Zaznacz stronę

Kiedy niemowlę nie chce spać?

gru 12, 2018

Nie jestem specjalistą jeśli chodzi o sen dzieci. Jednak jestem terapeutą i znam kilka rozwiązań które mogą pomóc Twojemu dziecku. Jeśli poszukujesz specjalisty od snu dzieci zajrzyj na klik
Małe dziecko zaraz po urodzeniu je, śpi, robi kupę i ponownie śpi – jest mało aktywne. Problem zaczyna się gdy maluch nie chce spać.
 
Co można na to poradzić? Jak pomóc dziecku?
1. Odłóż na bok wszystkie sprzęty elektroniczne – telewizja, smart-fony, tablety pobudzają układ nerwowy. Tak, tak dobrze to zrozumiałaś używany przez Ciebie sprzęt wpływa na dziecko, nawet takie które jeszcze nie jest tego świadome. Sprzęty te oprócz tego że wydają z siebie dźwięki czyli pobudzają układ nerwowy (zmysł słuchu – tylko negatywnie) i maluch nie jest w stanie poradzić sobie z przetworzeniem bodźców. Dodatkowo taki sprzęt emituję światło niebieskie które nie sprzyja zasypianiu.
2. Zadbaj o atmosferę w sypialni/pokoju – przede wszystkim ważne jest światło o którym wspominałam już w poprzednim punkcie. Jakiego światła używać? CIEPŁEGO! Pomarańczowe, żółte czy nawet czerwone.
3. Temperatura też jest bardzo ważna – optymalna temperatura do spania to 17-20 stopni Celsjusza. W wyższej temperaturze dorosły człowiek nie tylko dziecko częściej się wybudza i trudniej mu zasnąć.
4. Przed snem dziecko potrzebuję się wyciszyć – wszystkie zabawy w brykanie, podskoki, na macie turlanie rozbudza dziecko. Dlatego już półtorej godziny wcześniej do dwóch wyciszaj dziecko. Już wtedy zmień światło w pomieszczeniu, czytajcie bajki, kołysz dziecko delikatnie w swoich ramionach (góra-dół – takich ruch dziecko odczuwało w wodach płodowych). Możesz szumieć jednak swoim ustami i nie cały czas tylko z przerwami, czytaj dziecku bajki.
Jeśli nadal maleństwo ma problem z snem:
• Spróbuj masażu Shantala – o korzyściach płynących z masażu pisałam wam TUTAJ. Na moim INSTAGRAMIE na kanale IGTV jest skrócony filmik takiego masażu.
• Kangurowanie – nieważne w jakim wieku jest dziecko. Czasami maluch potrzebuje więcej i więcej a taki dotyk skóra do skóry potrafi zdziałać cuda.
• Kąpiel – dziecko przeważnie kąpane jest zaraz pół godziny czy godzinę przed snem i czasami jest to błąd. Szczególnie jeśli dzieciaki nie lubią się kąpać, denerwują się, złoszczą. Zmień godzinę kąpieli. Twojemu dziecku nic nie będzie jeśli wykąpiesz je wcześniej lub z samego rana zaraz po przebudzeniu.
Ten temat jest dla was bardzo kontrowersyjny!! WSPÓŁSPANIE z dzieckiem.
Czasami zalecam gdy żaden sposób nie działa. Rozumiem że rodzice się boją i jestem świadoma waszych obaw. Dlatego proszę o ty by rodzic spróbował i zobaczył jak zachowuje się jego dziecko. Czasem okazuje się że dziecko pięknie śpi i z czego to wynika? OCZYWIŚCIE z bliskości i poczucia bezpieczeństwa a gdy to już wiemy jesteśmy w stanie działać dalej aby wzmocnić więzi.
Jak bezpiecznie spać z dzieckiem?
– dziecko musi spać na plecach,
– podłoże na którym śpicie musi być twarde nie zapadające się,
– w łóżku najlepiej żeby nie znajdowało się nic oprócz ciebie, dziecka i pościeli („jasiek” i koc lub kołdra),
– z dzieckiem śpią rodzice którzy nie są pod wpływem środków odurzających.
PAMIĘTAJCIE!
Ok 5 miesiąca życia gdy dziecko nabywa nowych umiejętności np.; obroty, podpory, pływanie itp. Może mieć problem ze snem. Jest to normalne. Układ nerwowy dziecka jest zajęty przyswajaniem wszystkich umiejętności dlatego może mieć problem z wyciszeniem.
 
Możecie mi zadawać pytania pod tym postem!