Zaznacz stronę

Kiedy nie ma symetrii?

kw. 2, 2018

Zastanawiałam się czy poruszać termin asymetrii u niemowląt.  Wydawało mi się że jest bardzo dużo wiadomości na ten temat, poza tym w dzisiejszych czasach społeczeństwo jest wyedukowane i na ten temat powiedziano już wszystko. Okazało się jednak, że na Instagramie KLIK po przeprowadzeniu ankiety moje czytelniczki wyprowadziły mnie z błędu. Często pisały do mnie kiedy występuje asymetria, jak się objawia?. Czy dziecko z niej samo wyrośnie, kiedy należy udać się do specjalisty? Zastanawiałam się jak swoją wiedzę przekazać wam w najprostszy sposób, żeby nie było książkowo. Kiedy mówimy o asymetrii fizjologicznej?  Często słyszymy od lekarza „spokojnie to fizjologia zniknie po 3 miesiącu życia”. Jak jest naprawdę? Żeby można było mówić o fizjologicznej asymetrii musimy uświadomić sobie, że asymetria musi być symetryczna, czyli jednakowa na obydwie strony ciała w spontanicznym leżeniu na brzuszku lub plecach.

Żeby wytłumaczyć wam to prościej najpierw wyjaśnię wam co to jest takiego asymetria. Asymetria – jest to pochylenie głowy do jednej strony z rotacją (skrętem) w stronę przeciwną oraz wygięciem tułowia w leżeniu na pleckach w kształcie litery „C”. W momencie kiedy niemowlę prezentuje stałe lub bardzo częste układanie głowy i skręcanie tułowia na jedną wybraną stronę – mówimy o asymetrii. Więc fizjologią będzie takie ułożenie i skręcenie główki i tułowia na stronę prawą i lewą w takim samym nasileniu i tylko w pierwszych 10 tygodniach życia!!!

Do czego może prowadzić asymetria? – zmiany wyglądu główki, twarzy dziecka czyli spłaszczenia tylnej części głowy, zmiana wielkości policzków, szpara powiekowa robi się mniejsza, tak samo jak i policzek po tej samej stronie; – dziecko układa się tylko na jedną stronę ciała, leży na jednym boku; – asymetria prowadzi do spłycenia się krzywizn fizjologicznych kręgosłupa co może prowadzić do wad postawy np.; skoliozy; – niemowlę chwyta zabawki częściej jedną ręką, nie łączy rąk w linii środkowej ciała; – podpór na brzuchu jest nieakceptowany przez dziecko, ponieważ nie jest ono w stanie utrzymać się na słabszej stronie ciała; – dziecko przekręca się tylko przez jedną stronę ciała z brzucha na plecy; – siadając obciąża tylko jeden pośladek co może prowadzić do skrzywienia kręgosłupa; – czworakowanie jest nieprawidłowe z asymetrycznym ustawieniem miednicy; UWAGA: Zbyt wczesne sadzanie, stawienie dziecka przez rodziców, stosowanie sprzętów takich jak nosidła, bujaczki chodziki sprzyja ASYMETRII! Na co zwrócić uwagę podczas codziennej pielęgnacji? Bardzo ważna jest zasada naprzemienności czyli: – podchodzimy do dziecka z prawej i lewej strony, – nosimy na prawej i lewej ręce, – karmimy z prawej i lewej piersi lub podczas karmienia butelką układamy dziecko raz na prawym raz na lewym boku, – układamy dziecko podczas snu raz na lewy bok raz na prawy. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Podczas przewijania, ubierania staramy się przetaczać malca na boki – nie podnosimy pupy do góry. Ważna jest również swoboda ruchów. Układamy dziecko jak najczęściej na macie podłogowej i zachęcamy do aktywności poprzez zabawę. Mam nadzieję że udało mi się w prosty sposób przekazać wam wiedzę o asymetrii niemowląt. Nie długo pojawi się filmik z propozycjami ćwiczeń które śmiało sami wykonacie z dziećmi w domu.