Zaznacz stronę

W związku z tym że dużo osób pisze do mnie prosząc, o karty rozwojowe dziecka, dziś mam dla Was niespodziankę. Umieszczam takie karty z możliwością pobrania pliku. Teraz możecie sobie je wydrukować i powiesić na lodówce, ścianie – gdzie tylko chcecie.

PAMIĘTAJCIE!!

Każde dziecko jest inne i rozwija się w swoim własnym tempie. Karty rozwojowe to tylko wzór, jak wszystko powinno przebiegać. Są dzieci które niektóre umiejętności osiągają później niektóre wcześniej. Karty mają na celu pokazać Wam pewien zarys rozwoju dziecka. Rozwój jest PROCESEM  i jak już wiecie zależy od wielu czynników i budowany jest na bazie wcześniejszych doświadczeń dziecka.

Nudno byłoby gdyby wszystkie dzieci zdobywały umiejętności w tym samym czasie. Na szczęście tak nie jest 😊 Wszystkie umiejętności w przebiegu rozwoju, dziecko zdobywa na bazie wcześniejszych doświadczeń. Niektóre umiejętności wymagają od dziecka opanowania wielu innych czynników, łatwiejszych bądź trudniejszych.

W kartach rozwojowych opisuje pojawianie się kolejnych umiejętności miesiąc po miesiącu. Jednak CZAS w jakim dana umiejętność się pojawia u każdego dziecka może być inny. Jeśli czytacie mojego bloga wiecie że dziecko najpierw musi opanować kontrole główki, stabilność tułowia zanim przejdzie do aktywnego podporu. Obroty u dziecka pojawią się gdy nauczy się przekraczać linie środkową ciała i ustawiać skośnie miednice która musi być oderwana od podłoża. I tak dalej i tak dalej.. 😊

To co powtarzam już do znudzenia NIE PRZYSPIESZAMY ROZWOJU DZIECKA!! Zdrowo rozwijające się niemowlę poradzi sobie samo. Zaufajmy swojemu dziecku i pozwólmy mu na rozwój.

Możemy mu w tym pomóc, pozwalając mu na aktywność, reagując na jego potrzeby i stosując odpowiednią i bezpieczną pielęgnację. Zapewnijmy dziecku odpowiednie podłoże do rozwoju czyli średnio twarde, najlepiej na macie puzlowej. Unikajmy sprzętów ograniczających prawidłowy rozwój czyli bujaczków-leżaczków (max 30 min dziennie), poduszek, rogali, hamaków, skoczków, chodzików, szelek i innych gadżetów.

To tak z grubsza😊

A teraz już zapraszam do pobrania kart rozwojowych.

KARTY ROZWOJOWE

Karta rozwojowa >>KLIK<<