Zaznacz stronę

Zapraszam Was serdecznie na wpis dotyczący karmienia piersią. Artykuł został napisy przez mgr Ewe Sikorską położną i doradczynię laktacyjną. Ewa odpowiada dziś na najczęściej powtarzające się pytania dotyczące karmienia piersią.

Karmienie piersią jest procesem, który ma funkcję dostarczania pokarmu świeżo narodzonemu dziecku, ale również zapewnia poczucie bezpieczeństwa bliskości.

1. Czy jest jakiś sposób na bolesne brodawki?
W swojej praktyce bardzo często spotykam się z problemami wikłający ten cudowny czas jakim jest karmienie piersią. W pierwszych dobach po narodzinach najczęściej pojawiają się dolegliwości z popękanymi, bolącymi brodawkami.

Jak radzić sobie z tym problemem?
Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem jest wyciśnięcie kilka kropel mleka i rozsmarowanie go na szczycie brodawki, drugim równie prostym jest odsłonięcie piersi i wietrzenie ich. W walce z dolegliwościami bardzo pomocna jest lanolina. Smarujemy nią często i nie musimy zmywać przed kolejnym karmieniem, ponieważ jest bezpieczna dla mamy i dziecka.

2. Kiedy najwcześniej można odciągać mleko? 
Proces wydzielania mleka jest regulowany za pomocą hormonów i rozpoczyna się tuż po urodzeniu dziecka, jednak laktacja jest w gotowa pełnić swoją funkcję już od 16 tygodnia ciąży. Tuż po porodzie jak tylko jest możliwość przystawiamy dziecko do piersi, jeżeli dziecko jest na oddziale noworodkowym możemy odciągnąć siarę (pierwsze mleko) ręcznie lub laktatorem. Z obserwacji przeprowadzonych na oddziale położniczym w pierwszych dwóch dobach połogu najbardziej efektywne jest ściąganie ręczne pokarmu. Nie zaleca się rutynowego odciągania pokarmu laktatorem u kobiet po porodzie zakończonym drogą cięcia cesarskiego. Najlepszą metodą stymulacji laktacji jest ssanie dziecka.

3. Jak radzić sobie z laktacją?
Przede  wszystkim spokój, laktacja jest procesem, który zależy od naszego nastawienia. Częste przystawianie dziecka, prawidłowe odżywianie, duża podaż płynów oraz wypoczynek jest sprawdzonym sposobem na radzenie sobie z karmieniem piersią. Dodatkowym atutem jest również wsparcie osób bliskich, położnej, doradcy laktacyjnego, koleżanek.

4. Zapowietrzanie się dziecka
Podczas karmienia piersią dziecko w jednym czasie wykonuje 3 procesy czyli ssanie , oddychanie i połykanie. Jest to charakterystyczne dla noworodków i niemowlaków, aby ten proces przebiegał prawidłowo należy zapewnić komfort dziecku w postaci odpowiednich pozycji.Prawidłowe ułożenie dziecka do karmienia powinno objawiać się spokojnym procesem jedzenia, jeżeli dziecko odrywa się, łapie powietrze w trakcie jedzenia są to prawdopodobnie  mechanizmy obronne przed zachłyśnięciem się mlekiem. Należy wtedy ułożyć dziecko w pozycji aby buzia dziecka górowała nad brodawką i wszystkie kończyny, obręcz barkowa i biodrowa miały podparcie. Ciało dziecka ma leżeć w prostej linii. Obserwujemy też ułożenie ust na brodawce, jeżeli dziecko ma wciągnięte wargi, policzki i wydaje dżwięki przy jedzeniu należy ponownie przystawić z szeroka podażą brodawki sutkowej Jeżeli zmiana pozycji nie pomaga należy się skonsultować z doradcą laktacyjnym.

5. Czy  po każdym karmieniu należy odbijać dziecko?
Proces odbijania czyli uwalnianie nadmiernego powietrza jest procesem naturalnym. Należy umożliwić dziecko uwolnienie krążących gazów, aby w następstwie nie  w układzie pokarmowym dziecka i nie sprawiały mu dyskomfortu czy bólu. Przy prawidłowym przystawieniu dziecka mała ilość powietrza dostaje się do żołądka, należy ocenić czy dziecko szczelnie uchwyciło brodawkę.

Ewa Sikorska

Kolejny post dotyczył będzie pozycji karmienia okiem fizjoterapeuty.