Zaznacz stronę

Leżaczek – bujaczek a rozwój dziecka.

lis 12, 2018

Na instagramowych profilach zalewają nas słodkie zdjęcia dzieci w leżaczkach – bujaczkach, mamy chwalące ten sprzęt że dzięki temu mogą mieć chwile dla siebie a dziecko w nim zostawione świetnie się bawi i zachowuje się tak, jakby nie było go w domu. Wszystko to, sprawia że my również chcemy aby nasze dziecko miało takie zdjęcia i świetnie się bawiło i może „rozwijało”.

Nic bardziej mylnego!!

Aby wyjaśnić wam wpływ bujaczków na rozwój dziecka najpierw chcę wam wyjaśnić, co wasze dziecko powinno osiągnąć w pozycji leżącej na plecach. W pozycji na plecach dziecko powinno: – mieć symetryczne ułożenie ciała, – głowę układać w osi ciała, – łączyć ręce w linii środkowej ciała, – chwytać za zabawki, – przejść do podporu bokiem, – przekręcać się z pleców na brzuch, – przenosić ciężar ciała od dołu do góry co pomaga dziecku podwijać miednicę, łapać się za stópki i wkładać je do buzi. Gdy opanuje te wszystkie czynności, rozwój na plecach się kończy i nic więcej się nie wydarzy.

Leżaczki – bujaczki i ich wpływ na rozwój dziecka.
1. Leżaczek może przyczynić się do powstanie asymetrii u dziecka. Dziecko w leżaczku zazwyczaj leży krzywo!!!
2. Mięśnie stabilizujące tułów w bujaczku nie pracują, a przecież chodzi nam o rozwój dziecka a nie o rozleniwianie dziecka. Dlatego, gdy kładziemy dziecko na twardym podłożu  protestuje, bo leżaczek jest miękki i tylko podpiera tułów dziecka. Na twardym podłożu dziecko walczy z siłą grawitacji i potrzebne mu są do tego wszystkie mięśnie.
3. Dzieci po leżaczkach mają problemy z różnicowaniem stron, z przekraczaniem linii środkowej ciała, niechętnie chwytają zabawki, nadmiernie prostują nóżki.
4. Pozycja w leżaczku jest odwrotnością rozwoju dziecka. Ciężar ciała w leżeniu na plecach powinien być przenoszony od dołu do góry tak aby dziecko mogło łapać się za nóżki. W leżaczku ciężar ciała przenoszony jest z góry do dołu co uniemożliwia podwinięcie miednicy. Bujaczek – leżaczek jest świetnym rozwiązaniem dla mam które muszą się ubrać, zjeść itp, itd pod warunkiem że pobyt dziecka w tym sprzęcie wynosi tylko 20 MINUT dziennie!!!