w którym wypowiada się lekarz ortopeda   >>KLIK<< 

Bibliografia

Rozwój niemowląt i jego zaburzenia a rehabilitacja metodą Vojty; G.Banaszek