Zaznacz stronę

Najważniejsze zasady wspierania rozwoju dziecka!

cze 20, 2018

Kiedy na świecie pojawia się  dziecko, cały świat rodziców ulega zmianie. W dzisiejszych czasach w dobie Internetu, telewizji i kolorowych czasopism  rodzice mogą zapętlić od masy wiadomości na rozwoju dziecka.
Jak świadomie wspierać rozwój dziecka?
 
Jednym z najważniejszych filarów w wspieraniu rozwoju dziecka jest poczucie bezpieczeństwa i bliskości.  To od rodziców zależy jak dużą dawkę miłości przeleją na swoje maleństwo. Świetnie jako forma wzmacniania więzi sprawdza się masaż Shantala. Masaż ten działa kojąco nie tylko na dziecko, ale również na osobę masującą.
Korzyści płynące z masażu Shantala dla dziecka:
– pomaga w uregulowaniu snu,
– poprawia trawienie,
– wycisza, uspokaja,
– podnosi poczucie własnego ciała,
– daje poczucie bezpieczeństwa, bliskości,
– wzmacnia więzi z rodzicem,
Jak wpływa masaż  na osobę masującą?
– poprawia pewność siebie, wiarę w swoje umiejętności,
– uspokaja,
– pomaga w rozumieniu dziecka, tego co komunikuje.
Masaż Shantala nazywany dotykiem miłości możemy stosować u dziecka które ukończyło 6 tygodni. Powinien przebiegać w spokojnej atmosferze, pełnej miłości.
 
Kolejnym punktem odgrywającym ważną rolę w wspieraniu niemowląt jest integrowanie odruchów poprzez prawidłową pielęgnację i nieprzyspieszanie rozwoju dziecka. Na co należy zwrócić uwagę podczas pielęgnacji?
Punktem kluczowym w ciele małego dziecka jest miednica i przez nią powinno się wykonywać wszystkie czynności związane z pielęgnacją czyli przewijanie, podnoszenie, odkładanie. Do miednicy przymocowane są wszystkie łańcuchy mięśniowe przez które dziecko wykonuje ruch tułowia, kończyn górnych, dolnych i głowy. Miednica powinna mieć stabilne podparcie i być w delikatnym tyłopochyleniu. Kolejnymi punktami na które powinniśmy zwrócić uwagę jest głowa (ważne aby nie był odchylona do tyłu co powoduje pozycję odgięciową), i obręcz barkowa (ważne aby była w symetrii).
Podczas codziennej pielęgnacji ważne jest również; 
– podnoszenie dziecka bokiem do podłoża co daję lepszą stabilizację ciała,
– zmiana pozycji ułożeniowych w ciągu dnia,
– ułożenie ciała i głowy w symetrii,
– obustronność i symetryczność – noszenie dziecka na prawej i lewej ręce, karmienie dziecka raz z prawej, raz z lewej piersi to samo dotyczy karmienia butelką raz z prawej raz z lewej strony, podchodzić do dziecka z obu stron.
– zabawy ukierunkowane na całe ciało dziecka nie tylko na rączki czy główkę.
Sadzanie dziecka kiedy jeszcze nie siedzi, stawianie kiedy nie potrafi samo stać, prowadzenie za paszki czyli przyspieszanie rozwoju dziecka wpływa negatywnie na jego rozwoju psychoruchowy i może prowadzić do wad postawy, zaburzeń równowagi. Odbieramy dziecku możliwość nauki upadku, balansowania z własnym ciężarem ciała. Dziecko powinno samo osiągać dane etapy rozwojowe bez ułatwiania mu tego.
Od niedawna mówi się o trzecim ważnym aspekcie wspierania rozwoju dziecka mianowicie i stymulacji zmysłów. Jak wiemy mamy 7 zmysłów ciała i są to;
– smak,
– węch,
– słuch,
– wzrok,
– dotyk,
– równowaga,
– czucie głębokie.
Ważne aby stymulować wszystkie zmysły adekwatnie do wieku dziecka i go nie ograniczać. Fajnym rozwiązaniem dla niemowląt są zajęcia prowadzone dla dzieci od 6 m.ż. kiedy to układ nerwowy dziecka jest już dojrzalszy i gotowy na odbieranie i naukę nowych bodźców z otoczenia.
W całym procesie rozwoju dziecka ważne jest aby rodzić pamiętał że to on decyduję co jest dobre dla jego dziecka i wszystkie decyzję podejmował zgodnie z tym co uważa za słuszne.