Zaznacz stronę

Jak stymulować rozwój dziecka od 0-6 miesiąca życia

sty 22, 2018

W jednym z poprzednich postów pisałam o kamieniach milowych jakie powinno zdobyć dziecko aby się prawidłowo rozwijać. Co zrobić gdy widzimy, że nasze dziecko od początku ma trudności z podnoszeniem główki, obrotami, nie interesuję się zabawkami i nie chce leżeć na brzuchu, wygina się w literkę C, pręży się czy też preferuję jedną stronę ciała?  Na pewno nie powinniśmy panikować! Czasem wystarczy wizyta u fizjoterapeuty i zmiana pielęgnacji, aby maluch wrócił na „dobre tory”.
Przyjrzymy się temu bliżej. Od momentu powrotu ze szpitala do domu, to rodzice tworzą i kształtują świat dziecka. Nie oszukujmy się, to od Was rodziców zależy jak maluch będzie reagował na bodźce i kształtował swoje ciało.
 
Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy codziennych czynnościach?
 
Pokój dziecka
Według najnowszych badań pokój dziecka powinien mieć stonowane barwy, pastelowe jasne ściany, to samo tyczy się mebelków. Jeśli chcemy dodać kolorowe akcenty to w początkowym okresie niemowlaka starajmy się ich unikać.  O pokoju dla dziecka przyjaznym sensorycznie napisze oddzielny post.

 
Codzienna pielęgnacja
1. Prawidłowa pielęgnacja dziecka według koncepcji NDT-Bobath różni się troszeczkę od tradycyjnej pielęgnacji, którą wykorzystywały nasze mamy i babcie. Warto uczęszczać do szkoły rodzenia na zajęcia z fizjoterapeutą, lub po porodzie udać się z maleństwem na spotkanie ze specjalistą, aby zapoznać się i nauczyć „obsługi dziecka”. Ja niedługo nagram dla was filmik jak prawidłowo nosić dziecko, kąpać, przewijać itp.
2. Wszystkie czynności przy dziecku wykonujemy w sposób symetryczny i naprzemienny. Przykładowo, należy starać się nosić dziecko raz na jednej, raz na drugiej ręce; podnosić obracając dziecko raz przez lewy, raz przez prawy bok.
3. Stopniowo zmniejszamy kontrolę nad ciałem dziecka w czasie pielęgnacji. Przez pierwsze              3 miesiące życia dziecka, należy podtrzymywać jego główkę podczas podnoszenia i noszenia.            Z czasem jednak wskazane jest zmniejszanie tego oparcia. Dziecko musi mieć możliwość trenowania samodzielnej kontroli główki i tułowia przez wzmacnianie odpowiedzialnych za to mięśni.
4. Nie podnosimy dziecka za rączki lub nóżki oraz nie chwytamy pod pachami. Przykładowo, podczas zmiany pieluszki, prawidłowe jest uniesienia pupy dziecka i obrócenie ciała na boczek, aby móc dokładnie wytrzeć pupę dziecka. Ciągnięcie do góry za nóżki dziecka może spowodować uszkodzenie delikatnych stawów biodrowych.
Kiedy układać dziecko na boku, brzuchu?
Będąc ostatnio na szkoleniu poruszyłam ten temat. Najlepszym okresem, w którym powinniśmy układać nasze maleństwa na boku, na brzuchu jest ukończenie pierwszego miesiąca życia. Nie bójmy się tego rodzice, nasze maleństwo na początku może reagować grymasem, a nawet płaczem. Pamiętajmy żeby nie robić nic na siłę, gdy nasze dziecko daje znać że mu się nie podoba i żadnym sposobem nie da się przekonać do danej aktywności wróćmy na plecki i spróbujmy za jakiś czas. Najważniejsze nie odkładać tego na okres dwóch miesięcy.
 
Zabawy podłogowe.
1. Niemowlaki bardzo szybko się uczą, są ciekawe świata dlatego nie utrudniajmy im tego. Od pierwszego miesiąca kładźmy dziecko na podłodze na macie piankowej lub zwykłym kocu.
2. W leżeniu na brzuszku dajmy dziecku dwie, trzy zabawki w zasięgu wzroku niech sam spróbuje po nie sięgać obracać się. Obserwujmy dziecko jeśli pojawi się płacz spowodowany tym że nie może złapać zabawki pobawmy się z niemowlakiem nie dając mu jej tak od razu niech trochę o nią zawalczy.
3. W leżeniu na pleckach bawmy się z dzieckiem, rączkami, nóżkami, róbmy dziwne, śmieszne miny. Pokazujmy dziecku gdzie ma rączki, nóżki, kolanka. Łączmy rączkę z rączką, nóżkę z nóżką, rączkę z kolankiem i stopką.
 
Masujmy nasze dziecko.
 
Masaż Shantala jest bardzo polecaną formą szczególnie dla dzieci z napięciem mięśniowym. Wykonujmy masażyki – rymowanki. Przykładowe pojawią się za jakiś czas na blogu.

 
 
 
Mam nadzieje że chociaż trochę przybliżyłam Wam jak kształtować rozwój niemowlaka. Kochani rodzice do dzieła. Czekam na wiadomości od was jak przebiegał rozwój waszych pociech? Jak się z nimi bawicie? I czy mieliście jakieś trudności.