Jest to czas w którym maluch jest już bardzo aktywny i doskonali wszystkie umiejętności których się do tej pory nauczył.
Do końca 10 miesiąca życia dziecko ma czas żeby usiąść z pozycji czworaczej lub podporu bokiem. Niektóry dzieci radzą sobie z siadem wcześniej dlatego w 10 m.ż tylko go doskonalą. W tym czasie u malucha pojawiają się nowe umiejętności. Dziecko z siadu czy pozycji czworaczej przechodzi do klęku i próbuje wstawać. Początkowo wstaję korzystając z dwóch nóg jednocześnie nie różnicując tego na wstawanie z klęku. Dopiero z biegiem czasu wystawia do przodu raz jedną potem drugą nogę i wstaje z klęku. Dziecko wstając przy stole zaczyna rotować tułów na boki i rozglądać się w różnych kierunkach, zaczyna się okres również nauki kucania i siadania z pozycji stającej. W tym okresie maluch również zaczyna poruszać się w bok chodząc przy meblach co jest bardzo ważną umiejętnością. Ok 12 miesiąca życia dziecko zaczyna się puszczać i MOŻE ZROBIĆ swoje pierwsze kroki. Kroki są jeszcze bardzo ostrożne i odbywają się na szerokiej podstawie.
PAMIĘTAJCIE dziecko ma czas na swoje pierwsze kroki do 18 miesiąca życia!! Pozwólcie maluchowi rozwijać się w swoim własnym tempie ponieważ każde dziecko jest inne.
Najważniejsze osiągnięcia IV kwartału:
– stabilnie siedzi,
– wspina się na przedmioty,
– raczkuję,
– wstaje „jednonóż” przez klęk,
– wstaje z pozycji „misia”,
– chodzi bokiem,
– chodzi na „misia”,
Co powinno nas zaniepokoić?
– maluch nie potrafi zmieniać pozycji leżąc na brzuchu,
– dziecko niechętnie leży na brzuchu,
– siedzi wyłącznie pupa między pietami,
– stojąc nie obciąża całych stóp czyli częściej stoi na palcach,
– chodzi bokiem tylko w jednym kierunku.
Bardzo krótki post ale mam nadzieje że rzeczowy.
Bibliografia
Materiały własne z kursu “Ocena neurorozwojowa dziecka”
Najnowsze komentarze