Zaznacz stronę

Jest to czas w którym maluch jest już bardzo aktywny i doskonali wszystkie umiejętności których się do tej pory nauczył.

Do końca 10 miesiąca życia dziecko ma czas żeby usiąść z pozycji czworaczej lub podporu bokiem. Niektóry dzieci radzą sobie z siadem wcześniej dlatego w 10 m.ż tylko go doskonalą. W tym czasie u malucha pojawiają się nowe umiejętności. Dziecko z siadu czy pozycji czworaczej przechodzi do klęku i próbuje wstawać. Początkowo wstaję korzystając z dwóch nóg jednocześnie nie różnicując tego na wstawanie z klęku. Dopiero z biegiem czasu wystawia do przodu raz jedną potem drugą nogę i wstaje z klęku. Dziecko wstając przy stole zaczyna rotować tułów na boki i rozglądać się w różnych kierunkach, zaczyna się okres również nauki kucania i siadania z pozycji stającej. W tym okresie maluch również zaczyna poruszać się w bok chodząc przy meblach co jest bardzo ważną umiejętnością. Ok 12 miesiąca życia dziecko zaczyna się puszczać i MOŻE ZROBIĆ swoje pierwsze kroki. Kroki są jeszcze bardzo ostrożne i odbywają się na szerokiej podstawie.

PAMIĘTAJCIE dziecko ma czas na swoje pierwsze kroki do 18 miesiąca życia!! Pozwólcie maluchowi rozwijać się w swoim własnym tempie ponieważ każde dziecko jest inne.

Najważniejsze osiągnięcia IV kwartału:

– stabilnie siedzi,

– wspina się na przedmioty,

– raczkuję,

– wstaje „jednonóż” przez klęk,

– wstaje z pozycji „misia”,

– chodzi bokiem,

– chodzi na „misia”,

Co powinno nas zaniepokoić?

– maluch nie potrafi zmieniać pozycji leżąc na brzuchu,

– dziecko niechętnie leży na brzuchu,

– siedzi wyłącznie pupa między pietami,

– stojąc nie obciąża całych stóp czyli częściej stoi na palcach,

– chodzi bokiem tylko w jednym kierunku.

Bardzo krótki post ale mam nadzieje że rzeczowy. 

Bibliografia

Materiały własne z kursu „Ocena neurorozwojowa dziecka”