Zaznacz stronę

Zapraszam na kolejny wpis z cyklu #gibogadżety tym razem powiem Wam o poduszkach dla najmłodszych.

Większość dorosłych nie wyobraża sobie snu bez poduszki pod głową.   Jednak poduszka dla niemowlaka to niestety PRZESZKODA z którą maluch musi się zmierzyć podczas snu. Układ nerwowy dziecka o czym wielokrotnie wam pisałam nie jest dojrzały,aby radzić sobie z koordynacją ruchów. Dlatego taka poduszka w łóżeczku zamiast przynieść wygodę może ograniczać ruchy dziecka.

Na rynku mamy do wyboru wiele poduszek dla dzieci, przeanalizujmy teraz najbardziej popularne.

1. Poduszka korygująca kształt główki.
Używanie tej poduszki ma na celu rozłożenie ciężaru ciała głowy dziecka równomiernie. Najczęściej używa się tych poduszek w celu zminimalizowania spłaszczenia główki u niemowląt. I TU POJAWIA SIĘ HACZYK! Jeśli u waszego dziecka zauważycie spłaszczenie główki zastanówcie się czy nie wynika to z strony preferowanej przez dziecko.

Strona preferowana to pozycja, w której niemowlę częściej układa głowę w jedną stronę. Wiąże się to z tym, że dziecko układa się w następujący sposób: – ciało wygięte w łuk, – po stronie, w której dziecko patrzy, maluch ma wyprostowaną nogę i rękę, natomiast po stronie przeciwnej kończyny są zgięte.
 

STRONA PREFEROWANA to tylko jedna z przyczyn wpływająca na kształt główki. Może to być związane z innymi problemami rozwojowymi zaczynając od asymetrii kończąc na kreczu szyi itp. Dlatego samo używanie poduszki może nie przynieść oczekiwanych efektów.
PODUSZKĘ KORYGUJĄCĄ KSZTAŁT GŁÓWKI zawsze powinien zalecić specjalista. Natomiast my jako rodzice gdy nas coś nie pokoi w rozwoju  powinnismy udać się do lekarza lib fizjoterapeuty.

2. Poduszka klin.
Na pewno większość z was spotkała się z takimi zaleceniem „podłożyć poduszkę klin to maluch nie będzie ulewał”. Niestety sama poduszka klin nie rozwiązuje problemu cofania się treści żołądkowej. Sprawia tylko że cofający się pokarm nie wydostaje się na zewnątrz.  Natomiast problem często pozostaje czyli PODUSZKA KLIN nie sprawia że zmniejsza się ilość cofania treści żołądkowych.

3. Poduszka motylek.
Zaleca się stosowanie poduszki aby chronić główkę dziecka przed wstrząsami. Używane są najczęściej w wózkach. Jeśli już musicie użyć tej poduszki na czas spaceru to rozumiem wasze wątpliwości, jednak jako fizjoterapeuta odradzam spacery po wyboistych powierzchniach natomiast jako mama chce Wam powiedzieć że my z Franiem nie stosowaliśmy żadnych tego typu poduszek.

OD KIEDY WIĘC TA PODUSZKA?
Najlepiej jak dziecko samo się o nią upomni na pewno nie wcześniej niż przed drugim rokiem życia.

Jak powinna być poduszka dla starszego malucha?

Zaczynamy od poduszek dość niskich które będą  podpierać tylko samą główkę i szyję nie wchodząc na plecy, by nie zaburzyć krzywizny w docinku piersiowym kręgosłupa. Najlepiej wybrać dość płaską, bez pikowania i aplikacji, z niewielką ilością wypełnienia.